افزایش قیمت نفت و واکنش بازار به کاهش تورم در آمریکا

قیمت نفت در روز پنجشنبه (۲۷ اردیبهشت) به رشد خود ادامه داد که علت آن نشانه‌هایی از تقضای قوی‌تر در آمریکا است؛ کشوری که انتشار داده‌های تورمی آن نشان داد که نرخ تورم، آهسته‌تر از انتظار بازارها افزایش یافته و این اتفاق احتمال کاهش نرخ بهره در آمریکا در ادامه سال جاری میلادی را افزایش داده است.

افزایش قیمت نفت و واکنش بازار به کاهش تورم در آمریکا

ساعت ۹:۵۰ صبح به وقت ایران، قرارداد آینده نفت برنت با یک رشد ۰.۴ درصدی به ۸۳.۰۷ دلار برای هر بشکه رسید و همچنین قرارداد آینده نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک رشد ۰.۴ درصدی به ۷۸.۹۴ دلار برای هر بشکه افزایش یافت.

قیمت‌های مصرف‌کننده در ایالات متحده در ماه آوریل کمتر از حد انتظار افزایش یافت که باعث شده انتظارات بازارهای مالی برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سپتامبر افزایش پیدا کند؛ اتفاقی که می‌تواند قدرت دلار را کاهش داده و خرید نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر مقرون‌به‌صرفه‌تر کند.

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت ایالات متحده در هفته منتهی به ۱۰ می (۲۱ اردیبهشت) با کاهش ۲/۵ میلیون بشکه‌ای به ۴۵۷ میلیون بشکه رسید. نشانه‌هایی از آهسته شدن نرخ تورم و تقاضای قوی‌تر از قیمت نفت حمایت کردند و در این میان به تأثیر بالا ماندن ریسک‌های ژئوپولیتیکی بر قیمت نفت نیز باید اشاره کرد.

طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی، ۱/۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که ۱۴۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی قبلی این آژانس است. علت اصلی این اتفاق به تقاضای ضعیف در کشورهای توسعه‌یافته‌ی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی مربوط می‌شود.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها