اجاره مسکن | قیمت مسکن تهران | بازار مسکن

اجاره خوابگاه های دانشجویی و گرمخانه ها رونق گرفت / علل کوچ معکوس مردم از تهران

اجاره خوابگاه های دانشجویی و گرمخانه ها رونق گرفت / علل کوچ معکوس مردم از تهران

دبیر اتحادیه املاک تهران گفت: اجاره در شهرهای اطراف هم‌ با تهران تفاوتی ندارد و یک چالش اساسی در زندگی تبدیل شده است.اگر دولت به فکر نباشد وضعیت بدتر می‌شود.

تعیین قیمت مسکن یک فرایند پیچیده است که تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد، از جمله موقعیت مکانی، امکانات محیطی، وضعیت بازار و شرایط اقتصادی. در بیشتر کشورها، تعیین قیمت مسکن به‌طور اصولی توسط کارشناسان املاک و مستغلات انجام می‌شود. این فرایند ممکن است شامل بررسی‌های میدانی، مقایسه با معاملات پیشین، وضعیت سازمان‌های مالیاتی و اعتباری، و تحلیل نیازهای بازار باشد. همچنین، استفاده از مدل‌ها و روش‌های تحلیلی نیز می‌تواند برای تخمین قیمت مسکن مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر اتحادیه املاک تهران درباره کوچ معکوس از تهران گفت: اجاره در شهرهای اطراف هم‌ با تهران تفاوتی ندارد و یک چالش اساسی در زندگی تبدیل شده است. اکنون بازار به شکلی است که مالک هر چه بگوید همان است و اصلا قاعده قیمتی برای اجاره وجود ندارد. هر وقت دولت ساخت‌وساز کند و اجاره داری حرفه‌ای را در پیش گیرد و مشوق برای سازنده ایجاد کند؛ آنگاه مقداری بهتر می‌شود.اگر دولت به فکر نباشد وضعیت بدتر می‌شود.

افرایش اجاره خانه در تهران موجب بحران در مسکن و گسترش حاشیه نشینی شده است. برخی از تهران به شهر‌های کوچکتر کوچ کرده‌اند اما قیمت‌ها در شهر‌های اطراف تهران هم چندان تفاوتی با پایتخت ندارد.

سعید لطفی، دبیر اتحادیه املاک تهران، درباره پدیده گسترش اجاره خانه‌های کوچک در تهران گفت: چنین پدیده‌ای عمومیت ندارد و اتاق‌های به متراژ ۱۰و ۱۲ در هیچ کجا نداریم؛ یک سری خوابگاه دانشجویی‌ و گرمخانه اجاره می‌رود که این‌ها افزایشی بوده‌اند.

وی در ادامه در رابطه با افزایش میزان اجاره خانه در تهران بیان کرد: اجاره تابعی از قیمت مسکن است و اقتصاد هم جانی ندارد. مالکین برای تامین هزینه، اجاره خانه ها را افزایش می دهند. مستاجر هم برای روزمره خود پول ندارد و حاشیه نشینی هر روز بیشتر می‌شود. ما در میان مدت با افزایش بدمسکنی مواجه می‌شویم. افراد برای تامین نیازهای زندگی ناچار به رفتن شهرستان‌ها هستند.

لطفی درباره کوچ معکوس از تهران گفت: اجاره در شهرهای اطراف هم‌ با تهران تفاوتی ندارد و یک چالش اساسی در زندگی تبدیل شده است. الان بازار به شکلی است که مالک هر چه بگوید همان است و اصلا قاعده قیمتی برای اجاره وجود ندارد. هر وقت دولت ساخت‌وساز کرد و اجاره داری حرفه‌ای کرد و مشوق برای سازنده ایجاد کرد؛ آنگاه مقداری بهتر می‌شود.اگر دولت به فکر نباشد وضعیت بدتر می‌شود.

منبع: انتخاب
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر