قیمت دلار | قیمت ارز | قیمت دلار امروز

منتظر دلار ۷۵ هزار تومانی باشیم؟ / فنر ارز دیر یا زود رها می‌شود

منتظر دلار ۷۵ هزار تومانی باشیم؟ / فنر ارز دیر یا زود رها می‌شود

در این گزارش به بررسی و پیش بینی قیمت دلار پرداختیم.

دلار یک واحد پولی است که در بسیاری از کشورها به عنوان واحد پول استفاده می‌شود، از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، هند، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی. نماد این واحد پولی "$" است.

بررسی روند کلی قیمت‌ها در ایران، حاکی از رشد مداوم سطح عمومی قیمت‌هاست که این شرایط تورمی بسیاری از متغیرهای اقتصادی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. ازجمله عواملی که نرخ تورم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نرخ ارز و شکاف تولید است در همین راستا عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی اخیرا در چند خطی که در صفحه شخصی خود در شبکه ایکس نوشته نسبت به شوک ارزی هشدار داده و اعلام کرده که تورم، بدترین و مخرب‌ترین نوع مالیات است که پس‌انداز را متوقف و سرمایه‌گذاری را دچار نخوت می‌کند؛ هر چند یکی از دلایل و نه تنها دلیل تورم، شوک‌های منفی ارزی است.

ولی تلاش برای ثبیت دستوری قیمت دلار، بدون خاموش کردن موتور تورم، موجب رانت، خروج بیشتر سرمایه و شوک مجدد ارزی می‌شود. همتی روز دوشنبه گذشته نیز در واکنش به افزایش چاپ پول در کشور در کنگره حزب کارگزاران سازندگی گفته است: نقدینگی مهم‌ترین عامل رشد قیمت کالاها و خدمات (تورم) است به گونه‌ای که ماهانه ۲۳ هزار میلیارد تومان پول در کشور چاپ می‌شود و با وجود این حجم از پول مهار تورم دور از دسترس است.

متوسط نرخ ارز چقدر خواهد شد؟

پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی و عضو انجمن اقتصاددانان ایران در واکنش به سخنان رئیس پیشین بانک مرکزی گفت: در مهر ماه میزان تورم به ۴۵.۵ درصد رسید و اگر متوسط ۳۶۵ روزه قیمت دلار را ۵۲ هزار تومان در نظر بگیریم سال آینده متوسط ۳۶۵ روزه نرخ دلار به ۷۴ هزار تومان خواهد رسید. مولوی در ادامه با بیان اینکه سخنان رئیس پیشین بانک مرکزی کاملا صحیح است، افزود: در صورتی که نرخ تورم کنترل نشود به ازای هر واحد تورم منهای میزان تورم در امریکا که در محدوده ۴ درصد است کاهش ارزش ریال نه تنها محتمل است بلکه در حدود ۴۰ درصد هم افت خواهد کرد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: در صورتی که وضعیت تحریم‌ها سخت‌تر شود یا جنگی اتفاق بیفتد یا در بهمن ماه یکی از جمهوری‌خواهان یا دونالد ترامپ بر سرکار بیاید با شوک بدتری در حوزه نرخ ارز مواجه خواهیم شد.

در ایران با تصمیمات کوتاه‌مدت و اثرات موقتی روبه‌رو هستیم

او تصریح کرد: تا پایان سال هم در صورتی که اتفاق عجیبی رخ ندهد و قیمت نفت هم در همین محدوده باقی بماند متوسط نرخ دلار بین ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان خواهد شد که ماکسیموم این نرخ بین ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان خواهد بود. اینکه امروز با تثبیت نرخ ارز روبه‌رو هستیم به دلیل ارزپاشی در بازار است و دولت حاضر نیست ارز را به واردات خودرو تخصیص دهد اما خواستار تثبیت نرخ ارز است.

او افزود: اصلا نمی‌توان این مسئله را درک کرد هر چند این موضوع هم شبیه تصمیم ارزی سال ۱۳۹۷ است که آقای جهانگیری دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و پس از آن فنرش در رفت و هر روز قیمت دلار بیشتر شد متاسفانه ما در ایران با تصمیمات کوتاه‌مدت با اثرات موقتی روبه‌رو هستیم.

تورم دائما با نرخ ارز همراهی کرده است

آلبرت بغزیان، اقتصاددان در مورد تاثیر نرخ تورم بر قیمت ارز گفت: این موضوع را باید از چند جنبه مورد ارزیابی قرار داد از این منظر که در گذشته نرخ ارز بالاتر از قیمت کالاها بود و به محض آنکه قیمت ارز ۱۰ یا ۲۰ تومان بالا می‌رفت اوضاع بسیاری از کالاها کساد می‌شد و مردم هم به دنبال خرید ارز می‌رفتند و سعی می‌کردند دارایی خودشان را افزایش بدهند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: اما پس از آن نرخ ارز کماکان بالا ماند و قیمت کالاها هم افزایش پیدا کرد تا خودشان را به نرخ ارز برسانند و این نرخ بالای ارز هم در تولیدات جدید و واردات کالاهای جدید لحاظ شد و این نرخ ارز افزایش قیمت کالاها و تورم بالاتری را به دنبال داشت. بغوزیان با اشاره به افزایش نرخ دلار تا محدوده ۶۰ هزار تومان ادامه داد: در این زمان به محض اینکه قیمت دلار بالا می‌رفت قیمت کالاها هم افزایش می‌کرد بنابراین تورم دائما با نرخ ارز همراهی کرد که مقصر این مسئله هم بانک مرکزی بود و این بانک جلوی عواملی که نرخ دلار هرات و سلیمانیه را تعیین می‌کردند هم نایستاد و مشخص هم نشد که منشأ این نرخ‌گذاری‌ها به چه صورت بود.

برخی کارخانجات با وجود تثبیت نرخ ارز باز هم قیمت‌ها را بالا بردند

این اقتصاددان تصریح کرد: درحال‌حاضر و با آمدن مدیریت جدید بانک مرکزی نرخ ارز دولتی هم تا حدودی تثبیت شد و نرخ آزاد هم چندان نوسانی نداشته است اما امروز می‌بینیم که قیمت کالاها گران‌تر از قبل شده که آن هم به خاطر هزینه تولید است و با وجود آنکه قیمت ارز ثابت است اما میزان تورم باز هم در نوسان است.

بغزیان با بیان اینکه به علت زیاده‌خواهی برخی از کارخانجات و عدم نظارت دولت نرخ‌ها افزایشی شده است، ادامه داد: کارخانجاتی مانند سیمان، فولاد و... قیمت‌های خود را افزایش دادند این در حالی است که نرخ ارز در این مدت اصلا تغییری نداشته اما نرخ تورم بین ۳۵ تا ۴۲ درصد نوسان داشته است.

افزایش نرخ تورم در ایران یک اصل پذیرفته شده است

او گفت: اینکه این نگرانی وجود داشته باشد که با افزایش نرخ تورم قیمت ارز هم افزایشی شود به سیاست‌های بانک مرکزی برمی‌گردد که آیا نرخ ارز را مدیریت خواهد کرد یا خیر، اما با قیمت دلار ۵۰ هزار تومانی قیمت هر متر مربع یک آپارتمان ۱۰۰ میلیون تومان است و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که با نرخ ارز ۶۰ هزار تومانی قیمت این ساختمان همان ۱۰۰ میلیون تومان باقی بماند و این نگرانی برای این موضوع باز هم وجود دارد.

بغوزیان خاطرنشان کرد: متاسفانه افزایش نرخ تورم در ایران یک اصل پذیرفته شده است و مردم این مسئله را پذیرفته‌اند که هر سال بیش از ۲۵ درصد تورم در کشور وجود دارد و موجران هم این میزان رشد را بر اجاره‌بهای خود در نظر می‌گیرند. هر چند هیچ دلیلی هم برای افزایش قیمت‌ها وجود نداشته باشد اما باز هم این گرانی کالاها وجود دارد و حتی با وجود تثبیت نرخ ارز و بهبود شرایط ذخایر ارزی باز هم شاهد تورم‌های بالای ۴۰ درصد هستیم.

فنر ارز دیر یا زود رها می‌شود

محمدصادق مشایخ، کارشناس اقتصادی نیز در خصوص تاثیر تورم بر نرخ ارز بر این باور است که دیر یا زود فنر ارز رها می‌شود و با شوک ارزی مواجه خواهیم شد و باید در انتظار دلار ۷۵ هزار تومانی باشیم و همه کالاها باز هم گران تر خواهند شد، اگر امروز نرخ دلار را در محدوده ۵۰ هزار تومان ثابت نگه داشته‌اند به این دلیل است که ممنوعیت کالایی برای واردات یک سری از کالاها وجود دارد.

مشایخ در ادامه گفت: زمانی که تقاضا برای کالایی بالا می‌رود قیمت آن هم رشد می‌کند و متاسفانه از زمانی که دولت سیزدهم بر سرکار آمده اراده و توان کافی برای اینکه بتواند میزان نقدینگی و تورم را کنترل کند را نداشته است.

او با اشاره به سرمایه‌گذاری‌ها در کارخانه نیشکر هفت‌تپه گفت: با وجود سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد دلاری در این کارخانه امروز نه تنها کارخانه فعال نیست بلکه شهر هفت‌تپه هم شبیه بیابان شده است، چرا زمانی که یک بنگاه اقتصادی تعطیل می‌شود برای بازگشایی آن اقدامی نمی‌شود؟ با این نوع سیاستگذاری تولید ملی کم می‌شود و هر زمان تقاضا برای دلار افزایش پیدا می‌کند قیمت دلار هم خود به خود بالا می‌رود.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • خسرو

  اقای همتی ۸ سال بانک مرکزی دست شما و دوستانتان بود چرا دلار را از ۱۸۰۰ به ۳۰ هزار تومان رساندید میدانید چرا دلار در افغانستان که نه تولید دارد و نه صادرات بالا نمی رود ؟ چون در آنجا اصلاح طلب و همتی ندارند که به توصیه دلالان در اقتصاد اخلال ایجاد کنند و جامعه را به هم بریزند

 • علی محمدی

  سلام، بعضی‌ها به خاطر اختلاف حزبی وجناحی دنبال انتقام از دولت رئیسی هرموقع وزمانی شعار گران کردن ارز می دهند

 • رهگذر

  همتی همون موقع که رییس بانک مرکزی بود حسابی گند زد. حالا نظر میده

 • ناشناس

  لعنت بر همتون پدرمردم درآمد دیگه چی میخواد بشه

 • ناشناس

  حزب کارگزاران سازندگی برید جمعش کنید

 • زال ممد

  هزینه بازسازی غزه از جیب مردم ایران

 • ناشناس

  فنر که پاره شود .
  دلار تکه تکه خواهد شد.
  راهی دیگری وجو ندارد.

 • فرح ناز

  نظرات این اقتصاددانهامثل دستمال کاغذی است فقط مصرف تیتربعضی سایتها وروزنامه هارادارد

 • محمود

  مگه مریضی شایعه پراکنی میکنی خیر انلاین ؟
  بدت نمیاد از گرونی !! چه نفعی داری نمیدونم

 • ناشناس

  آقای همتی تو اگر طبیب بودی همون موقع که مسئول بودی سر خویش دوا نمودی.

 • ناشناس

  وقتی واردات نباشد کالاها افزایش قیمت می‌شوند. ضمنا دولت نباید نقدینگی وحقوقها راافزایش دهد که باعث تورم می‌شود

 • رضا

  هرکی گفته دلار۷۵ هزارتومان خواهدشداشتباه کرده ما به آقای رئیسی اعتمادداریم انشالله نخواهدشد

 • سعید

  به شماها چه که در مورد قیمت دلار نظر می‌دهید دشمنای مثل شما باعث گرانی می‌شوند.

 • شاهین

  کل دشمنان ایران و وطن فروشان به خصوص اصلاح طلبان و صاحبان قدرت و سرمایه به صف شده اند که ارزش پول ملی را با شانتاژ بازی به پائین ترین سطح خودش بیاورند و برای اینکار سنگ اول آنهم سهم کارگزارانی ها با آن فرد فاسد جناب همتی زده شد.

 • ج

  تا دلار به 100هزا تومان نرسد مسواین ما فکری برای این افغانها نمیکنند

  • ناشناس

   داداش این داستان دلار چه ربط به افغانستانی ها داره
   اطلاعات تو خیلی کمی برو مطالعه کن بعد نظر بده

 • شایان

  غلط کردی، ایران از زمان قبل از تحریم ها هم داره بیشتر نفت میفروشه.

 • H

  سلام، همتی چرت میگوید بازار گرمی میکند، دلار به مرز 42 هزار سقوط خواهد کرد

 • دختر ایران

  چقدر بی شرفید که دنبال بدبخت کردن قشر ضعیف جامعه هستید. اول خبرشو میزنید بعد همفکراتون که دیدن جامعه آماده ست یهو دلارو گرون میکنن و مردم رو بدبخت. خدا از باعث و بانی فقر نگذره

 • ناشناس

  قیمت اول سال دلارحدود ۵۰تومن بود با تورم بطور متوسط سالانه حدود ۴۰٪ قیمت روز دلار ۷۰تومن میشه انشاله!بکوری چشم کاسبان تحریم که سر مردم را با فحش بد و بیراه به امریکا و اسرائیل گفتن مشغول و خودشان مشغول غارت بیت المال و کسب ثروت قدرت هستند

 • جلیل

  خداوند لعنت کنه حسن روحانی رو

 • اسدی

  از کرامات شیخ ما این است ارده را خورد و گفت شیرین است!!!!!

 • ناشناس

  دیگه اونوقت بعضی ها حتما باید گورشونو گم کنن برن از ایران 😏

 • مجید

  دوستان از بیان واقعیت ناراحت نشید نکته اول اینکه واضحه قیمت دلار باندازه تفاضل تورم ایران با آمریکا افزایش پیدا می‌کنه این کاملا منطقیه که اگه تورم ما ۴۰ و آمریکا ۵ درصده، دلار هم ۳۵ درصد بره بالا. مطلب دوم، چپ یا راست فرقی نمیکنه مسبب تورم خود دولته چون هزینه میتراشه بدون اینکه درآمد کافی داشته باشه و آخرالامر مجبور به فروش ارز به قیمت بالاتر یا چاپ پول بیشتر و نهایتاً باعث تورم بیشتر میشه این مسأله مردم را هم نگران تر و حریص تر کرده اگر عراق یا افغانستان علیرغم همه مصائب مشکل تورم را ندارند، باز به عملکرد دولتها برمیگرده ما هم هیچ راهی نداریم جز اینکه دولت از خودش شروع کنه هزینه‌هایی که در کوتاه مدت و میان مدت منفعت و برگشتی ندارند را حذف کنه به جای یارانه نقدی راه دیگری جایگزین کنه و ... تا شاید از دست سرطان تورم خلاص بشیم

 • محمد

  به جای نخوت باید از رخوت استفاده کرد.

 • جواد

  گرفتار مدیریت عده‌ای بیسواد وبی کفایت شده ایم که در آن هیچ رهایی وگشایشی نیست در این میان اول بازنشستگان وبعد کارگران وکارمندان در حال اضمحلال وتلف شدن هستند حقوق ماهیانه این قشر گاهی به 100 دلار هم نمیرسد که از فقیرترین کشورهای جهان هم پایین تر است از جمله زامبیا وکنیا و نیجریه وافغانستان وزیمبابوه وکل افریقا وتمامی قاره های جهان این لکه ننگی است بر کشوری که نفت خیز است وگاز وپتروشیمی بینهایت دارد ومعادن بیشمار ومالیات های کمر شکن. وافزایش دلار هر از چند گاهی این اقشار مستأصل جامعه را به زیر میکشد وهر روز ضربه فنی وناک اوت میکند

 • یک آدم نکته سنج

  بله آشغال هایی مثل امثالهم با این حرفای بی خردانه با شایعه پراکنی باعث ترغیب دولتومسئولین گداکشنه مامیشوندکه همین میشه.شایدم تومآمور این شایعات ازطرف انهایی!!!

 • علیزادهلعنت به ررییسی بی سواد

  لعنت به رییسی

 • علی

  بعید نیست چنین اتفاقی بیفتد در شرایطی که کشور تحریم هست دولت حقوقهای کارمندان بازنشستگان کارگران را افزایش دهد تااز فقر و گرانی نجات پیدا کنند مهم نیست دلار ماشین مسکن چقدر می شود مشکل ۹۰ درصد مردم گران بودن ارزاق عمومی واجاره خانه هست مثل قیمت نان برنج روغن گوشت مرغ قندچایی حبوبات تخم مرغ مواد شوینده انچه که بر سر سفره مردم لازم هست دولت اینها را مهار کند .حالا مهم نیست دلار طلا ماشین خانه چقدر بشود .

 • طیبی

  دلال ها به بهشت نمیروند این مردک خوب میدونه با نشر این عراجیف میتونه جلوی ثبات بازارو بگیره لعنت به هر چی مزدور کثیفه ،،،خیلی از بیمارای لاعلاج و سخت با صدتومن بالا و پایین شدن دلار شرایط زندگیشون تغییر میکنه راههای دیگه ایی هم برای دراوردن پول کثیف هست

 • نسیم

  نزدیک ۶میلیون بطور رسمی تو ایران هست،،،با اینکه برای ایرانیها زحمت میکشن وپول میگیرن کاری ندارم ،،اما مصرف روزانه یکنفر ۳عدد نان ۲عدد تخم مرغ،۱۰۰روغن صدگرم گوشت خلاصه،،،حالا اینهارو ضرب در ۶میلیون رسمی بالای ۱۰میلیون غیر رسمی بکنید ،،ببین دولت یا ملت چقدر مایحتاج برای اینها جور کنه و فقط ضربش به ما فقیرها میخوره و همیشه خوراکی نیست، خونه اجاره نیست،وچون تقاضا زیاده باید واردات بشه وقیمتهاسر سام اور

 • لل

  بگیر بخواب

 • رستم

  خاک بر سر شما دلالها. چی میخواهید از جون مردم.

 • سید محمد حسینی

  همتی تو خفه شو دلال ارزی

اخبار
پیشنهاد سردبیر