واردات خودرو | خودرو وارداتی | مجلس شورای اسلامی

مجلس دست به کار شد / خودرو وارداتی برای عموم مردم است

مجلس دست به کار شد / خودرو وارداتی برای عموم مردم است

علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه قانون واردات خودرو به درستی اجرا نشده است گفت:‌ قیمت خودروهای وارداتی به گونه‌ای است که عموم مردم امکان خرید این خودروها را ندارند.

واردات خودرو ها به بازار خودرو کشورها تاثیر قابل توجهی دارد. این تاثیرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد. از یک سو، واردات خودروها می‌تواند باعث افزایش رقابت در بازار شود و قیمت خودرو ها را کاهش دهد. این موضوع می‌تواند برای مصرف‌کنندگان مزیت باشد و باعث افزایش تقاضا برای خودروهای داخلی شود. از سوی دیگر، واردات خودروها می‌تواند باعث کاهش تولید خودروهای داخلی شود و در نتیجه باعث افزایش بیکاری در صنعت خودروسازی شود.

علیرضا سلیمی درباره واردات خودرو، گفت: علاوه بر اینکه خودروهای داخلی کیفیت ندارند، قیمت آن‌ها نیز روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند، در واقع نه قیمت خودروهای داخلی معقول است و نه کیفیت آن‌ها انتظارات را برآورده می‌کند که علت این وضعیت وجود انحصار در خودروسازی‌های داخلی است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانیکه بازار برای کالایی انحصاری شود، تولیدکننده نه برای ارتقای کیفیت تلاش می‌کند و نه برنامه‌ای برای منطقی کردن قیمت‌ها خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه مجلس قانون واردات خودرو را تصویب کرد اما دولت آن را اجرایی نکرده است؛ هدف از قانون این بود که اقشار متوسط جامعه بتوانند خودروی خارجی را با قیمت منطقی خریداری کنند اما تعرفه‌ در آئین‌نامه واردات خودرو به نحوی تنظیم شد که خودروی اقتصادی وارد نمی‌شود.

دولت باید با نگاه به سبد درآمد خانوار خودروها را به دست مردم برساند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه قیمت خودروهای وارداتی به گونه‌ای است که عموم مردم امکان خرید این خودروها را ندارند، تصریح کرد: هدف قانون‌گذار در این زمینه عملی نشده و دولت باید برای این حوزه چاره‌اندیشی کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نباید بر روش‌هایی که مردم آسیب می‌بینند اصرار کرد، افزود: در حال حاضر به دلیل کیفیت پایین خودروهای داخلی تعداد زیادی از هموطنان جان خود را از دست می‌دهند، دولت باید با نگاه به سبد درآمد خانوار خودروها را به دست مردم برساند.

سلیمی با بیان اینکه مجلس پیگیر اجرای درست این قانون است، گفت: دولت نباید با واردات خودرو به فکر پر کردن خزانه باشد، تعرفه واردات باید به نحوی تنظیم شود که عموم مردم بتوانند خودروهای وارداتی را خریداری کنند.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • ناشناس

  خودروی صد میلیونی بیارین ماهم بخریم اگه راست میگین

  • ناشناس

   سلام اگر خودروسازی ازدست
   خصوصی سعزی کرفته شود ماهم می توانیم شماهم می تونید کمتر از ۳۰ میلیون خودرو بخرید تحویل صنایع نظامی داده شود بصرفهتر با کیفیت بهتر ساخته می شود دلال بازی خصوصی سازی از بین خواهد رفت

 • ناشناس

  بفکر آرامش و آسایش مردم باشید مطمین باشید اکثر مسولین جز ضرر چیزی برای کشور ندارن

 • ناشناس

  به اون خدایی محمد ما پول تعمیر پراید ۸۴ هم نداریم چه برسید به خرید خودرو خارجی این خبرها فقط داغ دل مارو تازه میکنه

 • علی

  خاب دیدی خیر باشه

 • شاهین

  تف تو شرف اونایی که نمیزارن این کار اجرایی بشه

 • ناشناس

  ملت نان ندارن بخورن الان میگید خودرو بیان وارد کنند

  • ناشناس

   بنا نیس اگر خانوادهای ۷ نفرباشد ۷ خودرو وارد کنید ۲نفرش پل خود ری ۳ملیاری برای هزینه نان کم نیست آنیکه این نوع خودرو می خرد پس مژ تواند نان هم جوری که دلش بخوا بخورد انصاف هم چیز خوبی است می تواند خودرو بخر چطور نمی تواندنان بخور

 • ناشناس

  ۴۵ پنج سال هست خودرو سازان داخلی با جان مردم بازی میکنند کسی هم کارشان ندارد دولتها هم با وضع تعرفه زیاد به ملت فشار میارن و نمیگذارند خودروی خوب به دست ملت برسد و با این کارها تورم بیداد میکند ملت غیور ایران که همیشه پشت رهبر بودند و هستند اما خودرو سازان و دولتها از این کار ملت سو استفاده میکنن

  • ناشناس

   کلان خود رو بایستی از دست خودروسازان گرفته وتحویل دولت داده شود چطور می توانیم بالاترین موشک نقطه زن و بهترین وسیله رابسازند نمی توانند خودروی داخلی راارزانتر وبهتر بسازند تحویل مردم بدهند اینها که الان خود روسازی رادردست دارند چوب لای چرخ صنعت هستند

  • ناشناس

   صنایع داخلی خود روسازی بایستی دست نیروهای مسلح باشد وارزانتر تحویل مردم داده باشد تا شاید دلال بازی ازبین برود

 • مصطفی

  چهارچرخ های داخلی زمانی ارزندگی داشت که ۸ تا ۱۲ هزار دلار بود و بنزین هم هزار و پانصد تومان
  پول یک خودروی هایبرید رو بدی دنا بخری، هر باک بنزین هم یک میلیون تومان بدی بیای بیرون، چه روزگار خوبی بشه

 • عباس

  اسوده پیاده ماشین خا رجی. مال پول دارها دود ش مال بی پولا خدا بزرگه

 • ناشناس

  سلام پیکان سواری بر گرددبه چرخه تولید دوباره خودتان عذاب ندهید دستی به گیربکی وفرمانش کولرش بزنیدممنونیم

اخبار
پیشنهاد سردبیر