واردات خودرو | قیمت خودرو | بازار خودرو

واردات خودرو در ۱۴۰۳ وارد فاز جدید می شود / تغییر اساسی در سهیمه واردات

واردات خودرو در ۱۴۰۳ وارد فاز جدید می شود / تغییر اساسی در سهیمه واردات

طبق تصمیم وزارت صمت برای سهمیه واردات حوزه‌های تولیدی و بازرگانی، سهمیه‌ علی‌الحساب به میزان ۳۰ درصد سهمیه اختصاص داده شده در سال ۱۴۰۲، برای فصل بهار ۱۴۰۳ اختصاص پیدا کرده است.

واردات خودرو ها بر بازار خودرو کشورها تاثیر قابل توجهی دارد. واردات خودروها می‌تواند باعث افزایش رقابت در بازار شود و قیمت خودرو ها را کاهش دهد. این موضوع می‌تواند برای مصرف‌کنندگان مزیت باشد.

 سامانه جامع تجارت اعلام کرده که طبق تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، بررسی سهمیه واردات در سال ۱۴۰۳ تغییر خواهد کرد.

بر این اساس سهمیه‌ علی‌الحساب به میزان ۳۰ درصد سهمیه اختصاص داده شده در سال ۱۴۰۲، در حوزه‌های بازرگانی و تولیدی برای فصل بهار ۱۴۰۳ اختصاص پیدا کرده است. همچنین اعطای سهمیه سال ۱۴۰۳، به تولیدی‌های فاقد سهمیه در سال ۱۴۰۲، منوط به ثبت برنامه تولید در بخش داخلی سامانه جامع تجارت و تایید ادارات صمت استانی و در چارچوب دستورالعمل مربوطه است.

اعطای سهمیه در حوزه‌ «ماشین‌آلات» هم در سال ۱۴۰۳، منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صمت است، ثبت‌سفارش‌هایی که بخشی از ارز خود را تامین و یا بخشی از ماشین آلات خود را اظهار گمرکی کرده باشد، به شرط عدم افزایش ارزش پرونده، امکان ادامه فرآیند تجاری (بدون کنترل سهمیه) را دارند.

همچنین پاسخ‌دهی به درخواست‌های مجوز در حوزه‌های سهمیه «CKD» و «CBU» در سال ۱۴۰۳، منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صمت است.

گفتنی است از اول فروردین استفاده از باقیمانده سهمیه سال ۱۴۰۲ امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین پرونده‌های دارای تامین ارز (به میزان تامین سال قبل) و ترخیص (به میزان ترخیص سال قبل) از بررسی سهمیه در سال ۱۴۰۳معاف هستند.

تخصیص سهمیه مازاد به کالاهای خاص (لاستیک، پنبه، ویسکوز و کاغذ) نیز در بهار سال ۱۴۰۳ کمافی‌السابق برقرار است و معافیت ثبت‌سفارش‌های «قرارداد با دستگاه‌های اجرایی» از کنترل سهمیه واردات، در سال ۱۴۰۳ لغو شده است و لازم است واحدهای تولیدی و بازرگانی تعهدات قراردادی خود را در برنامه اعلام شده در سامانه جامع تجارت درج و بر آن اساس از سهمیه ارزی وفق دستورالعمل مربوطه استفاده کنند.

بر اساس اعلام سامانه جامع تجارت حالت ثبت سفارش «تا ۵۰۰ هزار دلار» برای کلیه بازرگانانی که قبل از سال ۱۴۰۳ کارت بازرگانی دریافت کرده‌اند، کماکان معاف از بررسی سهمیه بوده و بازرگانانی که از سال ۱۴۰۳ کارت بازرگانی دریافت می‌کنند، مشمول سهمیه ۱۰۰ هزار دلاری با شرایط مندرج در دستورالعمل مربوطه هستند.

همچنین قواعد ثبت‌سفارش تلفن همراه در بهار سال ۱۴۰۳طبق روال قبل خواهد بود (تخصیص یک ششم میانگین واردات تلفن همراه بازرگان در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به عنوان سابقه اولیه).

گفتنی است پرونده‌های ثبت‌سفارش معتبر سال ۱۴۰۲، به میزانی که تامین ارز یا ترخیص نشده باشند، جزو مصرف از سهمیه سال ۱۴۰۳ محسوب خواهند شد.

سایر قواعد کنترل سهمیه در سال ۱۴۰۲ هم در بهار سال ۱۴۰۳ نیز برقرار است. پاسخ‌دهی به درخواست مجوزهای «بررسی سیستمی سهمیه واردات»، به صورت سیستمی بوده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نیست.

منبع: بازار
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • محمد.از.ارومیه.

  آقای وزیر صمت شما با پول دار جون جونی شدی فقط شاسی بلند وارد میکنی پیکان رنو هنوز تو خیابان‌ دود میکنه

 • ناشناس

  وقتی تنها نماینده موافق واردات خودرو ردصلاحیت میشه مگه امسال میر سلیم میزارن خودرو وارد بشه فقط نمیدونم چراخودشون پراید سوار نمیشن سالانه ۲۰هزار ایرانی توجادهها پرپر میشن ولی انگار نه انگار

 • ناشناس

  کجا واردات خودرو فکرکنم منظور مونتاژ واردات خودرو توسط شرکتهای سرهم بند
  شخصی میتونه خودروی مونتاژی وارد کنه وخودش ببنده؟

 • احمدی

  چرا اشخاص حقیقی نمی توانند خودرو برای استفاده شخصی خود وارد کنند بدون اینکه ارزی از کشور خارج کنند
  اگر این اتفاق صورت بپذیرد می تواند رانت خواران خودرو که در تمام نقاط کشور نفوذ کرده آند بساطشان جمع خواهد شد

 • ناشناس

  آقای وزیر صمت چطوری می توانی جلوی رانت خودرو را بگیری

سایر رسانه ها
  اخبار
  سایر رسانه ها