دلار آمریکا | قیمت طلا | بانک مرکزی

قیمت طلای جهانی بر مدار صعودی / جذابیت دلار آمریکا دو برابر شد

قیمت طلای جهانی بر مدار صعودی / جذابیت دلار آمریکا دو برابر شد

قیمت طلا امروز جمعه (۲۲ مارس) افزایش یافت و پس از اینکه فدرال‌رزرو ایالات‌متحده پیش‌بینی کاهش نرخ بهره را برای سال حفظ کرد و احساسات سرمایه‌گذاران را تقویت کرد، برای چهارمین افزایش هفتگی در پنج سال گذشته تعیین شد.

در بازار جهانی طلا، قیمت طلا بر اساس عوامل مختلفی مانند وضعیت اقتصادی جهان، نرخ ارز، تغییرات سیاسی و اقتصادی و شرایط جهانی دیگر معیین می‌شود. این بازار به عنوان یکی از بازارهای مهم مواد قیمتی برای سرمایه گذاران و افرادی که به سرمایه گذاری در محصولات با ارزش از جمله طلا علاقه‌مند هستند، شناخته می‌شود.

بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه نرخ‌ها را ثابت نگه داشت اما سیاست‌گذاران نشان دادند که با وجود بالا بودن تورم اخیر، همچنان انتظار دارند تا پایان سال ۲۰۲۴ نرخ‌ها را تا سه چهارم درصد کاهش دهند.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که قرائت های اخیر نرخ بالای تورم، روند کاهش آهسته فشارهای قیمتی ایالات‌متحده را تغییر نداده است.

طلا که هیچ بهره‌ای نمی‌پردازد، زمانی که نرخ‌های بهره کاهش می‌یابد سود می‌برد زیرا این امر هزینه فرصت نگهداری شمش را کاهش می‌دهد.

بر اساس ابزار FedWatch گروه CME، معامله‌گران آتی صندوق‌های فدرال در حال حاضر به احتمال ۷۴ درصد قیمت گذاری می کنند که فدرال رزرو در ماه ژوئن شروع به کاهش نرخ خواهد کرد. در همین حال، بانک مرکزی انگلیس هزینه‌های استقراض را در روز پنجشنبه بدون تغییر نگه داشت و گفت که اقتصاد در جهت کاهش نرخ بهره حرکت می‌کند.

داده‌های روز پنجشنبه نشان داد که تعداد آمریکایی‌هایی که درخواست‌های جدید برای دریافت مزایای بیکاری ارائه کرده‌اند به طور غیرمنتظره‌ای در هفته گذشته کاهش یافته است، در حالی که فروش خانه‌های دارای مالکیت قبلی بیشترین افزایش را در یک سال گذشته در ماه فوریه داشته است.

دلار آمریکا پس از کاهش غیرمنتظره نرخ بهره بانک ملی سوئیس که احساسات ریسک جهانی را تقویت کرد و بر جذابیت دلار آمریکا در بحبوحه رشد اقتصادی قوی ایالات متحده تاکید کرد، دوباره رشد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با نرخ ۲۴.۷۷ دلار ثابت بود، پلاتین با ۰.۳ درصد کاهش به ۹۰۴.۹۵ دلار رسید و پالادیوم ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۰۰۹ دلار و ۲۱ سنت رسید.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر