بنزین | مصرف بنزین | مصرف سوخت | سوخت CNG

بلایی که قیمت بنزین بر سر خودروهای گازسوز آورد

یک فعال حوزه صنعت سی ان جی گفت: با توجه به اینکه قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند قیمت سی ان جی گران محسوب شده و باعث می‌شود تمایل برای استفاده از این سوخت کاهش داشته باشد.

بلایی که قیمت بنزین بر سر خودروهای گازسوز آورد

CNG یا گاز طبیعی فشرده یک سوخت سبک است که از گازهای طبیعی تشکیل شده است. این گاز طبیعی تحت فشار بسیار بالا فشرده می‌شود و از این رو به عنوان یک سوخت سبک برای انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. CNG به عنوان یک جایگزین پاک و قابل تجدید منابع نسبت به سوخت‌های فسیلی مانند بنزین و گازوئیل شناخته می شود. 

اردشیر دادرس فعال حوزه صنعت سی ان جی درباره اوضاع استفاده از سوخت سی ان جی اظهار داشت: ما اخیرا یک بسته حمایتی در زمینه سی ان جی نوشته و به دولت اعلام کرده‌ایم، منتظریم که مجلس جدید بعد از تشکیل بتواند راهکار اساسی در این حوزه اتخاذ کند که سی ان جی جایگزین ۱۵ میلیون لیتر بنزین شود و سقف مصرف این سوخت از ۲۵ میلیون متر مکعب به ۴۰ میلیون متر مکعب برسد. 

وی افزود: با توجه به افزایش مصرف گاز بخصوص در بخش خانگی که در پی کاهش درجه هوا در ماه پایانی سال گذشته رخ داد؛ خوشبختانه کاهش و محدودیت ارسال گاز به جایگاه‌های سی ان جی نداشته ایم، بعبارت دیگر ما در حوزه جایگاه های سی ان جی کمبود و قطعی گاز نداشته ایم، جز آنکه در برخی شهرهای استان خراسان رضوی تا حدی کمبود گاز داشتیم که به صورت مقطعی بوده است ولی در مجموع مشکل خاصی نداشتیم. 

این فعال حوزه صنعت سی ان جی گفت: مشکل اصلی سی ان جی عدم کارشناسی کارمزد جایگاه‌ها و عدم پرداخت کارمزد واقعی جایگاه‌ها است به طوری که اکنون بیش از ۳ ماه عقب هستیم.

وی در ادامه با اشاره به موضوع دلیل استقبال پایین از سوخت سی ان جی در کشور بیان داشت: عرف قیمت سی ان جی در دنیا ۲۰ درصد قیمت بنزین است اما  قیمت سی ان جی در ایران بالاست و با توجه به اینکه قیمت بنزین افزایش پیدا نمی کند قیمت سی ان جی گران محسوب می‌شود و این یکی از مشکلات این حوزه است که باعث می شود تمایل برای استفاده از این سوخت کاهش داشته باشد.

دادرس تاکید کرد: نرخ سی ان جی یکی از موارد عدم استقبال از این سوخت است بحث خودروها نیز موضوع مهمی است و آن اینکه خودروسازان هیچ برنامه ای برای تولید بیشتر خودروی سی ان جی سوز ندارند؛ اینها یک زنجیره هستند و همه به هم وابسته هستند که نهایتا منجر به این شده که مصرف سی ان جی در ایران پایین باشد.

منبع: ایلنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها