مخبر: قانون جوانی جمعیت باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود

مخبر: قانون جوانی جمعیت باید هرچه سریع‌تر اجرایی شود

معاون اول رئیس جمهور گفت: امکانات و ظرفیت‌های لازم برای اجرای قانون جوانی جمعیت و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که بعضا بر زمین مانده است، وجود دارد و باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

به گزارش تیترکوتاه؛ محمد مخبر روز شنبه (۳۰ اردیبهشت ماه) در نخستین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت که در تالار وحدت و با حضور وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با تاکید بر بکارگیری تمام ظرفیت های فرهنگی، سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرایی در خصوص اجرای قانون جوانی جمعیت و افزایش فرزندآوری در کشور تصریح کرد: باید تمام ارکان کشور پای کار بیایند تا در آینده بتوانیم به نسل جوان در راه توسعه و پیشرفت کشور افتخار کنیم.

وی با اشاره به سخنان آسیب شناسانه یکی از اعضای حاضر در این مراسم افزود: باید ضمن بررسی، تجزیه و تحلیل دقیق علمی و با برنامه ریزی، همکاری و همفکری دولت و مجلس گام بلندی در راستای رفع مشکلات خانواده های دارای چند فرزند برداشته شود.

وی با بیان اینکه در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نسل جوان در همه عرصه ها حضور داشته است، گفت: نهضت اسلامی با حضور جوانان شکوفا و انقلاب اسلامی با نسل جوان پیروز شد و در تمام فتنه ها و حوادث پس از پیروزی انقلاب نیز این جوانان بودند که سینه سپر کردند و فرمانبردار آگاه و بصیر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی شدند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در دوران دفاع مقدس نیز از سرباز پیاده تا فرماندهان جنگ، بیشتر از نسل جوان بودند که پیروزی در جنگ علیه دشمن بعثی نه با سلاح های جنگی بلکه با حضور رزمندگان و جوانان خالص و مومن محقق شد.

مخبر تصریح کرد: در طول ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جوانان لشکر حزب الله امام و رهبری بودند.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل اتخاذ برخی سیاست های نادرست در سال های گذشته، با خطر از دست دادن نسل جوان روبرو هستیم، گفت: کشورهای پیشرفته از موضوع جوانی جمعیت غافل و دچار گرفتاری های اساسی شده اند، ما نیز اگر در برهه کنونی توجه اساسی به جوانی جمعیت نکنیم، در سال های آینده دچار مشکلات بسیار خواهیم شد بنابراین باید با تمام امکانات نرم افزاری و سخت افزاری بحث جوانی جمعیت را دنبال کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توجه به ابعاد اقتصادی تشکیل خانواده، فرزندآوری و جوانی جمعیت خاطرنشان کرد: نباید از مسکن، معیشت و مسائل رفاهی در امر فرزندآوری غافل شد و این توقع که خانواده های ایرانی بدون توجه به این مسائل به فرزند آوری ترغیب شوند نادرست است.

در این مراسم همچنین بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت گفت: در ساختار وزارت بهداشت قرارگاه جوانی جمعیت راه اندازی شد و توانستیم ۶۰ درصد از تکالیف قانونی این وزارتخانه در حوزه های تمرکز بر حسن اجرای قانون، برنامه ریزی برای فرهنگ بهداشت و سلامت خانواده و نظارت و پایش مستمر انجام دهیم.

وی ساخت خوابگاه متأهلان، پرداخت حقوق ایام مرخصی زایمان برای کارمندان، کاهش ساعات کار برای مادران دارای چند فرزند، تشویق کارکنان برای ازدواج، تحت پوشش قرار دادن بیمه ناباروری، تهیه محتوای سبد غذایی مادران شیرده، اقدامات فرهنگی برای جلوگیری از سقط جنین و انجام رایگان زایمان طبیعی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در راستای فرزند آوری برشمرد.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به روند فعلی و نگران کننده جوانی جمعیت در کشور گفت: گره گشای اصلی موضوع ازدواج و فرزند آوری حوزه فرهنگ است و وزارت فرهنگ وظیفه دارد تا این موضوع در کشور به خوبی تبیین شود.

فروتن رییس ستاد ملی جوانی جمعیت هم با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم بر اجرای قانون جوانی جمعیت گفت: در دولت مردمی بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان وام فرزندآوری و ودیعه مسکن پرداخت شده است.

در ادامه این مراسم با حضور مخبر معاون اول رئیس جمهور، با اهدای لوح تقدیر و تندیس از ۹ دستگاه اجرایی، رسانه، نخبگان برتر، سازمان های مردم نهاد، دستگاه های دولتی و اجرایی و خانواده های برگزیده و فعال در امر جوانی جمعیت و تشویق فرزندآوری قدردانی شد.

انتهای پیام/

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار