تویوتا | بازار خودرو | خودرو خارجی

ثبت رکورد مهم توسط این خودروساز / خودروهای فوق مدرن تویوتا در راه است

ثبت رکورد مهم توسط این خودروساز / خودروهای فوق مدرن تویوتا در راه است

تویوتا به دستاورد مهمی دست یافته و در طول ۸۸ سال تاریخ خود ۳۰۰ میلیون خودرو را تولید کرده است.

تویوتا موتور کورپوریشن شرکت چندملیتی ژاپنی سازندهٔ خودرو، ماشین‌آلات، پیشرانه و قطعات خودرو مستقر در شهر تویوتا در استان آیچی کشور ژاپن است. این کورپوریشن دارندهٔ برندهای دینا، دایهاتسو، لکسوس و هینو موتورز نیز می‌باشد که هم‌اکنون به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ جهان به‌شمار می‌رود.

نخستین خط تولید خودرو تویوتا در سال ۱۹۳۷ توسط کیشیرو تویودا و در کارخانه ماشین‌سازی صنایع تویوتا، [۴] که متعلق به پدر وی (ساکیشی تویودا) بود، راه‌اندازی شد. نخستین خودروی سواری این شرکت تویوتا ای‌ای نام داشت. سهام این شرکت در بازار بورس نیویورک، بورس لندن و بورس توکیو معامله می‌شود. تویوتا (トヨタ) در زبان ژاپنی به‌معنی شالیزار است.

در آگوست ۱۹۳۵ بود که تویوتا نخستین خودروی خود یعنی وانت پیکاپ G۱ را تولید کرد. این خودرو از نظر فنی توسط بخش تولید خودروی تویوتا اتوماتیک لوم ورکس مونتاژ شد. کمپانی یاد شده در سال ۱۹۲۶ تأسیس شده بود و به تولید دستگاه‌های نساجی خودکار می‌پرداخت؛ اما در سال ۱۹۳۷ بود که بخش تولید خودروی مستقل متولد شد یعنی همان شرکتی که امروزه می‌شناسیم. نکته جالب اینکه صنایع تویوتا در سال ۲۰۲۳ هنوز هم به تولید دستگاه‌های نساجی خودکار ادامه می‌دهد.

اما برسیم به امروز که ژاپنی‌ها در حال گرامی داشت دستاورد مهمی در تاریخ خود هستند. در واقع ۸۸ سال پس از تولید نخستین خودرو، تویوتا با افتخار اعلام می‌کند ۳۰۰ میلیونمین خودروی خود را تولید کرده است. اگرچه چنین رویداد مهمی امروز اعلام شده اما در واقع رکورد تولید ۳۰۰ میلیون خودرو اواخر ماه سپتامبر به‌دست آمده است. در حدود ۹ دهه‌ای که گذشته تویوتا بیش از ۱۸۰ میلیون خودرو را در کارخانه‌های خود در خاک ژاپن تولید کرده و حدود ۱۲۰ میلیون خودرو نیز تولید کارخانه‌های خارج از این کشور بوده‌اند.

همان‌طور که انتظار می‌رود کرولا محبوب‌ترین محصول تاریخ تویوتاست و تعداد ۵۳.۳۹ میلیون دستگاه از آن تولید شده است. این خودرو از سال ۱۹۶۶ تاکنون در بازار حضور دارد و نسخه‌های گوناگونی از آن شامل سدان، هاچبک، استیشن، کوپه و حتی مینی ون تولید شده‌اند. در سال ۲۰۲۲ و فروش ۱۰.۵ میلیون خودرو، تویوتا عنوان پرفروش‌ترین خودروساز دنیا را برای سومین سال متوالی کسب کرد. همچنین بنا به داده‌های جاتو دینامیک، راو ۴ محبوب‌ترین خودروی این برند در سال قبل بود. البته سبد محصولات تویوتا در حال گسترش است و مدل کراون در چندین نسخه از جمله شاسی‌بلند تولید می‌شود. درصورتی‌که محصولات مفهومی تویوتا در نمایشگاه حمل‌ونقل ژاپن شامل وانت پیکاپ برقی، شاسی‌بلند و محصول اسپرت جدید به نسخه تولیدی تبدیل شوند سبد محصولات این برند بیش از پیش گسترش خواهد یافت. باید دید تویوتا به عنوان یکی از خوش‌نام‌ترین کمپانی‌های خودروسازی در دنیا، رقابت در عصر خودروهای برقی را چگونه ادامه خواهد داد.

منبع: پدال
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر