مواد غذایی | رژیم غذایی | سلامت مغز | کاهش اضطراب |

دشمن استرس و اضطراب کشف شد / چگونه بر استرس غلبه کنیم؟

دشمن استرس و اضطراب کشف شد /  چگونه بر استرس غلبه کنیم؟

تولید سروتونین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است. مصرف بیشتر سبزی ها تولید سروتونین را در مغز افزایش می دهد و به ما کمک می کند تا بر استرس خود غلبه کنیم.

هدیه زندگی ماشینی و پر از دغدغه به انسان تنها سرعت بخشی به روند کار ها نبوده است. این زندگی ماشینی و پیچید ارمغان های نا سالمی هم برای بشر در دست داشته که مهمترین ها استرس و اضطراب مضاعف است. استرسی که گاها به افسردگی نیز منجر می شود.

یک رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و کمک به کاهش استرس اهمیت زیادی دارد. برخی غذاها و نوشیدنی ها تحریکات قوی در بدن ایجاد می کند و به طور مستقیم سبب بروز استرس می شود.

مواد غذایی موثر در تشدید علائم استرس

·         چای، قهوه، کاکائو و شکلات

·         نوشیدنی های حاوی جوش شیرین و نوشابه های کولا

·         غذاهای آماده و فرآوری شده

·         شکر

·         غذاهای سرخ شده و چرب

مواد غذایی موثر در کاهش استرس

·   غذاهای دارای فیبر بالا: استرس سبب ایجاد گرفتگی عضلانی و یبوست می شود. در اینگونه موارد توصیه می شود غذاهای فیبردار مصرف کنیم تا حرکات دستگاه گوارش تنظیم شده و عملکرد روده بهبود یابد.

در غذای روزانه ما باید دست کم ۲۵ گرم فیبر وجود داشته باشد. میوه ها، سبزی ها و غلات سبوس دار از منابع بسیار خوب فیبر محسوب می شود.

·  غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا: کربوهیدرات ها سبب آزاد شدن ماده سروتونین در مغز شده و آرامش می شود. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از: برنج، ماکارونی، سیب زمینی، نان و ذرت.

به خاطر داشته باشیم مصرف بالای مواد غذایی نشاسته ای می تواند موجب اضافه وزن و چاقی شود.

·  سبزی ها: تولید سروتونین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است. مصرف بیشتر سبزی ها تولید سروتونین را در مغز افزایش می دهد و به ما کمک می کند تا بر استرس خود غلبه کنیم.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار