سکه گران می‌شود، اما به یک شرط

سکه گران می‌شود، اما به یک شرط

برخی از فعالان اقتصادی در معاملات پشت‌خطی یکشنبه شب، پیش‌بینی کردند که قیمت سکه امامی در روز جاری احتمالا به اخبار نشست شورای حکام و ادعای جدید رویترز مبنی بر آزادسازی ارزهای بلوکه شده و تبادل زندانیان دو تابعیتی واکنش نشان دهد.

قرار است امروز دوشنبه ۲۰ شهریور ماه نشست شورای حکام در وین برگزار شود. موضوع ایران یکی از سرفصل‌هایی است که در دستور کار شورا عنوان شده. قرار است راستی آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان بررسی شود.

چند روز قبل بود که جزییات گزارش آژانس در این باره منتشر شد که حاوی نکات مثبت و منفی بود. با‌این وجود برخی رسانه‌های غربی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌اند که هیچ ‌قطعنامه‌ای علیه ایران، برای ارائه در نشست شورا برنامه‌ریزی نشده، اما احتمال صدور بیانیه‌ مشترک را محتمل دانسته‌اند.

به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر معامله‌گران بازار ارز و سکه تهران به این نشست و نتایج آن گوشه چشمی دارند و اخبار قطعی از این نشست می‌تواند بر روی نوسانات ارز و سکه اثر‌گذار باشد.

در کنار این خبر، گزارش جدید رویترز در مورد آزادسازی ارزهای بلوکه شده و زندانیان دو تابعیتی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد قرار است طی هفته آینده با آزاد شدن و خروج پنج شهروند ایرانی امریکایی از ایران، ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران به بانک‌های قطر واریز شود.

طبق ادعای رویترز، سیامک نمازی ۵۱ ساله، عماد شرقی ۵۹ ساله و مراد طاهباز ۶۷ از جمله این افراد هستند.

برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی در این رابطه می‌گویند انتشار چنین اخباری در کوتاه مدت می‌تواند به‌عنوان سدی در مسیر افزایش قیمت دلار و سکه عمل کند، با این حال تا زمانی که متغیرهای بنیادی کشور حل نشود احتمال صعودی شدن قیمت‌ها در بلند مدت وجود خواهد داشت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روز گذشته قیمت سکه دو نرخی بود. عصر دیروز عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند که قیمت سکه با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به کف کانال ۲۸ میلیون تومان برخورد کرد. برخی دیگر هم می‌گفتند که قیمت سکه در حول و حوش ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شده است.

تحلیلگران باور دارند سکه درحال‌حاضر دو مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد که اگر بالای این دو محدوده ماندگار شود به دنبال آن برای شکست کانال ۲۹ میلیون تومان تلاش خواهد کرد.

از سوی دیگر اگر از مرز ۲۸ میلیون تومان عقب‌نشینی کند ممکن است تا نیمه کانال ۲۷ میلیون تومان پایین برود.

طبق محاسبات انجام شده با فرض دلار ۴۹ هزارو ۷۰۰ تومانی، طلای جهانی ۱۹۱۹ دلاری و سکه امامی ۲۸ میلیون و ۲۰۰هزار تومانی‌، قیمت واقعی هر قطعه سکه امامی درحال‌حاضر ۲۲ میلیون و ۴۴۹ هزار تومان است.

 

 

 

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر