قیمت طلا ۱۸ عیار | قیمت طلا | قیمت طلا امروز | قیمت طلای جهانی

چقدر شمش طلا در مرکز مبادله فروخته شد؟

چقدر شمش طلا در مرکز مبادله فروخته شد؟

سخنگوی مرکز مبادله گفت: سال گذشته جمعا هزار و ۸۳۹ کیلو شمش طلا در مرکز مبادله عرضه و به فروش رفت که رقم ریالی آن بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

قیمت طلا به عنوان یکی از محبوب‌ترین فلزات قیمتی جهان، تحت تأثیر چندین عامل اقتصادی و جهانی قرار دارد. افزایش یا کاهش قیمت طلا معمولا به سیاست‌های پولی دولت‌ها، تقاضا و عرضه جهانی، شرایط اقتصادی و همچنین نوسانات در بازارهای مالی بستگی دارد. با توجه به مواجهه با مخاطرات مالی و نوسانات اقتصادی، طلا به عنوان یک ابزار حفظ ارزش و سرمایه‌گذاری جذاب محسوب می‌شود.

اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم مرکز مبادله برگزاری حراج شمش طلا از سال گذشته بود از ۲۷ دی ماه نخستین حراج شمش طلا در مرکز مبادله برگزار و تا پایان سال ۱۵ حراج حضوری برگزار شد این شمش‌ها متعلق به صادرکنندگانی است که در ازای رفع تعهد ارزی خود متعهد شدند شمش طلا وارد کشور کنند.

او افزود: شمش طلایی که صادرکنندگان وارد کردند ملزم هستند در مرکز مبادله ارز و طلای ایران عرضه کنند با توجه به مکانیزم خوبی که در مرکز طراحی شد برخلاف فضاسازی‌ها، اما خوشبختانه این حراج‌ها نقش مهمی در این داشت که صادرکنندگان که برای رفع تعهد ارزی خود شمش وارد کرده بودند بتوانند رفع تعهد ارزی خود را انجام دهند در ۱۵ حراج سال گذشته جمعا هزار و ۸۳۹ کیلو شمش طلا عرضه و به فروش رفت که رقم ریالی آن بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

این مقام مسئول گفت: در واقع این ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابعی متعلق به صادرکنندگان بود که خوشبختانه با تمهیدات لازم این منابع در اختیار صادرکنندگان قرار گرفت همین مسئله سبب شد استقبال خوبی از حراج شمش در مرکز مبادله صورت گیرد و اکنون درخواست‌های زیادی وجود دارد حراج شمش کمک دیگری که کرد سبب شد عرضه قابل توجهی در اختیار مصرف‌کنندگان واقعی شمش در کشور قرار گیرد یعنی این هزار و ۸۳۹ کیلو شمش در اختیار گروهی قرار گرفت که از شمش به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند مورد دیگر این که تمام حراج‌ها بر اساس مکانیزم نزدیک بازار انجام شد.

او در ادامه می‌گوید: به دلایل مطرح شده به امید خدا در سال ۱۴۰۳ هم باتوجه به استقبال خوب صادرکنندگان به شکل پر و پیمان حراج‌ها را ادامه خواهیم داد در سال گذشته حراج شمش به شکل حضوری بود به امید خدا سامانه خوبی طراحی شده و بزودی از آن رونمایی خواهد شد که فرآیند مربوط به فروش در قالب حراج سامانه‌ای را انجام دهیم.

او در خصوص اثرات حراج شمش طلا در بازار هم گفت: این هزار و ۸۳۹ کیلو شمش طلا که عرضه شد در نهایت به‌دست مصرف‌کننده نهایی که کار مصنوعات طلا را انجام می‌دهند رسید زمانی که سازنده طلا به اندازه کافی شمش داشته باشد همان را به مصنوعات تبدیل و به بازار نهایی عرضه می‌کند به همین سبب به رغم این که جهش قابل توجهی در انس جهانی طلا داشتیم ولی باتوجه به عرضه‌های کافی این موضوع نقش قابل توجهی در مدیریت بازار طلا داشت.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر