نجات بازار گوشت با افزایش واردات

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: از نیمه دوم سال گذشته تا اردیبهشت امسال ۴۲ هزار و ۴۷۶ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله وارد کشور شده است.

نجات بازار گوشت با افزایش واردات

واردات گوشت یکی از موضوعات مهم در صنعت کشاورزی و صنایع غذایی است. این عمل به منظور تأمین نیازهای جمعیت به گوشت و پروتئین انجام می‌شود، زیرا گوشت یک منبع عالی از پروتئین و مواد مغذی است. اما با وجود اهمیت اقتصادی و اجتماعی واردات گوشت، باید به نکات مهمی مانند کیفیت، استانداردها و اصول بهداشتی توجه ویژه‌ای داشت.

حسین شیرزاد در خصوص نقش شرکت پشتیبانی امور دام در تعادل بخشی و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در حوزه مواد پروتئینی گفت: در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان و تنظیم بازار محصولات پروتئینی کشور، از ابتدای نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان اردیبهشت ماه امسال ۱۹۳ فقره تفاهمنامه سه جانبه واردات دام زنده و گوشت قرمز بین شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بخش خصوصی با محوریت واردات گوشت گوسفندی و گوساله و دام زنده منعقد گردیده است که تاکنون بخش عمده محموله‌های مورد نظر با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور شده و باقی نیز در حال انجام است.

مدیرعامل پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به اینکه تاکنون ۴۲ هزار و ۴۷۶ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله در قالب تنظیم تفاهمنامه‌های سه جانبه با ۱۶۳ شرکت واردکننده، وارد کشور شده است، افزود: ۳۰ شرکت واردکننده به میزان ۳۷ هزار و ۳۳۹ رأس دام زنده سبک و سنگین وارد کشور کردند و این حرکت به تثبیت و کاهش قیمت گوشت قرمز، جبران کسری گوشت قرمز و جلوگیری از اخلال در تنظیم بازار گوشت کمک بسیاری کرده است به طوری که این تفاهمنامه‌ها عامل واردات مناسب گوشت گرم گوساله گردید و بازار را به تعادل نسبی رسانده و سبب جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شده است.

شیرزاد ادامه داد در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی گوشت مرغ با توجه به روند افزایش میزان جوجه‌ریزی و به دنبال کاهش قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ، به استناد آیین‌نامه اجرایی تأمین، ذخیره سازی، برداشت و عملیات گردش ذخایر راهبردی مصوب هیأت وزیران، شرکت پشتیانی امور دام کشور با تدوین ضوابط و دستورالعمل‌های مربوطه در چهارچوب مقررات و مصوبات ابلاغی از ابتدای نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا پایان اردیبهشت ماه امسال نسبت به خرید و ذخیره‌سازی میزان ۴۲ هزار تن گوشت مرغ منجمد داخلی اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه در هر مقطع زمانی از سال که تولید گوشت مرغ توسط واحدهای تولیدی از بیش بود برخوردار باشد انجام فرآیند خرید مازاد تولید در دستور کار شرکت قرار می‌گیرد، تصریح کرد: در راستای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای گوشت مرغ، شرکت پشتیبانی امور دام کشور حسب وظیفه ذاتی خود در مقاطع زمانی که قیمت مرغ از روند افزایشی برخوردار است نیز توزیع کالای یاد شده را به استناد تکلیف و مصوبات ابلاغی از سوی مراجع ذیصلاح و مرتبط (کارگروه تنظیم بازار، قرارگاه امنیت غذایی و..) در دستور کار قرار می‌دهد.

منبع: مهر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها