حقوق کارمندان | حقوق بازنشستگان | لایحه بودجه| حقوق کارگران

وزیر کار میزان افزایش حقوق ۱۴۰۳ را اعلام کرد

وزیر کار میزان افزایش حقوق ۱۴۰۳ را اعلام کرد

وزیرکار با اشاره به اینکه میانگین افزایش حقوق‌ کارگران برای سال آینده بیشتر از ۲۰ درصد است گفت: همه تلاش دولت این است که دهک‌های کم درآمد جامعه که به هر نحوی درآمد آنها از نرخ فقر پایین‌تر است، به حداکثر دریافتی برساند؛ که نرخ فقر را پوشش بدهد.

بر اساس منابع مصوب لایحه بودجه ۱۴۰۳ میانگین رشد حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگان در سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود.

در حالی که بسیاری از نمایندگان کارگران معتقد هستند دستمزد فعلی جوابگوی تنها ۳۰درصد هزینه‌های زندگی است و بخش زیادی از هزینه‌های زندگی با درآمد کارگران از شغل دوم و سوم تأمین می‌شود که بهمن ماه نیمه دوم خود را سپری می‌کند و هنوز جلسات شورای‌عالی کار و کمیته مزد به بحث هزینه سبد معیشت ورود نکرده است.

سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: کارگران صدقه‌بگیر نیستند و از دسترنج خود گذران زندگی می‌کنند بنابراین خواسته ما که حفظ قدرت خرید مردم است باید مورد توجه قرار گیرد و مزد بدون لحاظ تورم واقعی و سبد معیشت تعیین نشود.

دولت در امسال پیشنهاد اجرای مزد منطقه‌ای را ارائه کرد که با مخالف شدید مواجه شد و محسن باقری، عضو کارگری شورای‌عالی کار گفت: در متن صورتجلسه‌ی دوشنبه هفته گذشته کمیته‌ی مزد آمده که اعضا با تصویب مزد ملی، به همان روال سابق، موافقت کردند و قرار شد تحقیقات در خصوص مزد منطقه‌ای ادامه داشته باشد.

حالا با توجه به اینکه دستمزد دغدغه این روزهای جامعه کارگری است صولت مرتضوی، وزیرکار در آخرین اظهارات خود در گفت‌وگویی میانگین افزایش حقوق‌ها برای سال آینده را بیش از ۲۰درصد اعلام کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در واکنش به اظهارنظرها در خصوص اختلاف نرخ تورم و میزان افزایش حقوق برای سال آینده، گفته است: افزایش حقوق برای سال آینده ۲۰ درصد نیست و علاوه بر ۲۰ درصد، امتیازات ردیف اول و دوم را هم اضافه کرده‌اند و میانگین افزایش حقوق‌ها بیشتر از این رقم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه میانگین افزایش حقوق‌ها برای سال آینده بیشتر از ۲۰ درصد است، گفت: تمام تلاش دولت این است که تعادلی در دریافتی‌ها به وجود بیاورد و بتواند حداقل‌بگیرها را به حداقل دریافتی نرخ فقر برساند تا به سفره‌ آنها آسیب وارد نشود.

سید صولت مرتضوی، در واکنش به نظر کارشناسان که معتقدند با توجه به اختلاف نرخ تورم و میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده ۳۰ درصد سفره کارگران کوچک‌تر خواهد شد، گفت: اولاً افزایش حقوق برای سال آینده ۲۰ درصد نیست و علاوه بر ۲۰ درصد، امتیازات ردیف اول و دوم را هم اضافه کرده‌اند و میانگین افزایش حقوق‌ها بیشتر از این رقم است. تورم هم طبق آخرین آمار، ۴۴ درصد است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دولت برای افزایش توان اقشار کم‌درآمد برنامه‌های حمایتی هم دارد، تصریح کرد: ما باید به مقوله «خط فقر» توجه داشته باشیم. بالأخره یک کسی در شرکتی ۲۰ یا ۳۰ درصد حقوقش اضافه می‌شود و امکان دارد مجموعه دریافتی مستمر و غیرمستمر او بالا باشد و آن ۲۰ درصد خیلی بالاتر از مباحثی خواهد بود که مطرح می‌شود.

 وی افزود: اساساً اگر می‌خواهیم به مقوله سفره مردم توجه کنیم، باید تعریف واضح و جامعی از نرخ فقر داشته باشیم. بحث نرخ فقر و تکافل اجتماعی در دستور کار وزارت تعاون قرار گرفته و آمارش هم در آینده نزدیک منتشر خواهد شد. همه تلاش دولت این است که دهک‌های کم درآمد جامعه که به هر نحوی درآمد آنها از نرخ فقر پایین‌تر است، به حداکثر دریافتی برساند؛ که نرخ فقر را پوشش بدهد. یعنی تعادلی در دریافتی‌ها به وجود بیاورد و بتواند حداقل‌بگیرها را به حداقل دریافتی نرخ فقر برساند تا به سفره‌ آنها آسیب وارد نشود.

 مرتضوی با اشاره به اینکه دولت در این زمینه طرح‌های متنوعی دارد، ادامه داد: از جمله آنها کالابرگ الکترونیکی، طرح یک میلیون مسکن در سال و ایجاد اشتغال است. بعضاً فکر می‌کنند که کمک‌های دولت صرفا در قالب افزایش حقوق است. کمک‌های دولت برای اینکه سفره مردم آسیب نبیند، در چند سرفصل تعریف می‌شود. از جمله آنها افزایش حقوق و ایجاد اشتغال است.

وی تأکید کرد: در سال گذشته و امسال دولت به تعهد یک میلیون فرصت شغلی جامه عمل پوشاند و عملیاتی شد و اطلاع‌رسانی هم شده است. این یک میلیون فرصت شغلی قابل تعریف به حد الرسم هست؛ با شماره ملی و کد، به روش‌های مختلف صحت‌سنجی شده است. اولاً از طریق سامانه پایش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه مرحله پایش شده و ثانیاً گزارش مرکز آمار ایران و بانک مرکزی مؤید این موضوع است و ثالثاً از طریق بیمه‌های اجباری که در تأمین اجتماعی صورت می‌گیرد، می‌توان این موضوع را پیگیری کرد. ظرف دو سال گذشته بالغ بر دو میلیون بیمه جدید و نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه اجباری ایجاد شده است. همه اینها مؤید ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نکته بعد بحث مسکن است. اساساً نرخ تسهیلات مسکن متفاوت از سایر تسهیلات است و دولت در این زمینه یارانه پرداخت می‌کند. نرخ تسهیلات مسکن به دهک‌ه‌ای پایین جامعه، از جمله تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(س) و بهزیستی پایین‌تر از سایر اقشار است. به آحاد مختلف تحت پوشش بهزیستی، علاوه بر تسهیلات، کمک‌های موردی هم برای مسکن‌دار شدن آنها صورت می‌گیرد.

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • ناشناس

  الکی حرف میزنین همین

 • ناشناس

  کی به کیه همین جور بگین ایجور شد و اوجور.خدا جای حقه

 • ناشناس

  اقای مرتضوی واقعا خودت دوماه گوشت نخوری چه میشوی من نه ازتومیترسم ونه بتو توهین میکنم من بیست هشت سال سخت وزیان اور دربدترین مکان ودربدترین زمان کارکردم حالیته پول دوکیلوگوشت بایدبروم با این سن وفرسکدگی شش روز کارکنم میوه خالی کنم کمرم درد میکنه مردحسابی چرا کسیکه درشرایط سحت وزیان اور کارکرده درک نمیکنی چرا درتامین اجتماعی تفکیک نمیشود که تین بابا بازنشست شده توان وانرژی اش تحلیل شده مردحسابی کنی بفکر ماباش

 • فرزین

  سلام جناب وزیر
  میشه بفرمایید عدد۴۴تورم رو چجور حساب کردید
  ممنون میشم پاسخ بدی

 • 1

  درجواب اقای وزیر باید گفت مسکن و اشتغال وظایف دولت است نباید به حساب حقوق کارگران نوشته شود دوما این موارد شامل همه حقوق بگیران نمی شود بنابراین از موضوع حقوق فرار نکنید و بیخود سر کارگران منت نگذارید

 • ناشناس

  خب اقادرطول سال چکارمیکنید که اخرای سال بفور حقوق کارگروبازنشسته میفتید

 • ناشناس

  از وقتی این مرتضوی اومده فقط داره حق و حقوق کارگر رو کمتر میکنه...شک نکنین از کارفرماها حق زحمت میگیره

 • ناشناس

  ایشون بنظرم وزیرسرمایه دارهاست و نه وزیرکاروکارگر.چون تمام هم و غم این آقاسودبیشترسرمایه دارها،وفقروکوچک شدن بیشترسفره کارگرهاست.اللهم عجل لولیک الفرج

 • ناشناس

  وزیر کار اعتقادی به افزایش حقوقها ندارد و همیشه وکیل الدوله است

 • شاهین

  اقایون کمر ملت شکست ما به برنامه حمایتی نیازی نداریم اصل دریافتی رو درست کنید.
  با هر برنامه اینا، باز باید بریم به یکی ثابت کنیم که نیازمند و بدبختیم تا دو زار از یه نفر دیگه بگیرن بدن به ما. این وسط هم یه پولی دوباره اختلاس بشه.

 • علی

  حقوق همه کارگران باید ۴۵تا۵۰درصد افزایش یابد.

 • حسام

  رو حقوق ثابت اضافه نکنن فایده نداره میان با افزایش حق بن و مسکن و اینجور چیزا میگن افزایش دادیم در حالی که باید افزایش مستقیم رو حقوق پایه باشه و بس

 • مهدی

  ‌کارمزد روی خدمات بزارید ولی از جیب کارگر و کارمند نزنید

 • محمد

  شما دشمن اصلی کارگر هستید نفرین کارگران بر شما باد که کارگران یادشان نمی رود چه کردی باهاشون

اخبار
پیشنهاد سردبیر