تجارت | صادرات | توسعه تجارت | تجارت خارجی

رشد چشمگیر صادرات ایران به ترکیه + جزییات

رشد چشمگیر صادرات ایران به ترکیه + جزییات

صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۲۴ با رشد ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، مواجه شده و به ۵۸۰ میلیون دلار رسیده است.

ایران و ترکیه دو کشور همسایه‌ و دارای روابط تجاری گسترده‌ای هستند. بازار صادراتی ایران به ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا ترکیه یکی از بازارهای بزرگ مصرفی برای محصولات ایرانی محسوب می‌شود. محصولاتی همچون پسته، فرش دستباف ایرانی، فولاد، نفت و محصولات کشاورزی از محصولاتی هستند که ظرفیت صادراتی بالایی به ترکیه دارند. از طرف دیگر، ترکیه نیز با داشتن بازار بزرگی و موقعیت جغرافیایی مناسب، برای صادرات محصولات ایرانی به سایر کشورها یک پل ارزشمند است. این همکاری‌های تجاری بین دو کشور می‌تواند به رشد اقتصادی هر دو کشور کمک کند و رونق تجارتی آنها را تقویت نماید.

اداره آمار ترکیه از رشد ۲۳ درصدی صادرات این کشور به ایران در دوماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد و کل تجارت دو کشور در این دوره را ۹۳۰ میلیون دلار اعلام کرد.

 آمار‌های منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران طی دو ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد بیش از یک‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۹۳۰ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۹۱۹ میلیون دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۲۴ با رشد ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۵۸۰ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل ۴۶۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات ترکیه از ایران در دوماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۲۲ درصدی مواجه شده و به ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه و فوریه سال قبل ۴۵۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

این در حالی است که کل واردات ترکیه در دو ماهه نخست سال ۲۰۲۴ نیز با کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. صادرات ترکیه در همین دوره ۸ درصد رشد داشته و به ۴۱ میلیارد دلار بالغ شده است.

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها