روغن | قیمت روغن | بازار روغن

قیمت روغن افزایش یافت / شوک به خریداران روغن

قیمت روغن افزایش یافت / شوک به خریداران روغن

خبر امروز افزایش« ۵.۵ دلار در یک روز» قیمت جهانی روغن توجه کشورهایی که تامین نیازشان به واردات گره خورده را جلب کرد، آنها نگران صرف ارز بیشتر برای واردات هستند.

افزایش نرخ تورم در سال های اخیر سبب شده است تا قیمت روغن خوراکی نیز همواره درگیر تغییر  و بسته به عوامل مختلفی کیفیت عرضه شده آن نیز دچار نوسان شده باشد. از جمله مهمترین عوامل تعیین قیمت روغن در بازار می توان به قیمت روز ارز اشاره کرد که در نهایت سبب بالا رفتن قیمت روغن در بازار می شود.

افزایش ۵.۵ دلاری قیمت روغن در یک روز، خبری است که کشورهای وارد کننده از آن خوشحال نیستند و مردم هم  نگرانند که آیا روی قیمت داخلی تاثیر می‌گذارد؟

در کشور ما کالاهای اساسی با  ارز نیمایی وارد می‌شود تا دولت قیمت مصرف کننده را کنترل کند در واقع قیمت داخلی تحت تاثیر نوسان‌ قیمت جهانی قرار نمی‌گیرد اما افزایش قیمت جهانی خروج ارز را که ۹۰ روغن مورد نیاز را وارد می کنیم بیشتر می‌کند.

امروز بلومبرگ گزارش داد که «قیمت دانه روغنی سویا ۵.۵ دلار در هر بوشل برای تحویل در ماه ژانویه ۲۰۲۴ افزایش یافت.»

بوشل معیار اندازه گیری وزن ماده خشک است و در کشاورزی کاربرد دارد هر بوشل گندم معادل ۲۷.۲ کیلوگرم است، وزن محصولات مختلف بر اساس بوشل فرق می‌کند.

یک چهارم ارز کالاهای اساسی مربوط به روغن است

بنابه آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، ۹۰ درصد نیاز به روغن در کشور وارداتی است.

محتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی هم با اشاره به تولید تنها ۱۰ درصد روغن مورد نیاز در داخل، گفت: حدود یک چهارم ارزی که برای واردات کالاهای اساسی از کشور خارج می شود مربوط به روغن است.

به گفته وی «سالانه تا ۱۶ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می ‌یابد»

امکان تولید روغن نیاز کشور درداخل هست؟

یک کارشناس کشاورزی گفت: کشور سالانه ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کند که حدود ۱.۵ تن برای هر ایرانی است با این وجود در اغلب محصولات اساسی از جمله روغن وابستگی داریم.

وی با ارائه راهکاری گفت:‌ برنامه الگوی کشت باید اجرا شود که تولید محصولات کشاورزی متناسب با نیاز مردم و با اولویت کالاهای اساسی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی در سالهای گذشته برنامه‌های افزایش خود اتکایی به روغن تصویب کرده اما تنها ۱۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

منبع: فارس
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • رسول عباس زاده

  بس اینهمه از مدیران سازمان جهاد کشاورزی از جلسات دم می زنند چی شد کجای جها دسازندگی

 • ناشناس

  وزارت کشاورزی پس چه غلطی می کند هرچه می کشیدم از ای وزارت کشاورزی و صنعت و سازمان مدیریت لعنتی است که به دست افراد ناباب اداره میشود و دولتها و دستگاههای نظارتی اصلا در خوابند فقط بلدن دنبال چیزهایی بروند که بدرد مردم و انقلاب نمی خورد

 • ناشناس

  قیمت چی افزایش پیدا نکرده تف توشرفتون

 • ناشناس

  خدا لعنت کنه هر کس باعث شده .

 • دلواپس

  اینهمه تبلیغات میکنن و میگن کشاورزی محور توسعه و کشوری با اینهمه خاک حاصلخیز حتی گندم را وارد میکند گوشت قرمز و مرغ وارد میشود. پس پیشرفتی که میولین دم میزنن کجاست چرا نمیبینیم؟ اگه ساخت 4 تا موشک با تکنولوژی کره شمالی و چین پییشرفت حساب میکنن پس کره شمالی از ما خیلی پیسرفته تر هست. میگن نانو میسازیم ما که نفهمیدیم چی هست و چجوری برای مردم نان و اب میشه. مطمینم خود مسولین هم نمیدونن نانو چیه. ما حتی دسته بیل و کود انسانی!!!!! و چوب بستنی هم وارد میکنیم. پیشرفت و خودکفایی طنز گریه اوری بیش نیست.

 • ناشناس

  دست ننه اش درد نکنه با این مملکت داریش رِِییسی هی دم از آینده روشن و لوکوموتیر پیشرفت میزنه تو قیمت مرغ و گوشت و روغن رو عرضه داشته باش کنترل کن حداقل 6 ماه بالا نره اون چیزهای دروغی که توی سخنرانیهات میگی پیشکش

 • ناشناس

  خدایی روزی نشده در این کشور وای خبری نباشد ! مردم بیچاره هر روز با این خبرهای بد سورپرایز میشوند

اخبار