قالیباف: هیچ مسیری دقیق تر از انتخابات نیست

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: هیچ مسیری دقیق‌تر، علمی‌تر و بی حاشیه‌تر از انتخابات برای بهبود وضع کشور نیست.

قالیباف: هیچ مسیری دقیق تر از انتخابات نیست

محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری صبح شنبه - ۲ تیر ۱۴۰۳ - در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با گرامیداشت روز ملی انصاف اظهار کرد: پایان هفته روز انتخابات است و انتخابات یعنی روز تصمیم و تغییر و روزی که به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا و امام شهدا مردم بر سرنوشت خود حاکم هستد و برای آینده خود تصمیی می‌گیرند.

وی تاکید کرد: هیچ مسیری دقیق‌تر، علمی‌تر و بی‌حاشیه‌تر از انتخابات برای بهبود وضع کشور نیست و این فرصت امروز پیش روی ملت عزیز ایران است که آینده کشور و فرزندان‌مان و همچنین امنیت و اقتصاد کشورمان را سیاست‌گذاری کنیم و تصمیم بگیریم سکان قوه مجریه به عنوان جایی که باید همه هماهنگی‌ها را انجام دهد و به قوانین عینیت ببخشد و اجرایی کند، در دست چه کسی بسپاریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مشارکت در انتخابات اصل کار است و همه باید در این زمینه تلاش کنیم، گفت: امروز ارزش مشارکت در انتخابات برابر امنیت، قدرت و منافع ملی ما و مانند اقدامات مجاهدانی است که در دوران دفاع مقدس در خط مقدم ایستاده بودند. بعد از مشارکت، انتخاب درست است به نابسامانی‌ها سامان می‌دهد و نقاط قوت را حفظ و توسعه می‌دهد.

قالیباف با تاکید بر اینکه اهمیت اقتصاد بر کسی پوشیده نیست، گفت: در عملیات «وعده صادق» قدرتی را به دنیا و ظالمان نشان دادیم که همه حتی کسانی که در کشورهای اسلامی بودند و کسانی که دغدغه امنیت داشتند وقتی به این قدرت نگاه کردند، حسرت خوردند؛ همه ایرانی‌ها در اقصی نقاط دنیا حتی اگر دل خوشی هم از ما نداشتند، وقتی این قدرت نمایی را دیدند به ایرانی بودن خودشان افتخار کرده و آن را ابراز کردند. به هر حال آنها نیز فرزند همین خاک هستند و اینجا که می‌رسد نشان می‌دهند پای کار کشور هستند.

وی با بیان اینکه «به عنوان یک بچه رزمنده می‌گویم باید بدانیم اگر تا جایی که در حوزه نظامی دستمان می‌رسد، با رویکرد بازدارندگی فعال دفاع می‌کنیم، هرگز قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و دنبال حفظ صلح و امنیت هستیم»، عنوان کرد: قدرت ما برای مبارزه با ظلم است اما جایی که به ما تجاوز شود این پاسخ ما خواهد بود؛ این برد توان امنیتی و دفاعی اگر پشتوانه اقتصادی نداشته باشد، دیر یا زود باز می‌گردد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: موضوع اقتصادی مهم‌ترین ابزار و وسیله برای حفظ استقلال یک کشور است؛ چراکه نمی‌شود قدرت داشته باشیم اما دست به سمت دیگری دراز کنیم و قوت لایموت را از دیگری بخواهیم؛ نمی‌شود قدرت داشته باشیم اما سفره‌های مردم روز به روز کوچک تر شود؛ نمی‌شود قدرت داشته باشیم اما در بانک مرکزی تصمیم گرفته شود که ۳۹ درصد سود به برخی پروژه‌ها بدهند که مطمئنم هزینه تمام شده آن ۳۶ درصد است بعد به بخش تولید بگوییم باید تولید کنید و بعد شاهد چنین اتفاقی در بورس باشیم.

قالیباف با بیان اینکه مردم اعتماد کردند و از ۵ میلیون نفر امروز ۵۰ میلیون نفر در بورس سهامدار هستند، ادامه‌ داد: اگر خواست مردم و اراده الهی بر این باشد که من خدمتگزار شما شوم، حق ندارم چون در این جایگاه نشسته‌ام، درباره چگونگی رفع ناهماهنگی و رویکرد اقتصادی به تنهایی تصمیم بگیرم چراکه اعتقاد و باور دارم که تصمیم‌سازی یک بحث است و تصمیم گیری یک بحث دیگر است. زمانی که در نیروی انتظامی و هوافضای سپاه هم حضور داشتم، گرچه سیستم فرماندهی بود اما هیچگاه بدون خرد جمعی تصمیم نگرفتم اما وقتی تصمیم گرفته شد، اجازه ندادم کسی مانعی سر راه این تصمیم ایجاد کند. امروز یکی از مشکلات ما در کشور این است که صاحبان تجربه و علم و ذینفعان عرصه‌های مختلف را از تصمیمات کلان دور نگاه داشته‌ایم و مشکل دیگر نیز این است که وقتی متوجه اشتباه می‌شویم، آن را اصلاح نمی‌کنیم این در حالیست که ما همیشه از امام (ره) یاد گرفتیم که حرف مرد یکی نیست، حرف مرد دو تا است و هرگاه فهمید اشتباه کرده، اگر مرد است شجاعانه بپذیرد و خسارت خود را جبران کند.

 وی گفت: زمانی که حرف از حکم می‌زنیم، حکم از دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی تشکیل شده است که تشخیص علمی برخاسته از علم و تجربه است که در حوزه اقتصاد اصناف مسئول آن هستند و تصمیم سیاسی برای ما است. بدون تردید اتاق‌های اصناف، بازرگانی و تعاون جاهایی هستند که درباره اینکه امروز به اقتصاد چه کنیم، صاحبان تشخیص هستند و من این حرف را از سر تعارف نمی‌زنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه همه می‌دانیم ارز نباید چند نرخی باشد، گفت: قطعیت نرخ ارز یک بحث است و اینکه ما ۴ یا ۵ نرخ را به رسمیت بشناسیم یک بحث دیگر است و کمتر کسی به دومی اعتقاد دارد. امروز یا از انفالی که داریم و مال مردم است استفاده می‌کنیم که اموال عمومی است و یا از درآمدهایی که داریم و ثروتی که تولید می‌شود بین مردم بازتوزیع می‌کنیم و کار دیگری نمی‌کنیم که هر دو نیز به بدترین شکل ممکن انجام می‌شود. ما این فهم را داریم که وقتی مالیات را از تورم می‌گیریم، اساساً باعث می‌شود کیک اقتصادی و به دنبال آن سفره مردم کوچک شود این درحالیست که وقتی از رشد اقتصادی می‌گوییم یعنی باید کیک اقتصادی را بزرگ کنیم که اگر بزرگ شد، تولید اتفاق افتاد، درآمدزایی شده و مالیات آن را دریافت کردیم، دست در جیب مردم نکرده و سفره مردم را کوچک نکرده‌ایم.

قالیباف با تاکید بر اینکه امروز نخبگان اقتصادی باید بر صدر بنشینید و بگویند ما چه کنیم، اظهار کرد: من می‌توانم تا جایی که در توانم هست، دست و پای دولت را از اقتصاد کوتاه کنم؛ این را فهمیده ام و چنانچه در اصل ۴۴ آمده است، مسئولیتش با من خواهد بود اما چگونگی اجرای این کار اشکالات زیادی پیدا کرده است؛ کارشناسان اقتصادی و اعضای اتاق‌های اصناف به من بگویند باید چه کنم تا با قدرت به آنها بگویم چگونه آن را دنبال می‌کنم؛ البته بعد از آن هم من و هم این افراد باید به ذینفعان که مردم هستند پاسخگو باشیم. چراکه ما رقیب هم نیستیم بلکه مکمل و لازم و ملزوم یکدیگر هستیم.

وی با بیان اینکه غصه می‌خورم که همه سرمایه‌ها را داریم اما از بیرون از کشور و گاهی متأسفانه از دشمنان خود تمنا می‌کنیم، اظهار کرد: من در حوزه تحریم همان موقع که افرادی گفتند تحریم کاغذپاره است، گفتم که کاغذپاره نیست و حتما اثرگذار است و دشمن این راه را برای مبارزه با ما انتخاب کرده که ما را از پا دربیاورد و دشمن ناوارد نیست و بلد است چه کار کند. زمانی که بحث مذاکره پیش آمد در جلسه مفصلی در سالن سران گفتم من با مذاکره در رابطه با تحریم مخالف نیستم اما دوستانی که مذاکره می‌کنید بدانید و باورتان باشد که مذاکره یک روش مبارزه است؛ به این معنا که شما جایی حضور پیدا می‌کنید و مذاکره دارید که طرف مقابل فردی نیست که صادقانه با شما صحبت می‌کند بلکه او دشمن شما است و هر لحظه به دنبال از پا درآوردن شما است اما روش مبارزه شما این است که حتما می‌خواهید مذاکره کنید؛ حرف من نقد شد چرا می‌گویید با مذاکره موافق هستید، من گفتم موافقم اما باید یک روش مبارزه دانسته شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: روزی که امریکا احساس کرد به هر دلیلی منافعی ندارد برجام را پاره کرد و رفت و این منطق امریکایی‌ها در مذاکره بود؛ در ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها آمده است که دولت به شرط انتفاع اقتصادی که همان اقدام در برابر اقدام است، می‌تواند مذاکره کند. اگر توفیق خدمت پیدا کردم همه دستگاه‌های کشور یک طرف و دستگاه دیپلماسی برای حل این موضوع یک طرف خواهد بود که هر کجا لازم شود، موضوع را دنبال می‌کنیم تا تحریم برداشته شود و تردیدی در آن وجود ندارد. تحریم کاغذپاره نیست و یک معضل است که باید حل شود.

قالیباف ادامه داد: غصه اصلی اینجا است که در داخل چه کار می‌کنیم؟ امروز ما ۱۷.۵ درصد از انرژی که استحصال می‌کنیم را هدر می‌دهیم و تلف می‌کنیم؛ یعنی ما به صورت سالیانه ۱۰۴ میلیارد دلار از اموال و انفال کشور را تلف می‌کنیم. ما اشکالاتی در داخل داریم که باید برطرف کنیم؛ یکی از مشکلات ما این است که آگاهی لازم نسبت به موضوع در مدیران وجود ندارد یا قدرت مدیریت و اداره ندارند. برای گشایش ال سی از چین در ابتدا باید ۱۵ درصد اعتبار به‌صورت پیش پرداخت انجام شود اما خدا به ما توفیق داد که ما در شهرداری تهران بدون پیش پرداخت ۱۵ درصد ال سی باز کردیم. ما رزمندگان آموخته‌ایم که کار نشد ندارد؛ می‌شود و می‌توانیم.

وی همچنین به دوران حضور خود در شهرداری تهران اشاره و عنوان کرد: ما شهر تهران را با ظرفیت‌های خود شهر اداره کردیم و هیچ وقت اجازه ندادم که در بودجه سهم ۷۰ درصد زیرساخت و ۳۰ درصد جاری را تغییر دهیم؛ امروز در کشور ۸۵ درصد بودجه برای هزینه‌های جاری است و اگر فرصت شد ۱۵ درصد برای زیرساخت‌ها تخصیص می‌یابد که اینگونه کار پیش نمی‌رود و سرمایه‌ها از دست می‌رود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به عملکرد خود در دوران فرماندهی نیروی انتظامی هوشمندسازی صدور گذرنامه را از دستاوردهای خود عنوان و اظهار کرد: با هوشمندسازی و برون سپاری صدور گذرنامه، دیگر مردم در صف نایستادند و وقت پلیس آزاد شد و جعل شدن‌ها به صفر رسید؛ آیا با همین شیوه نمی‌توانیم اقتصاد را به مردم بدهیم؟ همه ما می‌دانیم که بدون شک اقتصاد را باید پیش‌بینی پذیر کنیم. اگر اقتصاد قابل پیش‌بینی شود، قیمت‌ها نیز قابل پیش‌بینی می‌شود؛ اگر شما به تولید توجه کردید و به آن فرصت دادید قطعاً ثبات در قیمت‌ها پیدا می‌شود. شما نمی‌توانید این را رها کنید و بعد قیمت‌های دستوری را در بنگاه‌های بورس و خوراک نیروگاه‌ها اجرا کنید چراکه این شوک‌ها بلافاصله در اقتصاد عکس العمل نشان می‌دهد. نباید انگشت در چشم اقتصاد کرد اما می‌توان این چشم را جراحی کرد که مکانیزم آن مشخص است.

قالیباف با بیان اینکه جراحی اقتصادی منطق خودش را دارد، افزود: تردید نکنید اگر عرضه نداشته باشیم و مردم که ارز و طلاهای‌شان در صندوق امانات بانک‌ها است به این اعتماد نرسند که سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی کنند، نمی‌توانیم یک میلیون دلار هم از خارج بیاوریم. امروز گاز را تبدیل به اوره و متانول می‌کنیم که اگر گاز خام را بدهیم و فراوری هم نکنیم گران تر به فروش می‌رسانیم؛ اینگونه اقتصاد درست نمی‌شود. امروز در حوزه پتروشیمی زنجیره ارزش افزوده چند کشور دیگر را تأمین می‌کنیم و محصولات خود را برای آنها خام نمی‌فرستیم بلکه نیمه خام و با کمترین هزینه می‌فرستیم و آنها سود آن را می‌برند. ما یا نمی‌فهمیم که جای‌مان اینجا نیست یا می‌فهمیم اما قدرت پیاده کردن نداریم؛ اگر این کار را انجام دادیم می‌توانیم بگوییم ایرانی عزیزی که دلت برای وطنت می‌سوزد برگرد.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    پیشنهاد سردبیر