تسهیلات مسکن | خرید مسکن | وام مسکن

ایرانی ها بیشتر به دنبال این وام هستند

ایرانی ها بیشتر به دنبال این وام هستند

بررسی داده های مربوط به وضعیت وام‌های پرداختی به خانوارها در ۱۱ماهه سال ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ از رشد تسهیلات تعمیر مسکن حکایت دارد؛ موضوعی که نشان دهنده تمایل خانوار ایرانی برای دریافت این نوع از تسهیلات است.

در سال ۱۴۰۲ از میان انوع وام‌های پرداختی به خانوارها، پرداخت وام‌های مربوط به تعمیرات و خرید مسکن در مقایسه سال قبل تقریبا دو برابر شده که به نظر می‌رسد ناشی از اطمینان بانک از بازپرداخت آن باشد.

با توجه به اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش آمار مربوط به تسهیلات پرداختی بانک‌ها دراسفند ماه منتشر نشده، آمارهای ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آذر، ماه محبوب خانوارها

بر اساس این گزارش طی ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ قریب به ۴ هزار و ۸۰۰ همت تسهیلات از سوی سیستم بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شد که سهم خانوارها ۱۹ درصد و برابر با ۹۰۹ همت بوده، این ارقام را بانک مرکزی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است.

بر اساس آمارهایی که بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات به خانوارها در سال ۱۴۰۲ منتشر کرده می‌توان گفت سهم خانوار از تسهیلات بانکی در پایان بهمن ماه به بالاترین سطح خود رسیده است.

بنابر آنچه اکوایران گزارش داده است، میزان وام‌های اعطا شده به خانوارها به عنوان مصرف کننده نهایی طی ۱۱ ماهه نخست ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل ۴۹.۱ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمارهای منتشره بیشترین میزان پرداخت وام به خانوارها در سال ۱۴۰۲ مربوط به آذر ماه بوده، به طوری طی این ماه بیش از ۱۱۷ همت تسهیلات از سوی شبکه بانکی به خانوارها پرداخت شد. کمترین میزان وام پرداختی نیز در فروردین ماه صورت گرفته و خانوارها در این ماه کمتر از ۲۰ همت وام بانکی دریافت کردند.

تسهیلات-پرداختی

همچنین آمارها نشان می‌دهد بیشترین تسهیلاتی که خانوارها طی ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ دریافت کرده‌اند با هدف «خرید کالای شخصی» بوده است، به طوری که از ۹۰۹ همت تسهیلاتی که طی این دوره به خانوارها پرداخت شده، حدود ۴۱ درصد آن یعنی معادل ۳۷۴ همت به این هدف مربوط بوده است.

وام‌های تعمیرات و خرید مسکن غیرنوساز، پیشتازان رشد

تسهیلات پرداختی به خانوارها با اهدافی از جمله تعمیرات، جعاله تعمیر مسکن، خرید مسکن غیرنوساز، خرید مسکن نوساز، خرید کالای شخصی، خرید خودروی شخصی، ازدواج، فرزندآوری، ضروری و ودیعه مسکن صورت می‌گیرد.

بررسی جزییات وضعیت وام‌های پرداختی به خانوارها طی ۱۱ماهه نخست سال ۱۴۰۲ در مقایسه با ۱۱ماهه نخست سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد میزان رشد تسهیلات مربوط به تعمیر مسکن بیش از دیگر اهداف بوده است.

میزان تسهیلات پرداختی مربوط به «جعاله تعمیر مسکن» طی ۱۱ماهه نخست سال ۱۴۰۲ به بیش از ۳۰ همت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۳ درصد افزایش داشته است.

وام جعاله تعمیر مسکن عموما با مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون‌ تومان از سوی بانک‌های کشور در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. علت رشد این نوع وام را می‌توان اطمینان بانک از بازپرداخت  آن عنوان کرد زیرا تضمینی که از متقاضی درخواست می‌شود سند همان ملک معرفی شده برای تعمیر است.

در همین راستا وام مربوط به «خرید مسکن غیرنوساز» نیز در رتبه دوم بیشترین رشد تسهیلات پرداختی به خانوارها طی دوره مورد اشاره قرار دارد.

میزان تسهیلات پرداختی به خانوار بابت خرید مسکن غیرنوساز طی ۱۱ماهه نخست سال ۱۴۰۲ به بیش از ۵۰ همت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ حدود دو برابر (۹۱ درصد) افزایش داشته است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر