احتمال سرمایه گذاری ایران در بخش نفت افغانستان

وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان از علاقه یک شرکت ایرانی برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت افغانستان و ساخت پالایشگاه نفت در این کشور خبر داد.

احتمال سرمایه گذاری ایران در بخش نفت افغانستان

ساخت یک پالایشگاه نفت یک پروژه بزرگ و پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، منابع فراوان، تجهیزات پیشرفته و نیروی کار ماهر دارد. ابتدا باید محل مناسب برای احداث پالایشگاه انتخاب شود که از نظر دسترسی به منابع نفت، حمل و نقل و مواد اولیه مورد نیاز مناسب باشد.

«عزیز درانی» رئیس شرکت بین‌المللی«سی‌جی‌سی‌آی»بلوچستان ایران در دیدار با «شهاب‌الدین دلاور» وزیر معادن و پترولیم حکومت طالبان درباره سرمایه‌گذاری در بخش نفت افغانستان گفت‌وگو کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده وزارت معادن و پترولیم طالبان، در این دیدار دو طرف ضمن صحبت درباره فرصت‌های موجود سرمایه‌گذاری در منابع معدنی افغانستان، پیرامون فراهم بودن زمینه مناسب و امنیت سراسری در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

اطلاعیه می‌افزاید رئیس شرکت ایرانی در این دیدار با ارائه توضیحات درباره فعالیت شرکت خود، علاقه خویش را برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت و ساخت پالایشگاه استاندارد در افغانستان ابراز کرد.

دلاور ضمن استقبال از این پیشنهاد، نسبت به همکاری‌های لازم و ایجاد تسهیلات برای شرکت مذکور اطمینان داد.

گفتنی است که افغانستان درحال‌حاضر یک قرارداد نفتی ۲۵ ساله با یک شرکت چینی برای استخراج و پالایش نفت از حوزه «آمو دریا» در شمال افغانستان دارد.

استخراج نفت از پالایشگاه‌های میدان نفتی آمو دریا، عمدتاً در منطقه «قشقری» ولایت «سرپل» انجام می‌شود.

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها