بورس تهران | بورس امروز | تعطیلات نوروزی

آغاز به کار تالار شیشه ای از فردا / پیش بینی بورس یکشنبه

آغاز به کار تالار شیشه ای از فردا / پیش بینی بورس یکشنبه

دادوستدهای تالار شیشه‌ای در سال ۱۴۰۳ از روز یکشنبه ۵ فروردین آغاز خواهد شد. در رابطه با پیش بینی بورس در روزهای آغازین فروردین رویکردهای متفاوتی در میان کارشناسان وجود دارد. با این وجود چه سرنوشتی در انتظار بازار سهام است؟

سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است و این عمل افراد و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا درآمد و سود از افزایش ارزش سهام یا تقاضا و عرضه در بازار بورس را بدست آورند. این نوع سرمایه‌گذاری معمولاً با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

تعطیلات نوروزی برای بازار سهام به پایان رسید و از یکشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۳، جریان معاملات تالار شیشه‌ای بازگشایی خواهد شد.

تقابل ۲ رویکرد متفاوت در ارتباط با آینده بازار

برخی به واسطه عقب‌ماندگی بازار نسبت به تورم و بازارهای موازی معتقدند بازار روی ریل صعود قرار خواهد گرفت. از سوی مقابل برخی از کارشناسان معتقدند بورس تهران با توجه به افزایش نرخ بهره بازار پول، راه سخت‌تری برای قرارگیری در مسیر صعودی دارد.

عملکرد بازار سهام در سال ۱۴۰۲

بورس تهران در حالی در سال گذشته ۱۲ درصد بازدهی کسب کرد که تورم حاکم بر اقتصاد بیش از ۴۰ درصد و به طور دقیق‌تر ۴۲ درصد بود.

همچنین برآیند ورود و خروج پول حقیقی‌ها در سال گذشته، خروج ۲۴ هزار میلیارد تومان از بازار سهام بود و ارزش معاملات روی ارتفاع هزار و ۴۹۳ هزار میلیارد تومانی (۱۴۹۳ همت) ایستاد.

معاملات تالار شیشه‌ای در ابتدای سال گذشته با ارتفاع کمی بیش از دو میلیون واحدی نماگر اصلی آغاز شد. در آخرین روز معاملاتی سال نیز این نماگر سهامی به سختی در ارتفاع ۲.۲ میلیونی رسید.

کارشناسان معتقدند در سال گذشته، تصمیمات خلق الساعه از سوی سیاست‌گذار مهم‌ترین چالش بازار بود. به طوری که این دست تصمیمات آسیبی به بازار وارد کرد که با وجود تورم ۴۲ درصدی، اوج ارتفاع شاخص کل در تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌ماه به ثبت رسید.

پیش بینی بورس یکشنبه

به همین واسطه، عقیده‌ای مبنی بر جاماندگی بازار در میان اهالی بازار سهام مطرح شده است.

با این وجود با افزایش نرخ بانکی به محدوده‌های ۳۰ تا ۳۴ درصدی، کار بازار سرمایه را بری ایجاد جذابیت بیشتر، سخت کرده است. پیش از حرکت صعودی نرخ بهره و رشد آن تا ارتفاع ۳۰ درصد و حتی بالاتر، P/E بازار در سطح ۵ واحدی قرار داشت.

در حال حاضر اما با نرخ‌های جدید شبکه بانکی، P/E بازار در محدوده ۲.۵ تا سه واحدی قرار خواهد گرفت. این موضوع بدان معناست که قیمت‌های روی تابلو همچنان باید پایین‌تر روند تا بازار سهام برای سرمایه‌گذاران جذاب شود.

در رابطه با روز آغازین معاملات در سال جدید، به نظر می‌رسد با برداشته شدن فشار فرآیند‌‌های تسویه اعتبارات و پرداخت‌های شرکت‌ها و کارگزاری‌های بورسی، جریان معاملات بهبود یابد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • محمدرضا

  درسطح کلاس 6 بورس نمی‌تواند دیپلم بگیرد
  نهایت کلاس 9 آخرشه فرار کنید اگرچیزی مانده
  اگرم نمانده بازم فرار چون بدهکار می‌شوید

 • ناشناس

  تحلیل های آبکی شروع شد. آخه دیگه بازار بورس جایی برای منفی شدن و سقوط کردن داره ؟؟؟
  اکنون بعد از ۳ سال و چندماه ، روند منفی بورس ، اکنون نوبت رشد و روند مثبت هست .

اخبار
پیشنهاد سردبیر