چرا گوشی گران شد؟

در شرایطی که سود بازرگانی گوشی‌های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار تغییری نکرده، به دلیل افزایش شدید سود بازرگانی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۱۵ به ۹۶، قیمت گوشی‌های میان رده نیز به دلیل قاعده ی جانشینی و کشش بازار با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

چرا گوشی گران شد؟

بازار موبایل در این روز‌ها در شرایط بسیار نا به سامانی است. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بعد از تغییراتی که در نرخ عوارض گمرکی گوشی‌های آیفون صورت گرفت، قیمت مدل هایی از این برند امریکایی که ریجیستر می‌شدند، رشد قابل توجهی داشت.

لازم به ذکر است پس از ابهاماتی که در خصوص ممنوعیت واردات آیفون ۱۳ مطرح شد، چندی پیش سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که واردات محصولاتی که تا پیش از این واردات آنها ممنوع نبوده است (آیفون ۱۳) همچنان ادامه دارد اما حقوق ورودی آنها تا ۹۶ درصد افزایش پیدا کرد. با توجه به قاعده‌گذاری مجلس در این حوزه، نرخ حقوق ورودی واردات مسافری نیز دو برابر رویه تجاری تعیین شده که به معنای نرخ ۱۹۶ درصدی برای واردات مسافری آیفون خواهد بود. همین امر منجر به افزایش قابل توجه سری گوشی‌های ایفون در بازار شد.

گفتنی است سایر گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به غیر از آیفون، شامل سود بازرگانی ۲۸ درصدی هستند.

رشد قیمت گوشی‌های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار

دیگر نکته‌ای که در بازار موبایل به چشم می‌خورد، افزایش قیمت گوشی‌های بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار است که بر خلاف گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار نه تنها سود بازرگانی آنها افزایش پیدا نکرده، بلکه صفر است.

به نظر می‌رسد در شرایطی که سود بازرگانی گوشیهای بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار تغییری نکرده، به دلیل افزایش شدید سود بازرگانی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار از ۱۵ به ۹۶، قیمت گوشیهای میان رده نیز به دلیل قاعده ی جانشینی و کشش بازار با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

 

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد