مانع تراشی عربستان در میدان گازی آرش

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: تنها عاملی که باعث عدم بهره‌برداری ایران از میدان گازی آرش در خلیج‌فارس شده، مسائل سیاسی و ادعاهای طرفی است که در این میدان با ایران سهیم است.

مانع تراشی عربستان در میدان گازی آرش

بهره برداری از میدان گازی آرش با چالش ها و مسائل سیاسی متفاوتی مواجه شده است. ادعای عربستان مبنی بر بهره برداری از این میدان منجر به ایجاد مشکلات فراوانی در این زمینه شده است.

حمیدرضا گلپایگانی در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه خدمات فنی و تخصصی حفاری با شرکت عملیات اکتشاف نفت، افزود: فارغ از مباحث حقوقی و سیاسی طرف‌های ذینفع در میدان گازی مشترک آرش، ایران برای بهره‌برداری از منابع نفت و گاز این میدان، محدودیت فنی ندارد.

ذخیره گاز طبیعی میدان آرش ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخیره نفت خام این میدان ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود که چهل درصد این ذخایر، سهم ایران است.

این میدان گازی مشترک که عرب‌ها به آن الدوره به معنی مروارید می‌گویند، سابقا فقط بین ایران و کویت مشترک بود اما اکنون در نتیجه توافقات مرزی بین کویت و عربستان، شریک سومی هم مدعی بهره‌مندی از منابع میدان آرش شده و آن عربستان است.

عربستان و کویت در تفاهمنامه ۲۰۱۹ عملا ایران را از این میدان کنار گذاشتند. این تفاهمنامه با واکنش ایران مواجه شد مبنی بر این که هرگونه بهره‌برداری از میدان آرش باید با هماهنگی هر سه کشور انجام شود.

جواد اوجی وزیر نفت نیز تاکید کرد مطالعات جامع میدان مشترک آرش با حفاری چاه اکتشافی و انجام لرزه‌نگاری تکمیل شده و با نصب پایه، عملیات حفاری آغاز خواهد شد.

همچنین به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، ایران برای آغاز حفاری در میدان مشترک آرش، آمادگی کامل دارد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها