ساخت و ساز مسکن | تسهیلات بانکی | وزارت راه و شهرسازی

مردم در ساخت مسکن کارفرما می شوند / پرداخت تسهیلات بانکی تکلیف دولت است

مردم در ساخت مسکن کارفرما می شوند / پرداخت تسهیلات بانکی تکلیف دولت است

معاون مسکن وزیر راه وشهرسازی گفت: امسال اولویت دولت استفاده از ظرفیت‌های مردمی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن است که کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد.

ساخت و ساز مسکن به عنوان یکی از صنایع اصلی و پررشد اقتصادی در بسیاری از کشورها تلقی می‌شود. این صنعت شامل ساخت و توسعه مسکونی‌ها و تجاری‌ها از جمله خانه‌ها، آپارتمان‌ها، مغازه‌ها و دفاتر است. فعالیت‌های این صنعت شامل طراحی، مهندسی، ساخت، بازسازی و نگهداری ساختمان‌ها می‌شود. ساخت و ساز مسکن نقش مهمی در توسعه شهری و بهبود کیفیت زندگی افراد دارد.

هادی عباسی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه در ساخت مسکن مسائل بسیار مهمی حائز اهمیت است که یکی از آنها مربوط به کارفرمایی پروژه‌ها است گفت: در صورتی که در روند ساخت مسکن دولت کارفرما باشد مدت زمان ساخت طولانی تر و پروژه‌ها با هزینه‌های بیشتری ساخته خواهند شد. اصل ۴۳ قانون اساسی تاکید دارد که دولت نباید تبدیل به کارفرمای بزرگ در اقتصاد شود.

وی ادامه داد: در صورتی که در روند ساخت مسکن مردم خود کارفرما باشند شاهد آن خواهیم بود که پروژه‌ها با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تری ساخته خواهند شد.

عباسی با بیان اینکه نباید پروژه‌های مسکونی به صورت سنگین تعریف و طراحی شوند گفت:  بسیاری از پروژه‌ها دارای مشاعات بسیار زیاد و تعداد طبقات بالایی هستند در صورتی که اگر پروژه‌ها به صورت سبک و در تعداد طبقات پایین تر و به صورت ویلایی و یک طبقه حیاط دار طراحی شوند به دلیل حذف مشاعات و آسانسور و کاهش هزینه‌ها امکان مردمی ساخته شدن آنها منطبق بر نظام فنی و مهندسی کشور فراهم می‌شود.

عباسی یادآور شد: باید طراحی پروژه‌ها ی مسکونی به گونه‌ای صورت گیرد که قابلیت مردمی‌سازی برای آنها وجود داشته باشدو مردم و متقاضیان بتوانند به عنوان کارفرما در این پروژه‌ها حضور پیدا کنند و بر اساس ضوابط فنی و مهندسی، مهندسان طراحی اجرا و نظارت این پروژه‌ها را پیگیری کنند تا مدت زمان اجرا کوتاه تر و هزینه‌ها کمتر شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی با بیان اینکه وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی تامین زمین، آماده‌سازی، پی گیری تامین خدمات زیربنایی مانند آب، برق و دفع فاضلاب و خدمات روبنایی مانند خدمات آموزشی، درمانی، مسجد، کلانتری و کاهش هزینه‌های نظام مهندسی و شهرداری، دریافت تسهیلات بانکی و اخذ پایان کار است گفت: دولت باید بحث زیرساخت‌ها و خدمات زیربنایی و تامین زمین وتسهیلات بانکی را مطابق قانون جهش تولید مسکن به عهده گیرد و پروژه‌ها را سبک طراحی کند تا هزینه و مدت زمان ساخت مسکن کاهش پیدا کند اگر به این نحو عمل کنیم تجربه نشان داده است که سرعت ساخت پروژه‌ها افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: پروژه‌های بزرگتر عموما گران‌تر و با هزینه بیشتر و با کیفیت پایین تر اجرا می‌شوند.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • ناشناس

  واقعا این معاون وزیر ارزش زمین و نیرو رسانی به این زمینها را نمیفهمد که این طرح ها را پیشنهاد میدهد

 • الیاس پیام عسکری

  در شهرستان تربت جام زمین ۱۶۰ متری به دو متقاضی واگذار می‌شود و زیر بنا مفید ۸۰ متر می‌شود برای خانواده ۵ نفره یک واحد ۸۰ متری کوچک هست متقاضی یا ناچار به ساخت و اجاره می‌شود و یا فروش.عملا صاحب خانه نمی شویم و همچنان باید مستاجر بمانیم .چرا به یک متقاضی یک زمین واگذار نمی شود و مابه تفاوت آن را بگیرید .لااقل مفید باشد

سایر رسانه ها
  اخبار
  سایر رسانه ها
  پیشنهاد سردبیر