مناطق آزاد | بازار داخلی | بازار خارجی

اینجا بهشت سرمایه گذاران است / از دسترسی به بازارهای خارجی تا تخفیف مالیاتی

اینجا بهشت سرمایه گذاران است / از دسترسی به بازارهای خارجی تا تخفیف مالیاتی

مشاور رئیس‌جمهوری در افتتاحیه رسمی پایانه جدید فرودگاه کیش از افزایش سرعت اجرای طرح‌های عمرانی در مناطق آزاد نسبت به دوره‌های گذشته خبر داد.

سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد از مزیت‌های مهم و موثر در جذب سرمایه به یک کشور به شمار می‌رود. در واقع مناطق آزاد به دلیل دارا بودن قوانین و مقررات خاص و متفاوتی نسبت به بخش‌های دیگر کشور، جذابیت خاصی را برای سرمایه‌گذاران دارند. مزایای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد از جمله حذف محدودیت‌های ارزی و مالیاتی، افزایش امنیت سرمایه گذاری، تخصیص زمین‌های سرمایه‌گذاری برای مدت طولانی، سهولت در انتقال سرمایه و صادرات و همچنین دسترسی به کارگران با قیمت کمتر می‌باشد. بنابراین، سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد، یکی از راه‌های موثر جهت جذب سرمایه، ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در یک کشور است.

مشاور رئیس‌جمهوری در افتتاحیه رسمی پایانه جدید فرودگاه کیش گفت: طی دو سال اخیر، سرعت اجرای طرح‌های عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران به طور متوسط ۲ برابر دوره‌های گذشته بوده است.

حجت الله عبدالملکی با تاکید بر اینکه ۵۰ درصد از این طرح عمرانی ملی در دولت سیزدهم تکمیل شده است، گفت: سرعت پیشرفت پروژه پایانه جدید فرودگاه کیش در دولت سیزدهم، ۴ برابر ادوار گذشته بوده و امروز پس از گذراندن دوره آزمایشی، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

عبدالملکی با اشاره به اینکه ایران در مسیر عمران و آبادانی با سرعت در حال پیشروی است اظهارکرد: مناطق آزاد ما امروز در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کنند و شش مأموریت با عناوین جهش تولید، افزایش صادرات، انتقال فن‌آوری، تأمین مالی از خارج از کشور، تأمین نیازهای اساسی کشور و عمران و آبادانی منطقه را در دستور کار دارند که در دو ساله دولت سیزدهم هر شش مأموریت با سرعت بالایی پیگیری می‌شود.

وی در ادامه شالوده شش مأموریت محول شده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را سرمایه گذاری، عمران و اجرای طرح‌های زیرساختی برشمرد.

مشاور رئیس‌جمهوری تصریح کرد: هزینه پایین تولید، زیرساخت‌های توسعه یافته، دسترسی خوب به بازار داخلی و خارجی، سهولت کسب و کار و تخفیف‌های مالیاتی و گمرکی پنج خصوصیت در مناطق آزاد ما است که در کمتر نقطه‌ای دیده می‌شود و همین امر مناطق آزاد ما را به بهشت سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند.

عبدالملکی در ادامه از ثبت بیش از ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: از مجموع ۱۴ هزار میلیارد تومان بودجه کل مناطق آزاد، حدود ۹ هزار میلیارد تومان در توسعه زیرساختی و عمرانی هزینه می‌شود که این امر نشان از پویایی و فعالیت‌های قابل قبول مناطق آزاد ما دارد. طی ۶ ماه نخست امسال درخواست سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد به ثبت رسید.

مکانیزه‌ترین فرودگاه کشور در کیش که کلنگ زنی آن در سال ۱۳۹۱ انجام شده و وعده بهره‌برداری از آن از سالی به سال دیگر روی زمین مانده بود، هم اکنون در دولت سیزدهم افتتاح شد تا گام‌های جدی برای هموار کردن مسیر توسعه و سرمایه‌گذاری در منطقه برداشته شود.

این فرودگاه از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ به عبارتی دیگر به طور متوسط هر ساله ۷.۵ درصد رشد داشته که قطع یقین آمار قابل قبولی نیست؛ اما از تابستان ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ پیشرفت این طرح فاخر شتاب چشمگیری گرفت و توانست با ۳۰ درصد پیشرفت در عرض ۲ سال آماده بهره‌برداری باشد.

منبع: مهر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر