رفاه مادی | حقوق بازنشستگی | نرخ بیکاری

این کشور بهشت بازنشستگان شد

این کشور بهشت بازنشستگان شد

استرالیا به دلیل سیستم قوی صندوق بازنشستگی خود که در حال حاضر ۵.۳ تریلیون دلار ارزش دارد در امور مالی بازنشستگی امتیار بسیار خوبی کرده است. همچنین کشور فرانسه با وجود افزایش سن بازنشستگی و بدتر شدن شرایط برای بازنشستگان در سال ۲۰۲۳، توانسته در رتبه بندی امتیاز ۶۹ را کسب کند.

شرکت مدیریت سرمایه گذاری natixis در یک بررسی ۴۴ کشور (اعضای صندوق بین المللی پول،اقتصادهای پیشرفته، اعضای OECD و کشورهای بریکس) را در چهار مولفه اصلی موثر بر دوران بازنشستگی، که هر کدام زیرشاخص های خاص خود را دارند، مورد بررسی قرار داد.

در اینجا ۲۵ کشوری که بالاترین امتیاز را در دسته بندی های زیر کسب کرده اند، آورده شده است. این دسته بندی ها عبارتند از امور مالی بازنشستگی (بدهی دولت، وابستگی سالمندی، نرخ بهره، تورم، حاکمیت، مالیات و وام های بانک)، رفاه مادی (درآمد سرانه، برابری درآمد و سطح اشتغال و بیکاری)، کیفیت زندگی (سطوح شادی، آب و بهداشت، کیفیت هوا، محیط زیست و تنوع زیستی) و سلامت (هزینه های مراقبت های بهداشتی، امید به زندگی و هزینه های سلامت غیربیمه‌ای.

در میان این ۲۵ کشور، استرالیا به دلیل سیستم قوی صندوق بازنشستگی خود که در حال حاضر ۵.۳ تریلیون دلار ارزش دارد در امور مالی بازنشستگی امتیار بسیار خوبی کرده است. همچنین کشور فرانسه با وجود افزایش سن بازنشستگی و بدتر شدن شرایط برای بازنشستگان در سال ۲۰۲۳، توانسته در رتبه بندی امتیاز ۶۹ را کسب کند.

اما نروژ در این مطالعه توانسته رتبه یک بهترین کشور برای بازنشستگی را به دست آورد، نمره ای که به واسطه نمرات برتر در سلامت و رفاه مادی از آن این کشور شده است. نروژ یکی از معدود کشورهایی بود که امید به زندگی را بعد از همه گیری کرونا بهبود داد. در حال حاضر امید به زندگی در نروژ بیش از ۸۳ سال است و این میزان یکی از بالاترین ها در جهان است. بسیاری از کشورهای دیگر مانند کاندا، اتریش و ایالات متحده به دلیل نرخ بالاتر مرگ و میر در طول همه گیری ویروس کرونا دچار کاهش شاخص امید به زندگی شدند.

معیارهای رفاه در نروژ که به آن اشاره شد هم حکایت از این دارد که نرخ پایین بیکاری در این کشور کمتر از ۴ درصد است که فشار را بر شبکه تامین اجتماعی آن کاهش داده است و باعث تقویت این سیستم شده است. نروژ به همراه سه کشور برتر بعدی یعنی سوئیس، ایسلند و ایرلند همگی رتبه های خود را نسبت به سال گذشته حفظ کردند.

بهترین-کشورها-برای-بازنشستگان

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر