بازار مسکن | مسکن | قیمت مسکن | معاملات مسکن

فرار ایرانی ها از بازار مسکن ترکیه / چرا بازار مسکن ترکیه دیگر جذابیت ندارد؟

فرار ایرانی ها از بازار مسکن ترکیه / چرا بازار مسکن ترکیه دیگر جذابیت ندارد؟

طبق داده‌های مرکز آمار ترکیه، ایرانی‌ها در سال ۲۰۲۳ تعداد ۴ هزار و ۲۷۲ فقره خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش ۴۸ درصدی و نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۵۸ درصدی داشته است.

ایرانی‌ها از گذشته‌ها تاکنون همواره علاقه خاصی به خرید مسکن در ترکیه داشته‌اند و عوامل مختلفی مانند قیمت مناسب مسکن در ترکیه نسبت به بازار مسکن داخلی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، امکانات رفاهی و تفریحی، فرهنگ و زبان مشترک و همچنین امکانات آموزشی و درمانی موجود در این کشور را از جمله دلایل خود برای این اقدام عنوان می کردند.

 نکته حائز اهمیت اینکه، درحالی تعداد ماهانه خرید خانه از سوی ایرانی‌ها در ترکیه طی سال ۲۰۲۱ حتی به ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ فقره نیز رسیده بود، حالا این تعداد در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ به ترتیب ۲۳۵، ۲۳۴ و ۲۰۵ فقره رسیده است.

این داده‌ها نشان می‌دهد تعداد ماهانه خرید ملک در ترکیه از سوی ایرانی‌ها در سال گذشته به کمترین مقدار از سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده است.

این سقوط خرید ملک از دو جهت بسیار حائز اهمیت است. اولا از سال ۲۰۱۸ به بعد قوانین خرید ملک در ترکیه تسهیل شده و ثانیا ایران نیز از آن سال به بعد تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفت.

کارشناسان معتقدند کاهش جذابیت خرید ملک در ترکیه (به دلایل مشکلات ساختاری اقتصاد ترکیه) به همراه کاهش انتظارات تورمی در ایران از دلایل مهم سقوط خرید خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها بوده است./

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

  • ناشناس

    آنها که می خواستند خریدن دیگر کسی باقی نمانده

اخبار
پیشنهاد سردبیر