صادرات برق | تجارت خارجی

صادرات برق ایران به اروپا / امید به بهبود تجارت خارجی

صادرات برق ایران به اروپا / امید به بهبود تجارت خارجی

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر از احتمال صادرات برق ایران به اروپا خبر داد.

صادرات برق به عنوان یکی از محصولات صنعتی مهم، مزیت‌های زیادی را به دنبال دارد. نخستین مزیت مهم و اساسی صادرات برق، تأمین درآمد وارداتی برای کشور صادر‌کننده است. با فروش برق به کشورهایی که تولید‌کننده برق نیستند، کشورهای صادرکننده می‌توانند به درآمد قابل توجهی دست یافته و با ارز خارجی به نرخ بیشتری از واردات محصولات دیگر استفاده کنند. دومین مزیت این صنعت، افزایش ارزش یکپارچگی صنعتی کشور است. با توجه به رشد تولید و ساخت محصولات صنعتی در کشورهایی که به تولید برق نیاز دارند، تحقق همکاری بین‌المللی از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین، شرکت‌های کشور صادر کننده، با عرضه تجهیزات و فناوری‌های خود به کشورهای صادر‌کننده برق، می‌توانند فرصت‌های جدیدی برای فروش محصولات دیگر خود را نیز ایجاد کنند. با توجه به این مزایا، صادرات برق به عنوان یکی از صنایع پایه کشورها، می‌تواند به توسعه اقتصادی و کارآفرینی کمک کند.

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر گفت: بعد از سنکرون ترکیه امکان اتصال برق بین ایران و اروپا فراهم شده است.

محمد اله‌داد امروز در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی برق در جمع خبرنگاران درباره امکان صادرات برق به اروپا، اظهار کرد: اکنون با ارتباطی که بین ایران و ترکیه فراهم شده امکان تبادل برق با اروپا نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ فنی امکان صادرات برق به اروپا فراهم شده است، اظهار کرد: این کار نیاز به مذاکره‌های قراردادی و حقوقی دارد که در دست پیگیری است.

معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر با بیان اینکه ۲ پروژه «ایر» و «آگیر» نیز برای ارتباط بین ایران و روسیه در دست اقدام است که از آن طریق نیز می‌توانیم به اروپا برق صادر کنیم.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر