افزایش خطر بیکاری انسان ها در آینده ای نزدیک

ایلان ماسک در ادعایی ترسناک می‌گوید هوش مصنوعی در آینده مشاغل همه‌ی انسان‌ها را تصاحب خواهد کرد.

افزایش خطر بیکاری انسان ها در آینده ای نزدیک

هوش مصنوعی از جمله فناوری‌هایی است که احتمالاً می‌تواند به افزایش بیکاری در برخی صنایع و حوزه‌های کاری منجر شود.روی‌ کار آمدن هوش مصنوعی به مراتب سریعتر از توانایی آموزش و بازآموزی انسان‌ها است و ممکن است منجر به جایگزینی برخی از فعالیت‌های انسانی در محیط کار شود.

ایلان ماسک در جریان کنفرانس VivaTech در پاریس دیدگاه‌ خود را در مورد آینده‌ی هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت. این میلیاردر معروف پیش‌تر گفته بود که در آستانه‌ی بزرگ‌ترین انقلاب فناوری با هوش مصنوعی هستیم.

به عقیده‌ی ماسک، هوش مصنوعی در آینده‌ی نزدیک تمام مشاغل را از انسان‌ها خواهد گرفت و «احتمالاً هیچ‌کدام از ما شغلی نخواهیم داشت.» ماسک آینده‌ای را ترسیم کرد که در آن هوش مصنوعی و ربات‌ها می‌توانند هر نوع کالا یا خدماتی را فراهم کنند.

ماسک می‌گوید شغل‌ها در آینده به‌نوعی سرگرمی تبدیل خواهند شد و هرکس دوست داشته باشد می‌تواند کار کند. وقتی از او پرسیده شد که مردم چگونه در آینده کسب درآمد کنند، پاسخ داد که دولت باید به مردم حقوق ثابت و بالا بدهد.

مفهوم UBI یا درآمد پایه‌ی همگانی به طرحی اشاره می‌کند که دولت ازطریق آن مبلغ مشخصی را به همه‌ی مردم (صرف‌نظر از شغلشان) می‌دهد تا نیازهای اولیه‌شان را برطرف کنند. این طرح تلاشی برای کاهش فاصله‌ی طبقاتی است و شرایط زندگی را در کل کشور بهبود می‌دهد.

در همین راستا، طرح UHI که به معنی درآمد ثابت و بالا برای همه است، به ایجاد نوعی آرمان‌شهر منتهی می‌شود که در آن همه‌ی مردم شرایط خوبی برای زندگی دارند؛ البته از لحاظ تئوری.

ماسک پیش‌تر ترس‌ خود را در خصوص هوش مصنوعی ابراز کرده بود؛ اما گفت که به همان اندازه در مورد آن کنجکاو است. یکی از پژوهشگران هوش مصنوعی گفته بود که این فناوری به احتمال ۹۹٫۹ درصد پایان بشریت را رقم خواهد زد؛ احتمالی که ایلان ماسک آن را رد می‌کند و می‌گوید تنها به ۲۰ درصد می‌رسد.

ایلان ماسک در سخنرانی‌اش سؤال مهمی را مطرح کرد: «اگر کامپیوتر و ربات‌ها بتوانند همه‌چیز را بهتر از شما انجام دهند، آیا زندگی شما معنایی دارد؟ من فکر می‌کنم شاید هنوز نقشی برای انسان‌ها در این زمینه وجود داشته باشد؛ به این صورت که شاید به هوش مصنوعی معنا بدهیم.»

منبع: زومیت
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها