واردات موبایل | بازار | تلفن همراه

جزئیات واردات موبایل به ایران / بیشتر موبایل ها از این کشور به ایران وارد می شوند

جزئیات واردات موبایل به ایران / بیشتر موبایل ها از این کشور به ایران وارد می شوند

گمرک ایران به تازگی آمار واردات موبایل به ایران را منتشر کرده است. در این آمار مشخص شده است که بیشترین حجم واردات گوشی موبایل به ایران از امارات متحده عربی انجام می‌شود.

واردات موبایل یکی از بخش‌های مهم صنعت فناوری است که تأثیر گسترده‌ای بر اقتصاد و فرهنگ جوامع مختلف دارد. با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی موبایل، واردات این دستگاه‌ها از کشورهای دیگر یکی از راه‌های اصلی برای بهره‌مندی از جدیدترین امکانات و امکان دسترسی به گسترده‌ترین مجموعه از گوشی‌ها و تجهیزات مخابراتی است. این واردات می‌تواند به دسترسی افراد به فناوری‌های نوین و افزایش رقابت در بازار موبایل کمک کند. اما برخی ممکن است به مسائل مربوط به امنیت داده‌ها و حریم‌خصوصی در ارتباط با واردات موبایل توجه کنند.

ایران برای پاسخگویی به نیاز مردم به گوشی‌های موبایل، می‌بایست روند واردات این وسیله الکترونیکی را انجام دهد. حال شاید برای شما هم جالب باشد که بیشترین واردات موبایل به ایران از کدام کشورها انجام می‌شود؟ گمرک ایران به تازگی آمار واردات موبایل به ایران را منتشر کرده است. در این آمار مشخص شده است که بیشترین حجم واردات گوشی موبایل به ایران از امارات متحده عربی انجام می‌شود. البته این آمار از فروردین ۱۴۰۲ تا دی ۱۴۰۲ (۱۰ ماه) ثبت شده و در مجموع ۴۳۰۰ تُن گوشی موبایل با ارزش ۲ میلیاردو ۳۱۵ میلیون دلار وارد کشور شده است. در رتبه‌های بعدی کشورهای صادرکننده موبایل به ایران به ترتیب چین، ترکیه و سوئد قرار گرفته‌اند.

هزینه و حجم واردات موبایل نسبت به سال گذشته کاهش داشته اما با این شرایط هم دومین کالای وارداتی کشور با بیشترین ارزش دلاری گوشی تلفن همراه است. به‌نظر می‌آید در سال ۱۴۰۲، واردات هر تن موبایل نسبت به سال گذشته ارزان‌تر تمام شده است.

ارزش واردات گوشی تلفن همراه دارای صفحه کلید غیر لمسی (FEATURE PHONE) و گوشی تلفن همراه با صفحه کلید غیر هوشمند (به صورت CKD یا SKD) حدود ۲۸ میلیون و ۹۱۷ هزار دلار می‌شود.

امسال تا پایان دی‌ماه، بیشترین حجم واردات موبایل به ترتیب از کشورهای امارات عربی متحده، چین، ترکیه و سوئد است.

ارزش سرانه هر تن واردات موبایل در ۱۰ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۳۸ هزار دلار بوده است. با در اختیار داشتن این مقدار مقایسه بهتری می‌توان انجام داد که واردات موبایل در این سال‌ها چقدر برای کشور هزینه‌بردار بوده است. این مقایسه نشان می‌دهد که واردات هر تن از این کالا نسبت به سال قبل ۳.۸ درصد هزینه کمتری برای کشور برداشته است.

با این وجود طبق این آمارها به‌نظر می‌آید هزینه واردات موبایل نسبت به دهه ۹۰ افزایش داشته است.

منبع: تکراتو
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار