تیتر کوتاه در گفتگو با فعالان الکترونیک بررسی کرد:

از بروکراسی مجوزها تا رکود بازار در صنعت الکترونیک

بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکامپ در حال برگزاری است.

از بروکراسی مجوزها تا رکود بازار در صنعت الکترونیک

در دنیای امروز که ارتباطات و فناوری اطلاعات حرف اول را می ‌زنند، برگزاری رویدادهایی که به تبادل دانش و تجربیات در این حوزه می ‌پردازند، از اهمیتی بسزا برخوردار است. نمایشگاه الکامپ به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای تخصصی در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، فرصتی ارزشمند برای فعالان این صنعت فراهم می کند تا ضمن آشنایی با جدیدترین دستاوردها، چالش ‌ها و راهکارهای پیش روی خود را نیز به بحث و گفتگو بگذارند.

بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، از تاریخ ۹ تیر ماه امسال با حضور عیسی زارع‌ پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از فعالان و متخصصان این حوزه در محل دائمی نمایشگاه‌ های بین‌ المللی تهران آغاز به کار کرد.

افتتاحیه-نمایشگاه-الکامپ

 در این رویداد که به مدت چهار روز برگزار می شود، شرکت ‌های مختلف داخلی و خارجی آخرین محصولات و خدمات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

حضور در نمایشگاه الکامپ فرصتی را برای گفتگو با تعدادی از فعالان این صنعت فراهم کرد تا نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص چالش‌ ها و راهکارهای پیش روی این حوزه با ما به اشتراک بگذارند.

چالش‌ها و راهکارها از نگاه فعالان صنعت

بهزاد تبریزی، مدیر بازرگانی یکی از شرکت ‌های حاضر در نمایشگاه، در گفتگو با خبرنگار تیتر کوتاه، به تشریح چالش ‌های متعدد اخذ مجوز در حوزه نرم ‌افزار پرداخت.

بهزاد-تبریزی

وی با اشاره به بروکراسی ‌های پیچیده و زمان‌ بر موجود در این زمینه، عنوان کرد: دریافت مجوز برای فعالیت در حوزه نرم ‌افزار آنقدر دشوار است که گویی باید هفت خوان رستم را پشت سر بگذاریم. این در حالی است که فعالیت ما در نهایت به نفع جامعه و تسهیل امور مردم است.

تبریزی در ادامه با تاکید بر ضرورت بازنگری در فرآیند صدور مجوزها، اظهار داشت: اگر صدور مجوزها در این حوزه تسهیل شود، ما می ‌توانیم خدمات بهتری به ارگان ‌ها، سازمان‌ ها و مشتریان خود ارائه دهیم و شاهد رونق بیشتر در این صنعت باشیم.

این فعال صنعتی در بخش دیگری از صحبت ‌های خود به مشکلات موجود در حوزه سخت ‌افزار، از جمله موانع موجود در وزارت صمت و گمرک، اشاره کرد و گفت: ما برای تهیه برخی از تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود مجبور به واردات هستیم. با وجود تحریم‌ ها، با هزاران مشکل و ترفند این اقلام را از خارج از کشور تهیه می ‌کنیم، اما در کمال تعجب شاهدیم که موانع اصلی و دست ‌و پاگیر در داخل کشور وجود دارند.

تبریزی با گلایه از این موضوع افزود: متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که قوانین و مقررات موجود در داخل کشور، حتی از تحریم ‌های خارجی هم سختگیرانه ‌تر عمل می ‌کنند. این موضوع نه تنها کار را برای فعالان این صنعت دشوارتر می ‌کند، بلکه موجبات نارضایتی و دلسردی آنها را نیز فراهم می‌آورد.

وی در همچنین به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ اشاره کرد و گفت: رویدادهای نمایشگاهی موجب آشنایی با جدیدترین دستاوردهای این حوزه و از همه مهم تر مکانی برای تبادل اطلاعات میان فعالان یک صنعت به شمار می رود. از این رو شرکت در این نمایشگاهی اتفاقات خوبی را برای مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان به همراه دارد.

مهم ترین چالش تنها صنعت الکترونیک کشور

کیوان طیبی، معاون بازاریابی و فروش یکی دیگر از شرکت‌های فعال در صنعت الکترونیک، در گفتگو با خبرنگار تیتر کوتاه، رکود بازار را یکی از مهم ‌ترین  چالش های این صنعت در شرایط فعلی عنوان کرد.

وی با اشاره به کاهش تقاضا و قدرت خرید مردم، اظهار داشت: متاسفانه رکود حاکم بر بازار، دامن ‌گیر همه صنایع شده و صنعت الکترونیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. این موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت ‌ها با مشکلات جدی در زمینه فروش محصولات و خدمات خود مواجه شوند.

کیوان-طیبی

طیبی در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی، گفت: ما نیازمند  سیاست های حمایتی از سوی دولت هستیم تا بتوانیم در این شرایط دشوار به فعالیت خود ادامه دهیم. تسهیل اعطای تسهیلات بانکی، کاهش مالیات ‌ها و همچنین ایجاد بستر مناسب برای صادرات محصولات، از جمله اقداماتی است که می ‌تواند به رونق مجدد این صنعت کمک کند.

این فعال صنعتی در بخش دیگری از صحبت ‌های خود به مشکلات تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز اشاره کرد و گفت: ما برای تولید تعدادی از کالاهای خود ناچار به واردات برخی قطعات از خارج از کشور هستیم. این در حالی است که کانال‌ های قانونی با توجه به بحث تخصیص ارز به ما اجازه واردات نمی ‌دهند و ما ناچار هستیم که از ارز بازار آزاد استفاده کنیم. این موضوع باعث افزایش قابل توجه هزینه‌ های تولید شده و در نهایت قیمت تمام شده محصول را برای مصرف ‌کننده نهایی افزایش می ‌دهد.

طیبی در ادامه چند نرخی بودن ارز را  مهم ترین چالش نه تنها صنعت الکترونیک، بلکه تمام صنایع کشور دانست و گفت: تثبیت نرخ ارز و تک نرخی شدن آن، گامی اساسی در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور و رونق بخشیدن به تولید و اشتغال است.

نقش نمایشگاه الکامپ در ارتقای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات

وی در ادامه به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین رویدادهایی می‌ تواند نقش موثری در ارتقای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور داشته باشد. تبادل اطلاعات و تجربیات میان فعالان این حوزه، آشنایی با جدیدترین دستاوردها و  فناوری ها و همچنین ایجاد فرصت ‌های جدید برای همکاری و سرمایه ‌گذاری، از جمله مهم‌ ترین مزایای برگزاری نمایشگاه الکامپ به شمار می ‌رود.

پتانسیل بالای ایران در حوزه صنعت الکترونیک

به گزارش تیتر کوتاه بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ بار دیگر نشان داد که ایران از پتانسیل بالایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برخوردار است. با رفع موانع موجود و حمایت بیشتر از فعالان این صنعت، می ‌توان شاهد پیشرفت ‌های چشمگیری در این حوزه و نقش ‌آفرینی بیشتر ایران در عرصه ‌های بین ‌المللی باشیم.

سهیل فرزین
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد