ساخت مسکن | قیمت مسکن | بازار مسکن

بهترین زمان خرید و فروش مسکن / قیمت گذاری دستوری، بلای جان بازار مسکن می شود

بهترین زمان خرید و فروش مسکن / قیمت گذاری دستوری، بلای جان بازار مسکن می شود

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: قیمت‌گذاری دستوری مسکن عملا شدنی نیست و چنین اقدامی باعث می‌شود، همین افرادی که تولیدکننده بخش مسکن هستند را هم از دست بدهیم؛ در ضمن درحال‌حاضر قیمت ساخت مسکن در برخی مناطق برای سازنده‌ها صرفه اقتصادی ندارد.

تعیین قیمت مسکن تحت تأثیر عوامل گوناگونی از جمله عرضه و تقاضا، نرخ فوق العاده بانکی، سیاست‌های دولتی، شرایط اقتصادی عمومی و حتی روند تغییرات جمعیت قرار دارد. توجه به این نکات و تحلیل دقیق بازار مسکن، برای افرادی که قصد خرید یا فروش ملک دارند بسیار حیاتی است تا تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.

داوود بیگی‌نژاد، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص پیش‌بینی قیمت مسکن در امسال گفت: بازار مسکن، یک تولید قیمت در درون خود دارد که هم از عوامل‌ تاثیرگذار بر ساخت مسکن و هم از بازارهای دیگر تاثیر می‌پذیرد؛ بنابراین باید صبر کرده و ببینیم در اوایل امسال چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و تاثیر تصمیمات و کارهای دولت در حوزه مسکن چگونه خواهد بود.

وی افزود: به دلیل انباشت نیاز به ملک از سال‌های قبل، کمبود مسکن در کشور داریم؛ هر چند تلاش‌های دولت سیزدهم در این زمینه عمدتا در مرحله طرح و برنامه است و تحویل آنچنانی مسکن صورت نگرفته است؛ اما به هر حال امیدواریم صحبت‌ها و وعده‌های داده شده در سال ۱۴۰۳ محقق شود تا بتوان برآورد دقیقی از میزان نیاز در بازار را در اختیار داشت.

بیگی‌نژاد در مورد قیمت‌گذاری دستوری مسکن گفت: چنین چیزی امکان ندارد و این کار باعث می‌شود همین تعداد کسانی که تولیدکننده بخش مسکن هستند را از دست بدهیم؛ ضمن این که درحال‌حاضر قیمت ساخت مسکن در برخی مناطق برای سازنده‌ها صرفه اقتصادی ندارد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد ساخت مسکن توسط چینی‌ها نیز گفت: به نظرم مسکن باید با توانمندی‌های داخل کشور تولید شود؛ اما در رابطه با حضور چینی‌ها جزییات این موضوع باید مشخص شود که آیا قرار است دانش و فناوری از چینی منتقل شده یا تجهیزات و نیروی کار آورده شود، همچنین باید نمونه از ساخت مسکن توسط چینی‌ها را ببینیم تا بتوانیم این موضوع را ارزیابی کنیم.

بیگی‌نژاد در رابطه با وضعیت معاملات مسکن در سال ۱۴۰۲ نیز گفت: بهترین فصل خرید و فروش مسکن سه ماه آخر سال است، تعداد قراردادهایی که در دو ماه آخر سال ۱۴۰۲ ثبت شد متفاوت از ماه‌های قبل بوده و یک رونق نسبی در تعداد قراردادها وجود داشته است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

  • ناشناس

    بدین به همون چینی های عزیزتون ، ما که کارمون بود همگی درحال ورشکستگی هستیم و میزان سود با میزان سرمایه گذاری اصلا با هم همخوانی ندارد و بازدهی زیر سود بانکی هست ، کسانی هم که در این کار موندن دیگه کار دیگه ای بلد نیستند .

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر