حقوق کارگران | شورای عالی کار | دستمزد کارگران

وزیر کار استیضاح می‌شود؟

وزیر کار استیضاح می‌شود؟

حسین حبیبی از امضای چند کارزار اینترنتی از سوی کارگران برای ابطال مصوبه مزدی و استیضاح وزیر کار خبر داد.

پس از کش و قوس های بسیار بالاخره رقم درصد افزایش حقوق کارگران در سال جاری مشخص شد. اگرچه این افزایش به نسبت تورمی که وجود دارد رقم بالایی به حساب نمی آید.

حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور،  ضمن انتقاد از بی‌توجهی به نظرات نمایندگان کارگری و الزامات قانون در تعیین دستمزد ۱۴۰۳ کارگران گفت: نسبت به شکایت از مصوبه دستمزد غیر قانونی که نمایندگان کارگری با آن مخالفت کرده و جلسه شورایعالی کار را ترک کرده اند، از طریق دیوان عدالت اداری و سازمان جهانی کار اقدام خواهیم کرد مگر آنکه جلسه شورایعالی کار را دوباره تشکیل دهند و حداقل دستمزد ۱۵ میلیون تومان را برای سال ۱۴۰۳تصویب نمایند.

او از امضای چند کارزار اینترنتی از سوی کارگران کشور خبر داد و افزود: کارزار مطالبه حداقل دستمزد ۱۵ میلیون تومان برای سال ۱۴۰۳ تاکنون از سوی ۱۰۰۴۲۵ نفر امضا شده است؛ کارزار درخواست استیضاح وزیر، تعاون وکاررفاه اجتماعی تاکنون توسط ۵۴۸۴۲ نفر امضا شده است؛ استیضاح وزیری که مواد ۸.۴۱، ۱۶۷.۱۶۸، ۲۰۳ قانون کار و دستورالعمل اجرایی چگونگی تشکیل و نحوه اداره شورایعالی کار (موضوع ماده ۱۷۰ قانون کار) را از حیز انتفاع ساقط و کارگران را از حقوق مکتسبه‌شان محروم کرده، حق قانونی کارگران است.

حبیبی ادامه داد: در عین حال، کارزار درخواست ابطال تصمیمات شورایعالی کار وفق مواد ۱۶۷ و ۱۶۸ قانون کار را تا امروز ۱۲۴۷۲ نفر امضا کرده اند؛ تصمیمات غیرقانونی شورایعالی کار بایستی به سرعت ابطال شود. دیوان عدالت نیز باید در این زمینه به کارگران کشور کمک کند.

این فعال کارگری در پایان گفت: مزد ۱۴۰۳ کاملاً غیرقانونی است و حتی نصف سبد هزینه‌های حداقلی خانوارهای کارگری کشور را پوشش نمی‌دهد؛ بنابراین کارگران بایستی با پیوستن به کارزارها و انجام شکایت در دیوان عدالت، درخواست ابطال مزد را با قدرت طرح و پیگیری کنند.

 

منبع: ایلنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  وزیر کار عملا شده غلتک و بختک چنبره زده روی منابع تامین اجتماعی و کار و بیمه و زندگی و معیشت کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی ، آیا این وضعیت ناشی از اراده اوست یا دولت یا مجلس یا همگیشان ؟ پاسخ یکایک حضرات چیست تا تکلیفمان را در رابطه با یکایکشان مشخص کنیم .

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  وزیر کار عملا شده غلتک و بختک چنبره زده روی منابع تامین اجتماعی و کار و بیمه و زندگی و معیشت کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی ، آیا این وضعیت ناشی از اراده اوست یا دولت یا مجلس یا همگیشان ؟ پاسخ یکایک حضرات چیست تا تکلیفمان در رابطه با یکایکشان مشخص گردد .

 • مطالبه گر

  1- به فرض منظور تورم بالای 40 درصد نباشد ، سبد معیشت چی ! اونم قبول نداری ؟
  2- تورم محاسبه شما برای 403 دقیق نیست و عمدا مقدارشو کمتر می‌زنید (دقیقا مثل 402).
  3- گفته مطابق تورم (یعنی برابر تورم) ، نگفته که کمتر از تورم
  4- ترمیم مزدی بین سال که حق کارگران بود رو به زور اجرا نکردی
  5- همون سبد معیشت رو حساب کنی ، حساب ۲ دو تا ۴ تاست ، هر چند از اونم میزنی و نماینده های مطالبه کارگری رو اخراج میکنید ...!؟
  # استیضاح وزیر کار
  # عدالت اسلامی در جمهوری اسلامی

 • بازنشسیته

  دوسال است که بر صندلی وزارت کار جلوس کرده اند اما هنوز درک درست و کاملی از مفاهیم و قوانین کار و بیمه ندارند و نمی‌دانند. چه اگر می‌دانستند، اینقدر آشکارا کمر همت برای نابودی کارو اشتغال و تولید و کا گر و بازنشسته وبیمه و منابع تامین اجتماعی نمی بستند و اینقدر شاهکار نمی آفریدند. .

 • بازنشسته

  مقایسه دستمزد ۲۰۲۴ در ایران و چند کشور منطقه بر اساس دلار/ کمترین دستمزد برای ایران ثروتمند!

  ایران : ۱۸۰
  فلسطین : ۷۷۸
  ارمنستان : ۵۴۱
  آذربایجان : ۴۹۴
  اردن : ۵۹۹
  عراق : ۵۸۳
  ترکمنستان : ۶۵۴
  کویت : ۱۸۵۴
  بحرین : ۱۷۲۸
  عربستان : ۱۷۸۸
  ترکیه : ۸۹۳

اخبار
پیشنهاد سردبیر