پورمحمدی: انتخابات ناموس سیاسی کشور است

مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت سیاسی در صداوسیما آغاز شد.

پورمحمدی: انتخابات ناموس سیاسی کشور است

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی  شامگاه دوشنبه - ۴ تیر ۱۴۰۳ - در چهارمین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری با موضوع سیاست و محور «ایران در جهان امروز»، در فرصت ۵ دقیقه‌ای مرحله نخست، اظهار کرد: سیاست خارجی تداوم سیاست داخلی است. ما الان در حال برگزاری مقدمات انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم، این مناظره هم سیاسی است اما کجا بحث سیاست داخلی انجام شد؟

وی افزود: این‌همه جلسات گفت‌وگو و مباحثه انجام شده اما حرفی از سیاست داخلی به میان نیامده است. همین سه کاندیدایی که تاکنون در این مناظره حرف زدند هم حرفشان درباره سیاست خارجی بود.

پورمحمدی تاکید کرد: ما چرا نمی‌خواهیم درباره سیاست داخلی حرف بزنیم؟ موضوع مهم امروز کشور انتخابات است و انتخابات با مشارکت مردم پیش می‌رود. رهبری هم تاکید دارند که با مشارکت اقتدار ملی تولید می‌شود.

وی یادآور شد: با اقتدار ملی هم خطرات دشمن رفع می‌شود و هم مشکلات داخلی را حل می‌کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: همه باید برای افزایش مشارکت تلاش کنیم اما متاسفانه امروز که باهم صحبت می‌کنیم افزایش مشارکت نمی‌بینیم و نظرسنجی‌ها این را نشان نمی‌دهد و به همان اعداد و ارقام اولیه نزدیک است. سهم افراد هم همان است که در سبدهای رأی قبلی وجود داشته است.

پورمحمدی تصریح کرد: هیچ حس و حال جدیدی در جامعه نمی‌بینم و این ضعف عمده امروز ایران است. انتخابات ناموس سیاسی کشور است. جمهوری اسلامی با رأی و حضور مردم شکل گرفته است. از روز اول امام راحل موضوع انتخابات را با جدیت مطرح کرد. 

وی یادآور شد: من وقتی وزیر کشور شدم دیدم مشکل انتخابات جدی است و باید اقدامی در این زمینه انجام شود. نامه‌ای اوایل سال ۸۷ خدمت رهبری انقلاب نوشتم و مشکلات انتخابات را مطرح و از ایشان تقاضا کردم درباره این موضوع دستور بفرمایند. ایشان لطف کردند و به مجمع تشخیص ارجاع دادند تا بررسی شود. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مجمع تشخیص هم تایید کرد و موضوع را جدی دانست. ۸ سال طول کشید تا سیاست‌های کلی انتخابات نوشته شود. من آنجا به آقای مرحوم هاشمی رفسنجانی اعتراض کردم که موضوع انتخابات مهم است و چرا بررسی آن عقب می‌افتد؟ برخی گفتند با مسائل سال ۸۸ و وضع کشور اکنون مصلحت نیست. ۸ سال گذشت و در سال ۹۵ تصویب شد اما در نهایت تا امروز هم قانون انتخابات کامل نوشته نشده است.

وی افزود: هم در مجلس دهم و هم در مجلس یازدهم که آقای قالیباف رئیس بودند هنوز قانون جامع انتخابات که براساس سیاست‌های کلی باشد را ننوشته‌ایم. من معتقدم سال ۸۸ بسیاری از گرفتاری‌هایی که داشتیم به این دلیل بود که سیاست‌های انتخاباتی ما درست نبود. نباید از این موضوع به راحتی گذشت.

پورمحمدی یادآور شد: در همین انتخابات تعدادی از آقایان مثل آقای جهانگیری و آقای لاریجانی و آقای حسینی که نماینده مجلس تایید نشدند. آنان با ما چه فرقی می‌کنند؟ چه تفاوتی بین ما و آنان هست؟ چرا ما باشیم و آنان نباشند؟ این دغدغه و مسئله جامعه است که باید حل شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت:  من به دوستان در شورای نگهبان حق می‌دهم. می‌گویند ما قاضی هستیم و قانون به ما حق داده است. من چون قاضی بودم این را می‌فهمم. مشکل در ساختار و برخی قوانین است. باید قوانین انتخابات و تأیید صلاحیت شناور باشد. 

وی تاکید کرد: آقای قالیباف نماینده کدام جریان سیاسی مشخص است؟ ما فقط خودمان هستیم. اگر خوب عمل کردیم رأی آوردیم و اگر موفق نشدیم کسی از دیگری سئوال نمی‌کند. آقای پزشکیان هم  که نماینده جریان مشخصی است، برنامه خودش را دارد و حتی الان گفت که عده‌ای به من روی آوردند. 

پورمحمدی یادآور شد: تا این مسائل حل نشود آن وفاق و اجماع و آن سرمایی که امروز در فضای سیاسی جامعه می‌بینیم متاسفانه باقی می‌ماند و تا آن حل نشود مسائل اقتصادی و دیگر مسائل حل نمی‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۵ دقیقه‌ای دوم مرحله نخست نیز  اظهار کرد: نظام ما با مردم به اینجا رسیده است اما متاسفانه عده‌ای هنوز نقش مردم را باور ندارند. تلاش آنچنانی هم برای خوش‌بین شدن مردم و حضور آنان انجام نمی‌دهند و تفسیرهای مختلفی هم دارند.

وی افزود: یکی از ساختارهای روشن برای جلب مشارکت مردم و سازمان‌دهی و پاسخگویی و شناسنامه‌دار کردن فعالیت‌های سیاسی که جلوی فعالیت‌های هرج و مرج طلبانه، نامشخص، پنهان و مافیایی در عرصه سیاسی گرفته شود، تحزب است.

پورمحمدی یادآور شد: وقتی دوستانی حاضر در همین جلسه تحزب و فعالیت سازمان‌یافته سیاسی را قبول ندارند، ما می‌توانیم امیدی به داشتن یک سازمان سیاسی مشخص داشته باشیم؟ 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من ناچارم این موضوع را مطرح کنم که همین برادر عزیزمان آقای جلیلی وقتی من وزیر کشور بودم و دیدم باید به جریانات سیاسی و به‌ویژه تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد، سامان‌دهی کنیم. آقای جلیلی معاون من را خواست و به او گفت این چه کاری است که دارید انجام می‌دهید؟ می‌خواهید انقلاب رنگی و مخملی با سازمان‌های مردم‌نهاد و NGOها راه بیفتد؟ 

وی تاکید کرد: معاون من وقتی این سخنان آقای جلیلی را برایم بازگو کرد که به او گفتم آقا این حرف‌ها را قبول نکن. قدرت ایران در تاریخ به طبقه متوسط مربوط است. ما در تاریخ چندان تسلیم دیکتاتورها نشدیم. در ایران خیلی هیچوقت آن فضای دیکتاتوری شدید حاکم نشده، چون طبقه متوسط ایران قدرتمند بوده است. 

پورمحمدی یادآور شد: علما، دانشمندان، فرهنگیان، هنرمندان، اصناف و بازاریان و پیشه‌وران و پیله‌وران قدرتمندترین طبقه متوسط را شکل داده‌اند و به همین دلیل دیکتاتوری در کشور ما ضعیف بوده است. امروز هیئات مذهبی و تشکل‌های خیریه که بسیار گسترده و مفید است و نیز سازمان‌های مردم‌نهاد، قوت نظام ماست و مدنیت نظام ما را تأمین می‌کند، حالا ما می‌خواهیم آن را سازماندهی کنیم و کسی هم هست که مردم را به آن معنا قبول ندارد، در حالی که مردم باید حضور داشته باشند، حرف بزنند و نقش‌آفرین باشند و بتوانند با سازماندهی و تشکل در نظام سیاسی مشارکت بکنند. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: توافقات منطقه‌ای که در دولت شهید رئیسی خوب جلو رفت، فعال‌شدن بازارهای مشترک، انعقاد قراردادهای تجاری و اقتصادی و صادرات خدمات مهندسی و گردشگری و مهمتر از همه اجرای پروژه‌های مشترک را باید در نظر داشته باشیم. 

وی درباره موضوع کرسنت و SFO، اظهار کرد: کرسنت سال ۸۱ و در قراردادی که در دولت وقت بسته شد، تصویب شد. بنا شده تا از یک حوزه میدان مشترک گازی بین ما و امارات برداشت مشترک شود. قرار شد ما سهم خود را استخراج کنیم و حدود ۳۰ سال به اماراتی‌ها بفروشیم. قرارداد انجام شد اما اختلافاتی در قیمت و برخی حواشی پیش آمد که موضوع طول کشید.

پورمحمدی یادآور شد: بعد که بحث اختلاف قیمت مطرح شد، دیوان محاسبات هم وارد شد تا نسبت به این ماجرا تصمیم‌گیری کند. من هم هیچ نقشی نداشتم و آن زمان در سال ۸۱ در دفتر رهبری بودم. در سال ۸۷ هم به سازمان بازرسی رفته‌ام. پس اینکه از من سوال می‌شود به من هیچ ارتباطی ندارد. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: من صرفاً اطلاعاتم را در این زمینه به مردم اعلام می‌کنم. قرار بود در این پروژه هم گاز میدان مشترک را بفروشیم و پول دریافت کنیم و ضمناً امنیت منطقه‌ای را با مشارکت دو کشور تضمین کنیم و سهم خودمان را هم از میدان مشترک گازی برداریم. چرا جلوی آن را تا امروز که ۲۲ سال می‌گذرد گرفته‌ایم؟ 

وی تصریح کرد: چند سال اول مذاکره بود و الان ۱۵ تا ۱۶ سال است که گذشته است. یا آقای زنگنه مجرم است که آقای جلیلی و دوستان او را متهم می‌کنند یا دوستانی که جلوی اجرای قرارداد را گرفتند. من امروز به ملت ایران اعلام می‌کنم این قرارداد میلیاردها دلار منافع ملت را از دست ما گرفت و میلیاردها دلار خسارت بر ما وارد کرد. ۱۸ میلیارد دلار تقاضای خسارت شده است و چند میلیارد دلار در دادگاه پذیرفته شده است. 

پورمحمدی تصریح کرد: سه سال است که آقای زنگنه تقاضای مناظره با آقای جلیلی دارد چرا جواب نمی‌دهد؟ یا حق با زنگنه است یا ایشان خائن به ملت است و باید پاسخ دهد. از صداوسیما می‌خواهم جلسه بگذارد و مشکل را حل کند. تکلیف مردم باید روشن شود. این است که سیاست داخلی به سیاست خارجی دیکته می‌کند و منافع ما را در گروکشی‌ها و خط‌کشی‌ها به خطر می‌اندازد باید حل شود. امثال این موضوع زیاد داریم حل کنیم تا استخوان لای زخم نماند.

شما که علامه دهر هستید بگویید یکجا عمل کردید که ببینیم عملتان چیست؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۵ دقیقه‌ای اول مرحله دوم نیز اظهار کرد: بحث تحزب جدی است. ساماندهی‌ سازمان‌های مردم‌نهاد هم موضوع جدی است. دوستان الان بفرمایند این موضوع را قبول دارند یا ندارند. این بحث روشن است، نه اینکه پیچش دهیم و آدرس این طرف و آن طرف بدهیم. اگر دو حزب یا NGO مشکل دارد دستگاه امنیتی جلوی آن را می‌گیرد اما نمی‌توانید کلیت آن را با قضاوت‌های آن‌چنانی نسبت به همه، بگویید می‌خواهد انقلاب مخملی شود.

وی خطاب به جلیلی گفت: اینکه می‌فرمایید نمی‌دانید پس تشخیص هم نمی‌توانید بدهید، من هیچوقت ادعای خیلی دانستن ندارم. طبیعی است، هیچکس همه‌چیز را نمی‌داند اما شما که حتماً همه‌چیز می‌دانید و سال‌های سال دولت سایه تشکیل می‌دهید و حاضر نیستید با دولت‌ها هم همکاری کنید، بفرمایید درخصوص این مسائلی که نسبت به کرسنت مطرح است چرا حاضر نیستید با متهم اصلی مباحثه کنید؟ دادگاه الان به پرونده رسیدگی می‌کند که مدتی هم متوقف شده که تقاضا دارم پرونده به جایی برسد. شما مانع انجام قرارداد کرسنت شدید و گفتید در آن فساد وجود دارد.

پورمحمدی افزود: من هم در سازمان بازرسی کل کشور هرچه اطلاعات آمد و پرونده‌هایش هم موجود است، برای هیچکس پرونده‌ای را نبستم و کنار نگذاشتم. علت درگیری‌هایم با خیلی از افراد مشهور که نمی‌خواهم اسم ببرم و خودشان و خانواده‌شان جایگاه والایی داشتند، پرونده را به دستگاه قضایی گزارش کردم و موجب محکومیت هم شد. اما شما چرا حاضر نیستید بعد از ۱۷ تا ۱۸ سال که از این موضوع گذشته و اموال این ملت به تاراج رفته و جریمه ۱۸ میلیارد دلاری علیه این ملت دارد پرونده‌سازی می‌شود با متهم بحث کنید؟ بروید و در دادگاه مشکل را حل کنید. مگر نمی‌گویید طرف مقابل شما جنایتکار است، پس مشکل را حل کنید.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به جلیلی ادامه داد: شما می‌گویید خوابنما شده‌ام اما برخی که هنوز از خواب بیدار نشدند یا دیر از خواب بیدار شدند و خیلی چیزها را دیر فهمیدند یا نفهمیدند. شما در نامه‌تان در بند چهارم نوشتید که به کنواسیون پالرمو (جرایم سازمان‌یافته) ملحق شویم؛ اینکه که قابل‌ کتمان نیست. وقتی از کرسنت حرف می‌زنید و می‌گویید ما خیلی کار داریم، بدانید که اینجا جای بزن‌درو و بگو درو نیست. این مسائل جای بحث دارد. شما که علامه دهر هستید بگویید یکجا عمل کردید که ببینیم عملتان چیست؟ در کتابهای درسی و دانشگاه و پژوهشگاه که حرف زیاد است اما در رشته خودتان هم در کارهای خودتان موفق نبودید. بگویید که دو مذاکره قوی و موفق ارائه کرده‌اید؟ با شعار که مشکلات حل نمی‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۵ دقیقه دوم بخش دوم این مناظره با محوریت «تهدیدها و چالش‌های سیاست خارجی»، گفت: الحمدالله دوستانی که خیلی جایگاه مناسب، اطلاعات کامل و دانش لازم برای احراز مقام ریاست جمهوری دارند باید قدری تحمل هم داشته باشند و زود عصبانی نشوند. اتهام بی‌خود هم نزنند. این روزها هم می‌گذرد. این نوع صحبت‌ها خیلی روشن است. 

وی افزود: خیلی عجیب است؛ یک قراردادی در سال ۸۱ بسته شده و کسانی آمدند و مسئول شدند و بعد ما که ۶ سال بعد به سازمان بازرسی رفته‌ایم، دو گزارش برای ما آمده که آن را هم دیوان محاسبات کارهایش را کرده بود و ما فقط آن گزارش را منظم کردیم و فرستادیم که اسناد آن هم موجود است و می‌توان از سازمان بازرسی پرسید. 

پورمحمدی یادآورشد: آقایانی که دو بار وقتی آقای احمدی‌نژاد خواست مشکل حل شود تا هم پرونده فساد تعقیب شود، به دادگاه رود و هم فاسدان محکوم شوند و هم قرارداد با حل مشکل قیمت اجرا شود و این خسارت عظیم در ۱۸ سال گذشته به کشور وارد نشود. چرا جلوی آن را گرفتید؟ باید جواب دهید. با شعار و دادزدن و اتهام‌زنی و عصبانیت مشکل حل نمی‌شود.

وی تاکید کرد: خیلی خوب شد که آقای زاکانی اعلام آمادگی کردند که بحث کنند. تشکر می‌کنم. ما که طرف بحث نیستیم. کسی به اسم آقای زنگنه متهم است که به او اتهام خیانت می‌زنید. او هم می‌گوید شما مانع اجرای قرارداد شدید و ده‌ها میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کردید. دادگاه هم دارد رسیدگی می‌کند و ما هم از دادگاه می‌خواهیم زودتر رسیدگی کند اما اینکه ملت بدانند در این ۱۷ تا ۱۸ سال چه خسارتی به آنان وارد شده و جزئیات آن را بفهمند، بد است؟ 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا فرار می‌کنید؟ بیایید و حرف بزنید. نه اینکه بگویید آن آقا برود و در دادگاه محاکمه شود چون من نمی‌توانم با او بنشینم. آقا! طرف مقابل می‌گوید بنشینیم و ببینیم پرونده چیست؟ این حق ملت است. چرا از مسائل جدی فرار می‌کنیم و آن‌ها را دور می‌زنیم؟ 

وی تصریح کرد: اینکه می‌گویید فساد بود، بگویید چقدر فساد بود؟ صد بار بزنیم و اعدام کنیم اما یک قرارداد که روی دست ملت است که نباید زمین‌گیر شود. چرا قرارداد را زمین‌گیر کردید؟ 

پورمحمدی ادامه داد: به من درباره دفاع از برجام می‌گویید؟ من که همان موقع نسبت به برجام حرف داشتم. این بحث دیگری است. قطعنامه‌هایی که در سازمان ملل تصویب شده ملت ما را بیچاره کرده است. شما که مسئول بودید چرا جلوی صدور قطعنامه‌ها را نتوانستید بگیرد؟ گذاشتید ملت ایران را بیچاره کنند حالا می‌گویید چرا می‌روید مذاکره می‌کنید؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: می‌گویید چرا قرارداد می‌بندید که این‌ها را کمی تضعیف کنید؟ اصلأ چرا اجازه دادید قطعنامه صادر شود؟ شما که مسئول بودید. خسارات صدها میلیارد دلاری به کشور وارد شده است و این‌همه مشکل در این مملکت و برای مردم وجود دارد، چرا اجازه دادید؟ چرا عمل نکردید؟ چرا قدرت دانش‌تان و قدرت مذاکراتی‌تان  عمل نکرد و قطعنامه‌ها پشت هم صادر شد و ما در سازمان ملل گیر کردیم تا حالا با دریوزگی برویم برجام را قبول کنیم و FATF را قبول کنیم و صد چیز دیگر را؟ دوران بزن درو و بگو درو گذشته است. باید به این مسائل خیلی جدی پاسخ داد.

وی یادآور شد: امام راحل به ما یاد داد استقامت داشته باشیم چه در عرصه داخلی و چه عرصه خارجی، امروز استقبال می‌کنیم از اینکه فرهنگ مقاومت را در جهان اعتلا بخشیدیم و از مردم مظلوم دفاع کردیم. امروز جوانان عالم به حقانیت فریادهای ملت ایران در دفاع از حقوق مردم مظلوم و مسلمان فلسطین تثبیت شد و نشان داد فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی قدرت پیشروی دارد. 

پورمحمدی گفت: امروز با صدای بلند می‌توانیم بگوییم هم غزه، هم لبنان، هم یمن، هم عراق، هم قطر، هم عمان و جانم فدای ایران، جانم فدای حرم و جانم فدای قهرمانان این ملت و جانم فدای این مردم که این‌همه سختی را تحمل کرد و در آینده هم گام‌های بلندی برخواهد داشت.

گفتند از کرامت انسان ولی شکستند حرمت دختران و جوانان 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در جمع‌بندی نظرات خود در این مناظره اظهار کرد: هدف اصلی سیاست خارجی دولت قرار توسعه اقتصاد ملی است و دستاورد نهایی ما خلق ثروت برای مردم است. اولویت ما رفع تحریم‌ها در خارج و خنثی‌سازی آن در داخل به صورت همزمان است نه انتخاب میان یکی از این دو. خط قرمز ما منافع و مصالح ملی است. روش ما اقتضایی است. رویکرد ما ایجاد فرصت‌های جدید و شکار فرصت‌های پیش‌آمده است.

پورمحمدی تاکید کرد: بیش از ۱۵ سال است که با دلایل و بهانه‌های مختلف در تله تحریم گرفتار شدیم. برجام و تلاش‌های مشابه، راه‌حل‌های جادویی نیستند بلکه تلاش‌هایی ملی برای رهایی از دام تحریم‌ها بودند. ادامه این تلاش‌ها برای رفع موانع توسعه ایران لازم ولی قطعاً ناکافی است.

وی افزود: برخی از کسانی که امروز چشم در چشم از شما رأی می‌خواهند خواسته یا ناخواسته با توهم یا جهل مرکب، جاده صاف کن دشمن برای گرفتار شدن بیشتر شما در این دام بوده‌اند. برخی از این آقایان تحریم، رنج و عذاب ملت ایران را فرصت و نعمت می‌دانستند و می‌دانند. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اکنون زمان آن است که با انتخابی درست و غیرهیجانی راه را بر فرصت‌سوزان و نوکیسگان ببندیم. پل بسازیم برای عبور از کینه‌ها، سد بسازیم در برابر سیل مهاجرت، بایستیم مقابل طرد نخبگان، هنرمندان شایسته و استادان و کارشناسان باتجربه. پایان دهیم به بازی موش و گربه فیلتر و فیلترشکن‌ها، لرزه بیندازیم بر اندام انحصارطلبان و بنیاد آن و امید دهیم به مردم، بخش خصوصی، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و مدیران سکوهای اینترنتی.

پورمحمدی خطاب به مردم یادآور شد: من با شما قرار می‌گذارم تا ایران از بند تحریم‌ها رها شود و در اقتصاد منطقه‌ و جهان نقش‌آفرین شود. ایران از شر باندبازی‌های سیاسی نجات یابد و نظام حزبی واقعی را تجربه کند. 

وی در پایان اظهار کرد: به شما حق می‌دهم که به شما وعده بهشت روی زمین می‌دهند اما از تأمین یک زندگی معمولی برای شما عاجز هستند. گفتند پول نفت را سر سفره‌هایتان می‌آورند اما حداقل‌ها نیز از سفره‌های بسیاری فاصله گرفته است. گفتند از آرامش و نشاط و شادی ولی زندگی را از یاس و اضطراب و دلهره پر کردند. گفتند از کرامت انسان ولی شکستند حرمت دختران و جوانان.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    پیشنهاد سردبیر