سلامت | مواد غذایی | رژیم غذایی | لاغری |روش لاغری

عوارض مصرف بیش از حد قند و شکر / مواظب باشید دیابت نگیرید

عوارض مصرف بیش از حد قند و شکر / مواظب باشید دیابت نگیرید

چاقی، التهاب، تری گلیسیرید بالا، دیابت، فشار خون بالا و بیماری کبد چرب غیر الکلی تنها برخی از مشکلاتی هستند که با افراط در مصرف قند، دچار آن خواهید شد.

اعتیاد به خوردن قند و شکر در افراد عوارض خطرناکی برای آن ها به دنبال دارد. چاقی و دیابت از جمله امراضی ست که بی شک سلامت آن ها را تهدید کرده و کاهش عمر را سبب می شود.

مصرف بیش از حد قند و شکر می‌تواند اثرات منفی متعددی بر سلامتی داشته باشد؛ از جمله:

۱. افزایش قند خون

زیاده‌روی در مصرف قند و شیرینی می‌تواند به مرور منجر به افزایش قند خون شود و فرد را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، فشار خون بالا و سکته قرار دهد.

۲. افزایش فشار خون

بیماری فشار خون بالا گاهی ناشی از اثر مستقیم افزایش قند خون بر فشار خون است؛ به عبارتی با افزایش قند خون، فشار خون نیز بالا می‌رود.

۳. نوسانات خلقی

افراط در خوردن شیرینی‌جات، بر خلق و خو و سلامت روان اثر منفی دارد. براساس تحقیقات، مصرف بیش از حد قند با بروز علائم افسردگی مرتبط است.

۴. افزایش وزن

مصرف بیش از حد شیرینی‌جات، با افزایش وزن و چاقی همراه است، چرا که قند مقدار زیادی کالری در خود دارد.

۵. تغییرات هورمونی

ارتباط مؤثری بین مقاومت به انسولین و مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد. تعادل در مصرف قند تا حد زیادی تعادل هورمون‌ها را در بدن بهبود می‌بخشد.

۶. سرطان

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که قندهای افزوده‌شده در دسرها، محصولات لبنی و نوشیدنی‌ها در ایجاد سرطان، به ویژه سرطان پستان، نقش دارند.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار