تهران بارانی تر از همیشه

مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: مقدار بارش اتفاق افتاده در استان تهران تاکنون ۷۰ درصد بارش سال آبی جاری را تأمین کرده است.

تهران بارانی تر از همیشه

باران، منبع اصلی تأمین آب برای کشاورزی، صنعت و مصرف عمومی است و نقش بسیار مهمی در حفظ توازن اکولوژیک و بقای جانوران و گیاهان دارد. به علاوه، باران می‌تواند به خنک کردن هوا و کاهش آلودگی هوای شهری کمک کند. در نتیجه، بدون باران، زندگی و توسعه اقتصادی به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: بر اساس جدیدترین خروجی مدل‌های پیش‌بینی فصلی، حتی در بهترین شرایط و خوشبینانه‌ترین حالت، در صورتی‌که بارش‌های استان تهران در حد نرمال باشد، نمی‌تواند کاهش بارش نسبت به بلند مدت را جبران کند و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب با تاکید بیشتر توصیه می‌شود.

مازیار غلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت آب‌هوایی تهران طی بهار امسال گفت: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان مربوط به بهار ۱۴۰۳ بیانگر آن است که در این فصل ۸۶.۷ میلی‌متر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق باریده که نشان دهنده آن است که مقدار بارش نزدیک به میانگین بلندمدت (وضعیت نرمال) و تنها ۲.۸ درصد کمتر از متوسط بلند مدت بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران تصریح کرد: میانگین بلندمدت بارش باران استان تهران در این فصل ۸۹.۲ میلی متر است این در حالیست که متوسط بارش خرداد ماه استان تهران ۳۴.۶ میلی متر بوده که افزایش قابل توجه نسبت به بلند مدت (۱۰.۶ میلی متر) داشته است. بارش استان تهران به‌صورت پهنه‌ای از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۲) تا پایان خرداد ۱۴۰۳، ۱۹۷ میلی متر بود که نسبت به سال قبل افزایش حدود ۲۵ درصدی اما نسبت به بلندمدت ۲۴ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: مقدار بارش اتفاق افتاده در استان تهران تاکنون ۷۰ درصد بارش سال آبی جاری را تأمین کرده است. استان تهران سومین استان در سطح کشور است که بیشترین کاهش بارش را نسبت به بلند مدت دارد بنابراین افزایش بارش نسبت به سال قبل نمی‌تواند مسئله کاهش بارش انباشته شده را جبران کند و کماکان صرفه جویی و مدیریت منابع و مصارف آب توصیه می‌شود.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران از نظر توزیع مکانی در تمام شهرستان‌های استان طی خرداد ماه، افزایش بارش نسبت به بلند مدت را تجربه کردند.

منبع: مهر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد