اختصاصی تیترکوتاه؛

کوچک تر شدن سفره آژانس های گردشگری/ استارت کاهش کمیسیون ها زده شد

یکی از منبع های درامدی آژانس های گردشگری فروش بلیط های سیستمی و چارتری در قالب پکیج های سفر یا به صورت بلیط تکی است که شرایط ویژه ای دارند.

کوچک تر شدن سفره آژانس های گردشگری/ استارت کاهش کمیسیون ها زده شد

به گزارش تیتر کوتاه، تفاوت های میان بلیط های سیستمی و چارتری در پرواز را پیش از این بررسی کردیم ولی نکته بسیار مهم در مورد بلیط های سیستمی درصدی است که از فروش هر بلیط به آژانس ها می رسد. این درصد به عنوان کمیسیون پرواز شناخته می شود و یکی از منبع های اصلی درآمد در شرکت های گردشگری به شمار می رود. 

کمیسیون پرواز برای آژانس هایی که قرارداد رسمی با ایرلاین دارند به صورت متناوب و از طرف ایرلاین مشخص می شود و عددی بین ۳ تا ۷ درصد از نرخ پایه بلیط است. به این صورت که اگر نرخ پایه یک بلیط را یک میلیون تومان در نظر بگیریم بین ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان در آمد آژانس ها خواهد بود. 

با این حساب و با توجه به اینکه زحمت فروش و تمام مسئولیت های پشتیبانی به عهده آژانس های گردشگری است بازهم برخی از ایرلاین ها اقدام به کاهش میزان کمیسیون ها در فواصل مختلف زمانی می شوند. برای مثلا هواپیمایی وارش که پیش از این با کمیسیون ۵ درصد با شرکت های گردشگری کار می کرد حالا اقدام به کاهش این عدد کرده و آن را به ۳ درصد رسانده است. 

بخشنامه کمیسیون

با توجه به اینکه خرداد ماه فصل کمتر جذاب برای سفرهای هوایی به شمار می رود این کاهش کمیسیون که به صورت دومینو وار به دیگر ایرلاین ها هم خواهد رسید تنها سفره شرکت های گردشگری را کوچک تر می کند و زمینه ساز مشکلات مالی دیگر برای آن ها خواهد شد. 

محمد امین زمانی
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها