ایام نوروز | حوادث رانندگی

آمار عجیب حوادث رانندگی در ایام نوروز / هشدار جدی پلیس راه به مسافران

سخنگوی فراجا، در یادداشتی توصیه‌هایی را به رانندگان در سفرهای نوروزی داشت.

آمار عجیب حوادث رانندگی در ایام نوروز / هشدار جدی پلیس راه به مسافران

در ایام نوروز، برای بسیاری از مردم سفرهای رانندگی به مقصدهای مختلف جزء برنامه‌های روزانه می‌شود، اما متأسفانه در شلوغی های این ایام، اغلب سوانح رانندگی رخ می‌دهد. به ویژه در ایام تعطیلات، ترافیک بیشتر و رانندگان خسته و از آسیب‌های ناشی از ازدحام خودرو در جاده ها افزایش پیدا می کند. بنابراین، احتیاط و رعایت قوانین رانندگی، انتخاب به موقع مسیرهای جایگزین و استراحت‌های منظم از جمله مواردی است که می‌توانند کمک کننده در پیشگیری از سوانح رانندگی در ایام تعطیلات باشند.

سردار سعید منتظرالمهدی معاون فرهنگی اجتماعی فراجا در یادداشتی نوشت: ایام عید گرچه برای بسیاری از مردم این دیار ایام شادی و وجد و سرور است، اما شوربختانه همین ایام فرخنده برای شماری از خانواده‌ها تبدیل به تراژدی غمبارگی می‌شود. لابد می‌پرسید برای چه کسانی؟ برای آنانی که در حوادث رانندگی عزیزی از عزیزان خود را از دست می‌دهند و عیدشان به عزا و نشاط‌شان به ماتم تبدیل می‌شود، متأسفانه این عده هم شمارشان کم نیست.

حتماً این روزها به آمارهای حوادث رانندگی دقت کرده‌اید؛ تنها در کمتر از یک هفته تعداد زیادی جان خود را از دست داده و تعداد قابل توجهی هم معلول و مصدوم شده‌اند و تراژیک‌تر از آن اینکه میزان مرگ و میر سالانه ناشی از حوادث رانندگی کشورمان برابر با کل تلفات رانندگی ۲۷ کشور اروپایی است. آیا این آمار دهشتناک نیست؟

احتمالا می‌گوئید ماشین‌ها و جاده‌های ما کجا و خودروها و جاده‌های اروپا کجا. آری میان خودرو و جاده ما و آن‌ها فاصله بسیار است اما به نظر نمی‌رسد که میان عامل انسانی ما و آن‌ها تفاوتی باشد. از آن گذشته، عقل به ما می‌گوید که اگر در آن دو (جاده و خودرو) نقص و نقصانی است با این یکی عامل (دقت در رانندگی) آن دو نقصان را جبران کنیم.

این واقعیت را دشوار بتوان انکار کرد که با دقت در رانندگی می‌توان به حفظ جان بسیاری کمک کرد. کافی است شتاب در رانندگی را به کناری نهیم و آهسته و سالم راندن را پیشه خود سازیم و باورمان شود که «آهستگی فضیلت است». این فضیلت را از همین تعطیلات نوروزی به «عادت مالوف» تبدیل کنیم و سهم خویش در حفظ جان خود و شهروندان را ایفا کنیم.

منبع: مهر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر