سنگ قبر | بهشت زهرا | شورای شهر تهران

تکمیل ظرفیت بهشت زهرا (س) تا سال آینده / سنگ مزار این افراد هوشمند می شود

تکمیل ظرفیت بهشت زهرا (س) تا سال آینده / سنگ مزار این افراد هوشمند می شود

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س)، گفت: ظرفیت قبور این آرامستان تا سال بعد تکمیل می‌شود و مکان یابی و اقدامات لازم برای احداث آرامستان جدید در چهار نقطه تهران در دستورکار است.

بهشت زهرا بزرگترین آرامستان در جنوب تهران است که از سال خورشیدی، محل دفن بسیاری از شخصیت های معروف و هنرمندان و عامه مردم بوده است. بهشت زهرا ابتدا ۳۱۴ هکتار وسعت داشت که در سال ۱۳۷۶ بخش شمالی به مساحت ۱۱۰ هکتار و در سال ۱۳۸۷ بخش شرقی به مساحت ۱۶۰ هکتار خریداری و به آن اضافه شد، اما اکنون اعلام شده است که ظرفیت این آرامستان تا سال آینده تکمیل می شود و می بایست در نقاط دیگری از پایتخت نسبت به احداث آرامستان اقدام کرد.

محمدجواد تاجیک روز یکشنبه در حاشیه جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران افزود: طرح پیاده راه فرهنگی بین گلزار شهدا و حرم امام خمینی(ره) درحال انجام و از سوی دیگر یک قطعه شهدا بهسازی شده است و بهسازی قبور شهدا بناست با همکاری خانواده معظم شهدا انجام شود.

به گفته تاجیک، در این طرح زیرساخت‌های گلزار شهدا بهبود می‌یابد و موضوع گویاسازی مزار شهدا در دستور کار است.

وی افزود: نیاز داریم که اسناد شهدا را حفظ کنیم و روی سنگ مزار با فن آوری روز قرار بدهیم که با گوشی تلفن همراه بتوان به اطلاعات این شهدا دست پیدا کرد؛ این کار آغاز شده، محتوا تامین شده و نرم افزار آن هم طراحی شده است.

وی در تشریح بهسازی قبور شهدا در بهشت زهرا (س)، ادامه داد: یادمان شهدا در میادین و صحن‌های خالی شهدا ساخته می‌شود و جدار پیرامونی گلزار شهدا نیز در دستور کار است که این فضا به فضای فرهنگی تهران تبدیل می‌شود.

تاجیک با بیان اینکه از طریق اسکن و کیو. آر. کد می‌توانید به اطلاعات و زندگی نامه شهید دست پیدا کنید، افزود: تاکنون این امر برای ۱۵ شهید در قطعات مختلف انجام شده است.

مدیرعامل بهشت زهرا(س) درمورد اتمام بهسازی گلزار شهدا اظهارکرد: تا آخر سال ۱۴۰۳ انجام می‌شود و آن چیزی که به عنوان آثار هویتی شهید از سنگ مزار تا حجله شهید وجود دارد، حفظ می‌شود.

وی ادامه داد: سنگ مزار سه هزار شهید تا پیش از دوره ما عوض شده بود که ما جلوی این امر را گرفتیم و باید آثار آنها حفظ شود.

به گفته تاجیک، آرامستان بهشت زهرا حداکثر تا آخر سال بعد قابلیت دفن دارد البته عده‌ای از قبل قبر خریداری کرده‌اند و از ۱۸۰ ورودی متوفی روزانه، ۵۰ نفر در قطعات جدید دفن می‌شوند.

وی یادآور شد: به کمک شهردار و شورا نقطه یابی و تملک و ایجاد آرامستان‌های جدید در دستور کار قرار گرفته و حداقل سال بعد یک آرامستان ایجاد می‌شود که با توجه به حساسیت ها، مکان آن را بعدا اطلاع رسانی می‌کنیم.

تاجیک گفت: چهار نقطه در تهران قرار است آرامستان جدید احداث شود.

منبع: ایرنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار