قیمت آپارتمان | بازار مسکن | قیمت مسکن

بازار مسکن با آپارتمان های ۶۰ متری داغ است / قیمت این آپارتمان ها ۱۴ برابر شد

بازار مسکن با آپارتمان های ۶۰ متری داغ است / قیمت این آپارتمان ها ۱۴ برابر شد

آمارها نشان می‌دهد که آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر در تهران، که در حال حاضر ۳۳.۵ درصد از معاملات مسکن پایتخت را تشکیل می‌دهند، در مدت شش سال گذشته از ۲۳ درصد بهم کمتر بودند. همچنین، تغییرات قیمتی نیز نشان می‌دهد که قیمت آپارتمان‌های ۶۰ متری در تهران تقریباً ۱۴ برابر افزایش یافته و به حدود ۷۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.

آپارتمان های زیر ۶۰ متر در حال حاضر ۳۳.۵ درصد از سهم معاملات مسکن تهران را دراختیار دارند، اما براساس آمارهای رسمی فراوانی این مدل خانه‌ها شش سال قبل کمتر از ۲۳ درصد بوده است.

آمارهایی که در آرشیو بانک مرکزی وجود دارد، مشخص می‌کند مهر ماه سال ۹۶ خانه‌هایی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر بیشترین سهم را درمقایسه با آپارتمان‌هایی با متراژ دیگر در خریدوفروش‌های بازار مسکن داشتند. روندی که تا سال ۹۸ ادامه داشت، اما از آن موقع بییشترین فراوانی در معاملات بازار مسکن تهران دراختیار واحدهایی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ متر قرار گرفت.

برای اینکه تصور بهتری از این روند در ذهنتان داشته باشید، بدنیست بدانید مهر ماه شش سال قبل که هنوز ماجرای خروج آمریکا از برجام مطرح نشده بود و دلار در محدوده چهار هزار تومان معامله می‌شد، حدود ۸۰ درصد خریدوفروش‌های بازار مسکن تهران بابت خانه‌هایی با متراژ بالای ۶۰ متر به‌امضا رسید. فقط درعرض یک سال سهم این مدل خانه‌ها در معاملات رسمی به کمتر از ۷۰ درصد تنزل پیدا کرد.

سهم خانه‌های بالای ۶۰ متر در معاملات مسکن مهرماه ۹۸ تا ۱۴۰۱ در محدوده ۷۰ درصد باقی ماند و حالا آخرین داده‌های رسمی که به‌مهر ماه امسال تعلق دارد، مشخص می‌کند این عدد آب رفته دقیقا به ۶۶.۵ درصد رسیده است.

جهش قیمت خانه‌های نقلی در تهران

قیمت آپارتمان ۶۰ متری در تهران شش سال قبل از زبان آمارهای رسمی به‌طور متوسط ۲۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. اگر آن موقع سراغ گران‌ترین محدوده بازار مسکن تهران یعنی منطقه یک می‌رفتید، خرید خانه ۶۰ متری به‌شکل میانگین ۶۱۵ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان هزینه داشت. همین خانه را در منطقه ۱۸ واقع در جنوب شهر ۱۳۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان می‌فروختند. فراموش نکنید هر متر خانه در تهران آن زمان به‌شکل میانگین چهار میلیون و ۷۹۰ هزار تومان معامله می‌شده است.

قیمت آپارتمان ۶۰ متری حالا با گذشت شش سال تقریبا ۱۴ برابر شده است. چون بانک مرکزی می‌گوید در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم، هر متر آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا ۷۶ میلیون معامله شده و اینطوری خرید آپارتمان ۶۰ متری در تهران چهار میلیارد و ۵۶۰ میلیون پول لازم دارد.

قیمت آپارتمان در تهران مهرماه ۹۷ با رشد تقریبا ۸۰ درصدی درمقایسه با مهر ۹۶ به متری هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. یک سال بعد یعنی مهر ۹۸ متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به ثبت رسید. مهر ۹۹ خرید هر متر خانه حدود ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مهر ۱۴۰۰ تقریبا ۳۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان هزینه داشت. مهر پارسال این عدد به ۴۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و مهر امسال به ۷۶ میلیون تومان ارتقا پیدا کرد.

 

منبع: فرارو
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر