نهضت ملی مسکن | وزارت نفت | صندوق توسعه ملی

آمادگی صندوق توسعه برای تامین مالی پروژه مسکن ملی / نیاز به همکاری وزارت نفت

آمادگی صندوق توسعه برای تامین مالی پروژه مسکن ملی / نیاز به همکاری وزارت نفت

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی اعلام کرد: صندوق توسعه ملی می‌تواند در بخش‌های مختلف سرمایه پذیر، اقدام به سرمایه‌گذاری کند و حضور در نهضت ملی مسکن هم یک کار تجاری طبق اساسنامه صندوق است که ضمانت پرداخت این تسهیلات، دریافت اوراق نفتی است.

نهضت ملی مسکن یکی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی کشور می‌باشد که برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت هزاران واحد مسکونی را شامل می‌شود. تامین مالی این پروژه یکی از مهم‌ترین چالش‌های آن است و نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگی دارد. به منظور تامین مالی نهضت ملی مسکن، از منابع مختلفی مانند بودجه دولت، سرمایه‌گذاران و بانک‌ها استفاده می‌شود.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی می‌تواند در بخش‌های مختلف سرمایه پذیر، اقدام به سرمایه‌گذاری کند و حضور در نهضت ملی مسکن هم یک کار تجاری طبق اساسنامه صندوق است که ضمانت پرداخت این تسهیلات، دریافت اوراق نفتی است.

علیرضا میرمحمدصادقی، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی در خصوص مشارکت این صندوق در اجرای پروژه‌های مسکن ملی گفت: صندوق توسعه ملی آمادگی خود را برای حمایت از نهضت ملی مسکن که نیاز مردم و مورد نظر دولت است، اعلام کرده؛ اما منابعی که صندوق در اختیار یک پروژه قرار می‌دهد، به صورت تسهیلات و یا همان وام و استقراض است.

وی افزود: با توجه به اخذ استیجازه‌ای مشخص از سوی وزارت راه و شهرسازی با در اختیار داشتن دو میلیارد دلار حواله نفتی، صندوق توسعه ملی آمادگی خود را برای دریافت این حواله‌های نفتی و تامین مالی بخشی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن اعلام نموده تا بتواند این حواله‌ها را در آینده، جایگزین منابع اختصاص یافته به این حوزه نماید.

به گفته میرمحمدصادقی، درحال‌حاضر عملیات نقدشوندگی این حواله‌ها مبهم است، به این معنا که اگر حواله‌ها مشخص و تاریخ‌دار باشد که مثلا ۶ ماه یا یک سال دیگر به نفت تبدیل می‌شود، صندوق توسعه ملی به سرعت، منابع معادل را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌دهد؛ بنابراین وزارت نفت باید تکلیف این حواله‌ها و نقدشوندگی آنها را مشخص و میزان و زمان تحویل اوراق را روشن کند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی، مدت زمانی به طول خواهد انجامید تا حواله‌ها به نفت تبدیل شده و قابلیت فروش در بازارهای جهانی داشته باشند و در عین حال، یک بازه زمانی هم نیاز است تا نفت فروخته شده، به منابع ارزی تبدیل شود و در اختیار صندوق توسعه ملی قرار گیرد که هنوز این زمانبندی برای ما روشن نشده است.

میرمحمدصادقی گفت: چنانچه حواله نفتی که زمان تبدیل آن به نفت و قابلیت فروش آن مشخص باشد در اختیار صندوق توسعه ملی قرار گیرد، معادل آن پول را در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی تسهیلات با نرخ صفر درصد ندارد و سود ارزی یک ساله، ۵ تا ۶ درصد در نظر گرفته می‌شود که منابع آن، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد و از سوی دیگر، نفت دریافت می‌شود که باید آن را تبدیل به منابع ارزی کرده و جایگزین منابع ارزی صندوق نماییم تا همچنان قدرت تسهیلات دهی صندوق توسعه ملی در فضاهای دارای توجیه اقتصادی برای صندوق حفظ شود.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی می‌تواند همه جا سرمایه‌گذاری کند و سرمایه‌گذاری در نهضت ملی مسکن هم یک کار تجاری طبق اساسنامه صندوق است که ضمانت این تسهیلات اوراق نفتی است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر