قیمت مسکن | بازار مسکن | ساخت مسکن

دولت پولی برای ساخت مسکن ندارد / احتمال شکست پروژه مسکن ملی

دولت پولی برای ساخت مسکن ندارد / احتمال شکست پروژه مسکن ملی

یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهارکرد: دولت پولی برای ساخت مسکن ندارد و به نظر نمی‌رسد در پروژه نهضت ملی مسکن موفقیتی حاصل شود.

رکود بازار مسکن از اتفاقاتی است که در بسیاری از کشورها، در زمان‌های مختلف، رخ داده است. در این شرایط، بازار مسکن بسیار ضعیف و ناپایدار می‌شود. علل اصلی رکود بازار مسکن شامل مشکلات اقتصادی، کاهش سرمایه‌گذاری، کاهش درآمدهای خانوارها، کاهش اشتغال و گرانی اجاره مسکن است. با این حال، برخی از عواملی مانند تغییرات سیاست‌های دولت و شرایط اقتصادی جهانی نیز می‌توانند در رکود بازار مسکن در برخی از کشورها تأثیرگذار باشند.

یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهارکرد: اما باید توجه داشت که بازار مسکن شبیه به بازار طلا نیست که اصلاح قیمت‌ها با ریزش و کاهش انجام شود بلکه قیمت مسکن به دلیل چسبندگی قیمتی، وقتی به طور قابل توجه افزایش پیدا می‌کند، افزایش قیمت آن مدتی متوقف می‌شود تا تورم به آن برسد که به این دوره توقف افزایش قیمت، دوره رکود می‌گویند.

حسین عبده‌تبریزی درباره وضعیت بازار مسکن در شرایط رکودی و اثر‌گذاری پروژه‌های دولتی از جمله نهضت ملی مسکن در این بازار، اظهارکرد: واقعیت این است که بازار مسکن در سال گذشته یک پرش قابل توجهی را تجربه کرد به طوریکه از تورم فرا رفت و در هر حال حاضر در دوره اصلاح قیمت‌ها قرار دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن درباره بازه زمانی رکود بازار گفت: مدتی است که بازار مسکن در دوره رکود قرار گرفته و ممکن است که این دوره بیش از ۶ ماه و تا یک سال طول بکشد تا بازار مسکن بتواند پیش‌خوری که در تورم داشته را پوشش دهد اما باز هم با تورم حرکت می‌کند هر چند که قیمت‌ها در این بازار بیش از تورم بالا رفته‌است.

عبده‌تبریزی ادامه داد: درحال‌حاضر یک رکود عمیق در بازار مسکن هستیم و مردم قدرت خرید برای انجام معاملات مسکن را ندارند و اغلب به دنبال این هستند که با تهاتر بتوانند معامله‌ای را در بازار مسکن انجام دهند. امروز هیچ کسی توان این را ندارد که معامله نقدی را انجام دهد

وی درباره اثرگذاری پروژه نهضت ملی مسکن و پاسخ به نیاز مردم و رفع انباشت تقاضا اظهارکرد: برنامه‌ها و پروژه‌های عمومی مانند مسکن مهر و نهضت ملی مسکن برای مواقعی است که دولت‌ها گیر می‌افتند و در این شرایط حرفی درباره مسکن می‌زنند اما الان نه منابعی برای ساخت مسکن در اختیار دارند و نه امکان اجرای آن را ندارد و عملا دولت در این دو سال پروژه را به اجرا نرساند و در نهایت هم اعلام شد که منظور این نبود که دولت این ۴ میلیون مسکن را می‌سازد بلکه مردم باید این تعداد مسکن را بسازد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت پولی برای ساخت مسکن ندارد، افزود: به نظر نمی‌رسد که در این پروژه موفقیتی حاصل شود چراکه منابع آن وجود ندارد و نمی‌توان کاری خارج از چارچوب اقتصاد انجام داد و به همین دلیل که منابعی نیست، پروژه به اجرا نرسیده‌است. 

عبده‌تبریزی با اشاره به اثرگذاری بازار مسکن چه اجاره و چه خرید و فروش در تورم تاکید کرد: تورم یک پدیده‌ پولی است و به هر حال تا کنونی کنترل شده‌ است، چراکه توانسته‌اند نقدینگی را کنترل کنند و هیچ ارتباطی به قیمت کالای خاصی ندارد و در عین حال با بازارها در ارتباط است.

منبع: ایلنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر