زاکانی: قیمت بنزین را به ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌دهیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جمع کردن دست و پای سیاست به معنای دخالت بی‌جا کردن در حوزه اقتصاد و سپردن کار به کاردان را دنبال خواهم کرد. قیمت بنزین ۳۰۰۰ تومانی را به ۱۵۰۰ تومان اصلاح می‌کنم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما درآمدهایمان ریالی است اما هزینه کردمان نسبتی با دلار دارد و مناسبات کشور برهم ریخته است فساد اقتصادی موضوع دیگری است که با آن مواجه هستیم عده‌ای سر چشمه نشسته‌اند و استفاده می‌کنند مردم حق دارند اعتراض کنند که چرا برای ما نیست و برای عده‌ای خاص هست.

علیرضا زاکانی در میزگرد اقتصادی گفت: شرایط کشور شرایطی است که نیاز به تحول دارد تحول در راستای توسعه عدالت و ارتقای کشور. دیشب بیانم این بود در مناظرات که ما ۴ سرفصل را تاکید می‌کنیم اول آزاد‌سازی اقتصاد از کمند ارز و دلار و توجه و تقویت ارزش پول ملی. یعنی پول ملی را هم برای قیمت‌گذاری و هم سرمایه و خرید استفاده کنیم نکته دوم جهش تولیدوجلوگیری از خام فروشی بر پایه دانش و علم برای ایجاد ارزش افزوده ویژه در محصولات که اساسا تحریم پذیر نیست. مشارکت سوم نکته سوم است برای ایجاد حاکمیت مردم بر اقتصاد و توجه به خصوصی‌سازی درست و چالاکی دولت و عبرت گرفتن از مشکلاتی که اتفاق افتاده است نکته چهارم خلق ثروت همراه با توزیع عادلانه ثروت است مردم حاکم و شریک هستند و از این وضعیت سود می‌برند.

وی ادامه داد: تورم، گرانی و عدم ثبات در قیمت‌ها یک مشکل است، مردم شب می‌خوابید صبح بیدار می‌شوند ومی بینند یک اتفاق دیگری افتاده است کوچک شدن سفره مردم و گرفتن توان مردم در اقتصاد مشکل دیگر مردم است. ۴۱ درصد از سبد خانوار مسکن و امورات مرتبط با مسکن را به خود اختصاص داده است و داشتن مسکن یک آرزو شده است. بیکاری جوانان و مشکل سلامت که در کنار درد داشتن بیماری، درد بی‌پولی هم وجود دارد و وخانواده‌ها سقوط کرده و به زیر خط فقر می‌روند. ما درآمدهایمان ریالی است اما هزینه کردمان نسبتی با دلار دارد و مناسبات کشور برهم ریخته است فساد اقتصادی موضوع دیگری است که با آن مواجه هستیم عده‌ای سر چشمه نشسته‌اند و استفاده می‌کنند مردم حق دارند اعتراض کنند که چرا برای ما نیست و برای عده‌ای هست.

وی ادامه داد: ناترازی انرژی و بدهی دولت به بانک‌ها و صندوق‌ها اساسا کمر دولتها را می‌شکند. نقدینگی ما نسبت به سایر کشورها زیاد نیست اما سرگردان هستند. تحریم دشمنان ما یک عاملی است که بخش زیادی از عوامل روانی را به خود اختصاص می‌دهد. البته روز به روز اثر آن کمرنگ تر می‌شود. من معتقد بودم عرضه و تدبیر افراد برای این بند لازم است و گرنه دشمن از خباثت خود دست برنمی دارد. برای رسیدن به رشد ۸ درصد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی نیاز دارد.

وی با تاکید براینکه کشور دچار بن بست نیست، گفت: عمده مشکلات ما مربوط است به تجویزهای غلطی که صورت گرفته است چه تجویزهایی که از خارج ازکشور بیگانگان برای ما می‌گیرند و تجویزهایی که در داخل خریدار دارد. در دهه ۷۰ یادمان نرفته است که چه تجویزهایی صورت گرفت و اوج این بی‌تدبیری در دهه ۹۰ رقم خورد.

زاکانی تصریح کرد: در دولت سیزدهم شهید رئیسی ترمز دستی این وضعیت را کشید ما در برخی از شاخص‌ها بهتر شدیم اما کار برای تحول بسیار زیاد است و ضرورت دارد که یک کار جدی و اساسی صورت بگیرد در خصوص جهش تولید با مشارکت مردم باید اولا به مردم اعتماد کنیم و بخش خصوصی را درگیر کارها کنیم تعاونی‌ها را اصل قرار دهیم ما نیازمند به مشارکت و سرمایه‌گذاری هستیم. دهه ۹۰ دهه سیاهی برای ما بود نرخ سرمایه‌گذاری ما در آنجا منفی شد و از جیب مردم خوردیم و از بانک‌ها خوردند ودست اندازی کردند و کاری کردند که سفره مردم تنگ تر شود مردم در بورس بیچاره شدند. ارز در دولت آقای روحانی تقریبا ده برابر شد و این تعریف کار کارشناسی دارد که چقدر قشنگ می‌تواند به ما دیکته کند و ما هم پیاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید نقدینگی هدایت شود، خاطرنشان کرد: مشکل ۴۱ درصد از سبد خانوار که در تهران بیش از این است را ما قائل هستیم با کمک مردم می‌توانیم حل کنیم. دولت می‌تواند تدبیر کند و تصمیم بگیرد. راه اقتصادی کشور ایجاد استقلال اقتصادی در حوزه مسائل مختلف در کشور است از جمله امنیت غذایی. تولید در کشور مظلوم است هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده هر دو آسیب می‌بیند و سایر سطوح از جمله توزیع‌کنندگان و صادر‌کنندگان که درست کار می‌کنند آسیب می‌بینند اما عده‌ای هم بر سر این سفره نشسته‌اند و سود می‌کنند. اصلاح یارانه‌ها در زنجیره تولید بحث دیگر ما است. تجربه موفق دولت آقای رئیسی همین کار است که در نان کرد اما به انتها نرسید. شفافیت و هوشمندسازی وبرخورد با دانه درشت‌ها از دیگر اقدامات است.

وی با اشاره به اقداماتی که در دوره مدیریت خود در شهرداری تهران انجام داده است، گفت: ما در شهرداری خرید مان را از بورس انجام دادیم با دانه درشته‌ها برخورد کردیم بدون اینکه سر و صدایی بکنیم.خنثی‌سازی تحریم اگر صورت نگیرد نمی‌توان تحریم را ملغی کرد و این مسیر خودش را دارد و تجربه در این زمینه مشخص است. ما در چین مطالبات را نقد کردیم تحریم را خنثی کردیم و جذب سرمایه‌گذاری کردیم. لذا هم تحریم را دور زدیم و هم کمر تحریم را شکستیم و اساس آن این بود که پول وفناوری را در داخل کشور داشته باشیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: بانک‌ها مدعی بودند که از شهرداری تهران طلب دارند امکان برای کشور وجود دارد بانک‌ها دچار مشکل هستند و مردم را دچار مشکل می‌کنند. یا باید بانک‌ها خودشان را اصلاح کنند و یا باید انحلال صورت گیرد. شرکت‌های بانکی رانت می‌گیرند و می‌توان به بهترین وجه می‌تواند این موضوعات را دنبال کرد بانک نباید بنگاه داری کند و باید به سمت اختصاصی شدن خاص برود و باید بتواندخدمات ادامه دهد. دخالت‌های دولت و حرکت‌های دستوری پدر بورس را درآورده است. ناترازی انرژی موضوع بعدی است. ما می‌توانیم تحول بزرگ در اقتصاد ایجاد کنیم و مردم را ثروتمند کنیم و تبعیض را حذف کنیم و همه مردم از شرایط کشور به نحو احسن استفاده کنند.

وی با اشاره به حضور ظریف در برنامه میزگرد سیاسی به همراه مسعود پزشکیان گفت: من امروز مسافرت بودم و امروز که برگشتم دیدم که در میزگرد آقای پزشکیان و کارشناس همراه ایشان که در گذشته وزیر هم بودند نکاتی مطرح شد که جفای بزرگی به شهید رئیسی و حرکت ایشان بود و در مناظرات صحبت خواهم کرد و حق این شهید را ادا خواهم کرد و نشان خواهم داد که چه سیاهی بزرگی بر دامن ما نشست زمانی که این آقایان بودند و نه تنها اقتصاد ما خوب نشد بلکه روز به روز بدتر شد.

زاکانی در پاسخ به سوال آل اسحاق نخستین کارشناس این برنامه عنوان کرد: دستوری کردن اقتصاد را نفی خواهم کرد و باید طبق آنها عمل شود. تجار تبریزی می‌گفتند طی هفت ماه ۱۰ بخشنامه دولتی صادر شد. دولت باید دست و پایش را از اقتصاد جمع کند. دولت از تصدیگری باید خارج شود و هادی، تسهیلگر، حامی و بسترساز شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جمع کردن دست و پای سیاست به معنای دخالت بی‌جا کردن در حوزه اقتصاد و سپردن کار به کاردان را دنبال خواهم کرد. قیمت بنزین ۳۰۰۰ تومانی را به ۱۵۰۰ تومان اصلاح می‌کنم. شرکت‌های دولتی هم باید خصوصی شوند نه مثل گذشته که اختصاصی شدند. دست و پای دولت در حوزه اقتصاد زیادی بلند شد. اقتصاد با دستورالعمل درست نمی‌شود بلکه باید به قاعده خودش انجام شود. قبول دارم که اقتصاد ایران خیلی سیاست‌زده شده است.

منبع: جماران
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • علی اصغر قاسم پور

  قیمت بنزین را ۱۵۰۰ تومان کاهش می دهیم! گوشت را درب خانه ها می آوریم، برای مردم خانه می سازیم، نه خوابگاه! برنامه ها و وعده های آبکی و تبلیغات دم دستی کاندیداهای جناح انقلابی. کارنامه ی اسلاف همفکرشون هم نشون میده با زمینه ای که فراهم کردن هیچکدام از این قبیل وعده ها که قبلاً هم داده شده عملی نشده.

 • کاربر

  تو جیب مارو نزن

 • ناشناس

  تو انتخاب نمیشی زکانی

 • ناشناس

  تو انتخاب نمیشی

 • ناشناس

  حناب زاکانی خودتی

 • جمیل اسماعیلی

  شما به عنوان شهردار چاله چوله های خیابانها برطرف کن که با تمام خرابیهای خیابانها و آسیب به وسیله مردم با وقاحت تمام عوارض میگیری بعد به بنزین برس از اون گذشته مال بابات هم بود اینکار می‌کرد،طفیلیهای فضایی از جیب مردم میخورند و بر مردم حکمرانی میکنند،چه خدمتی به مردم کرده ی که اینقدر طلبکار هستی؟؟؟

 • ناشناس

  بخاطر گرفتن رای بیشتر خواهشا وعده وعید الکی به مردم نده توشهرداری هستی چ کار چشمگیری برای شهر انجام دادی که می‌خواهی بعد از به کرسی نشستن برای مردمت انجام دهی ؟؟هاهاهاهاها

 • امیدی

  دروغ

 • ناشناس

  دروغگوترزاکانی توعمرم ندیده بودم.درادوارگذشته خیلی ازنامزدهادروغهای بزرگی راگفته بودن ولی زاکانی روی همه اوناراسفیدکردارسال گوشت به درب منازل دادن طلا.دراین شرایط بسیارحساس کشورفقط پزشکیان است که میتونه کشورراازاین حساسیت نجات بده چون هم پاک دسته هم درستکاروراستگو

 • جمشید

  من زمان پخش نظرات منتخبین ریاست جمهوری وقتی نوبت ۴ دقیقه زاکانی میزنم بیصدا و به کارام میرسم تا تموم بشه.خداییش ریاست جمهوری شان و منزلت و رفتاری در جایگاه ان نهاد لازم داره.واقعا زاکانی در حد یک مدیر میانی هم با کوپن قبولرمیشه

 • دینا

  رضا قلدر یک کارهای مثبتی هم داشت ولی کارهای منفی او فاجعه بود.اقا رضای زاکانی تو بنزین وطلا را اول بده بعد رئیس جمهور شو .چون پیداست جز قوه چهارمی.تو طلا رابده حتما ما زنها بهت رای می دهیم

 • رها

  از اینهمه خوشی و وعده وعید داریم بالا میاریم 🤮

 • علی

  فقط شعار و وعده و وعید!!! چراکه همانطوریکه ۳سال قبل و در اثنای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، مرحوم رییسی وعده دادند که قیمت دلار رو ۵هزار تومان میکنند که در نهایت قیمت دلار رو به ۵۶ تا ۶۰ هزار تومان رساند!!!

 • اشنا

  اشتباه می کنیدوعده نشدنی به مردم ندهیدبلحاظ اقتصادی بایدکشورازمدل اقتصادی سایرکشورها پیروب کنداقتصاددولتی است وتورم اجتناب پذیر وبابرنامه ریزی ۴ساله دولت قابل کوچکترشدن نیست بایدتصدی گری دولت هر۴سال درصدی باشاخص های قابل تعریف کم شده یعنی باکاهش کارمندان وفضای موجودوواگذاری اموربهدخودمردم مدل کشورهای اقتصادازادهرینه مصرفی خوددولت وهزینه انجام پروژه هاومدت اجراکاهش ویک فضای رقابتی بدون ناثیردولت برای انجام کلیه امورفراهم شود

 • علی

  کاملا دروغ میگه امکان نداره بنزین ارزونتر از این بشه همه به فکر گرون کردنش هستند از آب معدنی بنزین الان ارزونتره

 • فیروز

  جناب زاکانی مثل اینکه سالهاست حتی یک بطری آب معدنی نخریده!!!!
  دوست عزیز یک بطری آب معدنی امروز ۷هزارتومان است.
  چطور می خواهی بنزین ۱۵۰۰تومانی کنی؟؟؟
  از کیسه خلیفه می بخشی ؟؟

 • ناشناس

  اونی که ب خودت مربوطه رادرست کن مثلا پله برقی ایستگاه مترو.خیابن های نردبانی بقیه پیشکش.حتی بگی بهشت را بهتون میدم رای نداری

 • ناشناس

  چقدر دروغ بسه زاکانی گرونتر نشه ۱۵۰۰ تومن پیشکشتون هروقت دم از ارزونی زدید بدترشد

 • مهدی

  به خدا دروغ می گه . به علی ع دروغ می گه . اگر رییس جمهور بشه . از قبلی ها بیشتر گرانی ایجاد می کنه

 • ناشناس

  خخ شما۴نامزد فقط از دولت رییسی میگید جالبه ک همتون مسوولیت دارین خب چرا این۳سال کاری نکردین...

 • ناشناس

  میمونی دیگه ؟؟خخخخخ

 • صادقی

  مردم فهیم ایران به کسی رای میدن که با تمام دنیا دست دوستی بده و جنگ طلب و مطیع تندروها نباشه و قیمت دلار رو به ۱۰۰۰ تومن برسونه
  این وعده ها برای بیسواد ها به کار می‌ره فقط

 • رضا

  حداقل ی جوک جدید بگو، اینکه تکراریه...

 • ناشناس

  خالی نبند...

 • جواد

  دروغگوی بزرگ شما هستی مردم از شما ناراحت هستند

 • ناشناس

  ایشان شب که می خوابند در عالم رویا خیلی چیزها می بینند و خیلی کاره می کنند مرد حسابی کمی از مغزت هم استفاده کن

 • محسن

  مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان،،، ارزون کردن پیشکش، لطفأ بیش از این به کشور گند نزنید

 • ناشناس

  مردم رو بی شعور فرض کرده، فقط همین

 • ناشناس

  فقط زاکانی

 • ناشناس

  نمیخواد بنزین ارزون کنی مردم با بنزین ۳۰۰۰ تومن هم راضی هستند شما زحمت بکشید ارزش پول را به دهه ۸۰ برگردانید یعنی حداقل حقوق کارگر ارزشش برابر یک سکه بود نمی‌خواهد کار دیگری بکنی

سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  پیشنهاد سردبیر