دریافت گواهینامه رانندگی | صدور گواهینامه رانندگی | دریافت گواهینامه بین المللی

روش دریافت گواهینامه بین‌ المللی رانندگی + جزئیات

روش دریافت گواهینامه بین‌ المللی رانندگی + جزئیات

گرفتن گواهینامه بین المللی برای افرادی که قصد مسافرت به کشور های مختلف را دارند و همواره دوست دارند که بتوانند در سفرهایشان از خودروی شخصی یا کرایه ای استفاده وتجربه رانندگی در جاده های برون مرزی را داشته باشند حائز اهمیت است.

گواهینامه بین المللی یک مدرک معتبر است که به افراد اجازه می‌دهد که در کشورهای خارجی رانندگی کنند. مجوزی که از سوی سازمان جهانی اتومبیل‌رانی صادر می‌شود و ۱۹۶ کشور جهان از جمله ایران عضو آن هستند. در نتیجه شما با دریافت آن می‌توانید در ۱۹۶ کشور عضو رانندگی کنید. این مجوز با عنوان (IDP) شناخته می‌شود که قابلیت ترجمه به ۷ زبان زنده دنیا را دارد و در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می‌شود.

گواهینامه بین‌المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین‌المللی رانندگی (IDP = International Driving Permit) سندی به شکل کارت یا دفترچه و یا ترکیبی از این دو است که اعتبار یک یا سه ساله دارد و توسط مراجع ذی‌صلاح کشورهای مختلف صادر می‌شود.

به این ترتیب شما می‌توانید با خودروی شخصی (البته پس از طی مراحلی) به کشورهای خارجی سفر کنید یا می‌توانید در سفر به کشورهای مختلف در آنجا خودرو کرایه کرده و در طول سفر خود از ماشین استفاده کنید؛ به‌ویژه در سفرهای خانوادگی یا دست جمعی اجاره خودرو می‌تواند برای شما بسیار به‌صرفه باشد. گاهی نیز ممکن است برای سفر تحصیلی یا کاری به کشور دیگر سفر کرده و بخواهید مدت زیادی را در آنجا بمانید که در این صورت نیز می‌توانید از امکان اجاره خودرو استفاده کنید.

مراحل صدور گواهینامه بین‌المللی

با توجه به اینکه شما گواهینامه را برای رانندگی در کشور مقصد دریافت می‌کنید، باید به سن قانونی رسیده و طبق قوانین ایران دارای گواهینامه رانندگی باشید. در این شرایط می‌توانید نسبت به دریافت گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید که در ادامه مراحل آن را به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

این مجوز از سوی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی صادر می‌شود. از این‌رو نیازی به مراجعه به سازمان راهنمایی و رانندگی و طی کردن آزمون‌های مختلف نخواهید داشت. شما می‌توانید برای دریافت گواهینامه خود از دو روش حضوری یا آنلاین اقدام کنید.

روش آنلاین: برای دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی به‌صورت آنلاین باید ابتدا به سامانه shop.taci.ir مراجعه کنید. روش آنلاین از طریق درگاه اینترنتی انجام می‌شود؛ به این صورت که شما می‌توانید مدارک خود را در سامانه مربوطه بارگذاری کنید تا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و سپس مجوز برای شما صادر شود. مدت زمان صدور گواهینامه بین‌المللی از طریق این روش ۷ روز کاری است که با توجه به زمانبندی سفر خود می‌توانید این مراحل را پیش از سفر انجام دهید.

 

کانون جهانگردی

روش حضوری: روش دوم نیز مراجعه حضوری است که محدودیت‌های بیشتری نسبت به روش اول دارد اما در صورتی که مدت زمان کافی نداشته باشید، می‌توانید از این طریق اقدام کنید. چراکه معمولا در این روش اگر اول وقت اداری مراجعه کرده و مدارک خود را تحویل دهید، پس از بررسی و تایید کارشناسان، می‌توانید مجوز خود را در همان روز تحویل بگیرید. برای مراجعه حضوری و نیز برای پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز به خودتان می‌توانید به سامانه gis.taci.ir مراجعه کنید.

گواهینامه به صورت یک ساله یا سه ساله صادر می‌شود که در طول این مدت می‌توانید از آن استفاده کنید. پس از این دوره نیز قابلیت تمدید ندارد. در نتیجه در صورت نیاز می‌توانید اقدام به دریافت مجدد آن کنید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین‌المللی چیست؟

برای دریافت گواهینامه بین‌المللی مدارک زیادی احتیاج نیست. فقط کافی است گواهینامه‌ای با حداقل پایه ۳ که نهایتا یک ماه و یک روز اعتبار دارد، به همراه گذرنامه و یک قطعه عکس پرسنلی ۴*۳ به همراه داشته باشید. برای مراجعه حضوری باید کپی گذرنامه و گواهینامه را هم ارائه دهید. اما اگر قصد دریافت گواهینامه بین‌المللی را به صورت آنلاین دارید، اسکن این مدارک کافی است.

هزینه دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی چقدر است؟

حالا که متوجه شدیم گواهینامه بین‌المللی چیست، کجا قابل استفاده است و برای دریافت آن باید چه مدارکی را همراه داشته باشیم، بهتر است کمی هم در رابطه با قیمت گواهینامه بین‌المللی بدانیم. برای دریافت این گواهینامه در سال ۱۴۰۱ باید بسته به نوع گواهینامه و مدت زمان اعتباری که برای آن در نظر دارید، هزینه‌هایی را مطابق جدول زیر پرداخت کنید:

نوع گواهینامه

هزینه (ریال)

۱ ساله خودو یا موتور سیکلت

۲،۴۰۰،۰۰۰

۳ ساله خودرو یا موتورسیکلت

۶،۷۵۰،۰۰۰
۱ ساله خودرو و موتور سیکلت

۲،۶۳۰،۰۰۰

۳ ساله خودرو و موتور سیکلت

۷،۴۲۰،۰۰۰

نمونه گواهینامه بین المللی 

گواهینامه‌های بین المللی چه به صورت دفترچه باشد و چه کارتی، شکل و ظاهر مشخص دارد و حاوی اطلاعات هویتی خاصی است. عکس، نام و نام خانوادگی، محل و تاریخ تولد راننده، مشخصات ظاهری او مانند جنسیت، رنگ چشم و قد راننده و امضای او در کنار نوع گواهینامه و تاریخ صدور و انقضای گواهینامه بین المللی مشخصاتی است که در روی آن درج می‌شود. پشت گواهینامه اطلاعاتی راجع به انواع گواهینامه و یک نوار مغناطیسی مشکی‌رنگ وجود دارد که حاوی اطلاعات الکترونیکی راننده و گواهینامه اوست و توسط کارتخوان‌های پلیس‌ای کشورهای دیگر خوانده می‌شود. این نوار مشکی‌رنگ به هیچ عنوان نباید مخدوش شود. در ادامه تصاویری از پشت و جلوی این گواهینامه‌ به عنوان نمونه آورده شده است. 

گواهینامه-بین-المللی1

 

 

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار