صنعت آب | بارش باران | دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه جان گرفت / شرط احیای کامل این دریاچه چیست؟

دریاچه ارومیه جان گرفت / شرط احیای کامل این دریاچه چیست؟

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: به علت فعالیت سامانه‌های بارشی زمستان در شمال غرب کشور، تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز ابتدای سال آبی جاری ۲۶ سانتی‌متر افزایش یافته است.

دریاچه ارومیه یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های شور آسیا و سومین دریاچه‌ی شور جهان است. این دریاچه در شمال غربی ایران واقع شده و مناظر زیبا و طبیعتی دل‌انگیز را به ارمغان می‌آورد. با وجود مشکلاتی همچون کاهش سطح آب و آلودگی، دریاچه ارومیه همچنان جذب گردشگران و محققان زیادی است که به دنبال مطالعه و حفاظت از این محیط زیست منحصربه‌فرد هستند.

فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور گفت: تغییرات اقلیمی و مصارف بالای کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، باعث کاهش ورودی‌ها به این دریاچه شده؛ به طوری که در سال‌های اخیر این دریاچه با روند عمومی منفی مواجه بوده است و شرایط خشک را تجربه می‌کند.

او گفت: چنین شرایطی باعث شده است تا آب‌های ورودی به دریاچه نیز به طور موقت و طی فصول‌تر سال باعث بهبود نسبی شرایط دریاچه گردد و در فصول خشک، تراز دریاچه مجدداً روند کاهشی داشته باشد.

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به این نکته که در سال آبی جاری نیز فعالیت‌های سامانه بارشی سرد در شمال غرب کشور باعث شکل‌گیری ذخیره برفی مناسب، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است، اظهار کرد: تراز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تاکنون با افزایش ۲۶ سانتی‌متری مواجه بوده است، اما بر اساس آمار موجود، تراز اکولوژیک این دریاچه ۱۲۷۴.۱ متر است و احیای کامل دریاچه تا تراز معمولی، نیاز به رشد تراز ۴ متری و حجم بالغ بر ۱۴ میلیارد مترمکعبی دارد که ضرورت اجرای کامل مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه به ویژه کاهش جدی مصارف در این حوضه آبریز را می‌رساند تا در صورت تداوم فعالیت سامانه‌های بارشی، پهنه دریاچه ارومیه شاهد بهبود تراز و حجم آن باشد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار