قالیباف: ستاد پزشکیان همان ستاد روحانی است

مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت سیاسی در صداوسیما آغاز شد.

قالیباف: ستاد پزشکیان همان ستاد روحانی است

محمدباقر قالیباف دوشنبه شب؛ چهارم تیر ۱۴۰۳ با حضور در چهارمین مناظره انتخابات ۱۴۰۳ با موضوع «ایران در جهان امروز» در فرصت ۵ دقیقه بخش اول مناظره اظهار کرد: باور شهید سلیمانی این بود که «فرصت‌های ما در دل تهدیدها است»؛ هر چقدر تهدیدها بزرگ باشد، فرصت‌های آن هم بزرگ است.

وی ادامه داد: اولویت من در دولت «خدمت و پیشرفت» در حوزه سیاست خارجی، دیپلماسی و سیاست های مصوبه نظام است که طبیعتا دستگاه دیپلماسی باید اینها را دنبال کند.

قالیباف بیان کرد: ما ده ها پرونده باز و نیمه باز داریم که بسته نشده و اگر بسته شده، اجرا نشده و سال هاست که ادامه دارد؛ اولین اولویت ما این است که به سمتی رفته که پرونده باز نداشته و آن را پیگیری و حل و فصل کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: برای این کار باید بتوان اجماع ایجاد کرد؛ در سطح ملی به وحدت و اجماع نیاز داریم. این اجماع در داخل و خارج ضرورت کار است چون سیاست داخلی ما امتداد سیاست خارجی است.

قالیباف تاکید کرد: به صورت روشن در حوزه مذاکره معتقدم، حتما مذاکره می کنیم، همان طور که شهید رئیسی ادامه مذاکرات را دنبال کرد و حتما به توافقی می رسیم که در چارچوب قانون و سیاست های کلان باشد که در قانون راهبردی به آن اشاره شده و مبنای کار قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: ما هر توافقی که در آن انتفاع اقتصادی داشته باشد را به صورت «گام به گام» و در مقابل اقدام انجام می دهیم. در حوزه داخل نیز خنثی سازی تحریم را با ۵ اولویت دنبال می کنیم.

قالیباف با اشاره به موضوع اجماع، خطاب به پزشکیان گفت: این روزها ستاد و مشاوران آقای پزشکیان نکاتی را مطرح کرده که مقداری از آن احساس نگرانی می کنیم؛ نشان می‌دهد در گفته ها و میتینگ ها کمتر توجه به اجماع نظر و وحدت است، رویکردی که باعث ایجاد تنش بین مردم با مردم، مجموعه دستگاه‌ها و افراد با هم می‌شود، ثمره این کار شنیده نشدن صدای مردم و عدم توجه به حل مشکلات است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به قانون راهبردی گفت: مشاور آقای پزشکیان به صراحت گفته این قانون را مانع رفع تحریم می داند؛ اگر این قانون مانع است پس چه طور می خواهیم کار را دنبال کنم آن هم در شرایطی که رهبر معظم انقلاب فرمودند که این قانون مبنای کار و مبنای تعیین تکلیف است. چگونه می‌خواهیم این تضاد و دوگانگی را پیش ببریم.

قالیباف اظهار کرد: اگر از همین الان این بحث ها مطرح می شود، بهانه ای برای آینده می شود که باز بگویند «نگذاشتند»؛ نمونه آن در موضوع واکسن این است که این روزها گفته اند «نگذاشتند واکسن وارد شود»؛ این حرف ها مردم را خسته کرده و کشور را دوباره به شرایط دهه ۹۰ برمی‌گرداند که آن دوران تلخی بود.

وی افزود: قبل از هر کاری به مردم قول دهیم که دغدغه ما حل مشکلات آن ها با اولویت های اقتصادی است و برای آن از ظرفیت ها استفاده می کنیم؛ باز هم می گوییم ما این جا از آقای دکتر پزشکیان، وحدت و انسجام شنیدیم، اما در میدان اتفاق دیگری می افتد.

قالیباف: ایران را در حوزه ترانزیت هوایی دور می‌زنند

قالیباف در فرصت ۵ دقیقه دوم مناظره گفت: متوجه نشدم پیشنهاد آقای پزشکیان و ستاد ایشان برای مذاکره و رفع تحریم چیست، با توجه به اینکه قانون اقدام راهبردی را مانع رفع تحریم دانسته و رسما گفته اند سیاست های کلان را قبول ندارند، این موضوع باید روشن شود.

وی درباره برنامه اش برای مذاکره گفت: ماده ۶ قانون اقدام راهبردی، فرصت اقدام متقابل و «قدم به قدم» را می‌دهد. به عنوان نمونه پروتکل الحاقی را که با قانون راهبردی متوقف شده، می‌توان مجددا در مقابل آزادسازی نفت برقرار کرد؛ این به معنای انجام یک اقدام از طرف مقابل و یک اقدام از طرف ما است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: نمونه دیگر غنی سازی ۶۰ درصد با مجوز قانون راهبردی است، اگر طرف مقابل بنادر و بیمه را آزاد کرده و به بانک مرکزی اجازه انجام کارش را بدهند، ما حتما برمی‌گردیم یعنی این کار باید پا یا پای انجام شود.

قالیباف با اشاره به اقدام ترامپ در خروج از برجام بیان کرد: وقتی با کسانی روبرو هستیم که صادقانه رفتار نمی‌کنند، باید این کار را حساب شده انجام دهیم. این موضوع را به صورت جدی در حوزه رفع تحریم دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه فرصت های بزرگی در حوزه خنثی سازی تحریم داریم، گفت: عضویت در اوراسیا و شانگهای و بریکس از جمله این فرصت ها است؛ اکنون در قراردادها با کشورهای نوظهور ۲۴ میلیارد دلار پرونده باز و متوقف داریم که همه مخالف آمریکا هستند و با ما هم می توانند کار کنند، این‌ها نشان می دهد در داخل انسجام و وحدت رویه نداریم و اختلاف بین دستگاه ها در داخل و حتی اختلاف میان دستگاهی وجود دارد.

قالیباف با اشاره به فرصت‌های هوایی برای ایران گفت: ایران را در حوزه ترانزیت هوایی دور می‌زنند و همه از اطراف ایران عبور می کنند و ما از یک درآمد بزرگ محروم هستیم؛ این مشکل در کمتر از یک سال قابل حل است.

وی با اشاره به مسیرهای هوایی گفت: ما بزرگ‌ترین موقعیت درآمد اقتصادی هوایی را داریم؛ از جمله پیشنهادات ما این است که پایتخت دوم اقتصادی ایران را در جنوب کشور می گذاریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: حدود ۲۵ درصد راه آهن های احداثی منفعت اقتصادی ندارد و حتی به اندازه هزینه خودشان درآمد ندارند؛ ما برای این موضوع هم طرح و برنامه داریم.

وی بیان کرد: حرف از سرمایه گذاری ۸۰ و ۱۰۰ میلیون دلار در چابهار زده می شود در شرایطی که ۲۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در چهابهار می توان بدون مشکل FATF و تحریم هسته ای امریکا داشت. اینجاست که مدیریت قوی و تصمیم درست مهم است؛ در برنامه هفتم و ادامه آن این کار عظیم را انجام می دهیم.

قالیباف: شهید سلیمانی قدرت حل مساله داشت

قالیباف در فرصت ۵ دقیقه اول بخش دوم مناظره اظهار کرد: با پیشنهاد آقای پزشکیان موافقم که پشت تریبون ها حرف نزده و جای دیگر صحبت کنیم؛ اگر اینجا مطرح کردم به این دلیل بود که چند روز گذشته این موضوعات بین مردم مطرح شده و نتیجه ای جز ناامیدی نداشته و اینکه مردم می گویند هنوز به قدرت نرسیدند دعوا می کنند و ما سر سفره هایشان مشکلات و سختی ها داریم.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی الگویی برای همه ما است، گفت: در ۲۰ سالی که ایشان در مسئولیت نیروی قدس بودند، با ایشان از نزدیک همکاری داشتم و موضوعات را دنبال می کردم.

قالیباف افزود: ویژگی شهید سلیمانی این بود که به دنبال دو قطبی کاذب نمی رفت و بحث میدان و دیپلماسی نداشت؛ حاج قاسم وسط میدان با فردی که مبارزه می کرد و می جنگید، همزمان حرف هم می زد پس «دیپلماسی و میدان» یک ابزار است.

وی بیان کرد: وقتی می گویم مذاکره روش مبارزه و یا مبارزه روش مذاکره است، منظورم روش حاج قاسم است که الگوی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است و قدرت منطقه ای ما برخواسته از آن است.

قالیباف با بیان اینکه شهید سلیمانی قدرت حل مساله داشت، افزود: شهید سلیمانی مساله را از حالتی به حالت دیگر تبدیل نمی کرد و موضوع را استحاله نکرده و قدرت داشت و حل می کرد؛ انگار یادمان رفته که برای خدمت به مردم آمدیم تا عزت را به کشور برگردانیم.

وی با بیان اینکه قدرت شهید سلیمانی ایجاد وحدت و اجماع بود، گفت: بارها در جلساتی با ایشان در خارج از کشور بودم که فقط به اجماع سازی و هم نظر کردن افراد و گروه های مختلف بود و حتی در شبانه روز ۳ ساعت هم استراحت نداشت؛ یادداشت هایش به اندازه ای بود که انگار یک نفر به اندازه یک سال خاطره نوشته است. اما آیا ما واقعا این گونه رفتار کرده و پیش می بریم؟

قالیباف اظهار کرد: وقتی حرف از قدرت می زنیم یعنی یک جا می گویند روی موشک «الموت اسرائیل» ننویس چون مشکل ایجاد می کند و در جای دیگر وعده صادق است که فرصت های اقتصادی به وجود می آورد.

وی با بیان اینکه حرکت منطقی در جنوب شرق آسیا دو بال اقتصادی و امنیتی دارد، گفت: امروز با همکاری همسایگان و کشورهای اسلامی جلوی دخالت امریکا را گرفته و هژمونی اش را بهم زدیم، باید از این فرصت اقتصادی استفاده کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت های جنوب کشور، افزود: باید برای خنثی سازی تحریم به دنبال رشد اقتصادی رفت و آن را برای مردم تضمین کنیم. همچنین مردم ارز و طلا در اختیار دارند که اگر بفهمند ما دلسوز آن ها هستیم، سرمایه گذاری می کنند.

قالیباف: رشد اقتصادی را از طریق رفع تحریم، دنبال کنیم

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۵ دقیقه دوم بخش دوم گفت: بعد از دهه ۹۰، امروز مردم در حداقل های زندگی دچار اشکال هستند؛ همیشه دغدغه‌ مردم داشتم تا کاری برای آن‌ها انجام دهم، چون باید ماحصل کار منتهی به خدمت مردم شود.

قالیباف با بیان اینکه حتما باید رشد اقتصادی را از طریق رفع تحریم دنبال کنیم، افزود: مردم در شرایطی هستند که نجابت به خرج داده و تحمل و تاب آن ها به سر آمده است؛ لذا باید مشکلات آن ها در زمان کوتاه حل شود، لذا اولین کار ایجاد سپر حمایتی برای مردم است که در این راستا فاصله حقوق ثابت با تورم جبران می‌شود چون در غیر این صورت سفره ها کوچک تر خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشور گفت: امروز ۱۷.۵ درصد سرمایه ها اتلاف می شود؛ لذا می توان بدون ایجاد مشکلات جدید و دامن زدن به تورم، آن را مهار و کنترل کرد.

قالیباف با یادآوری برنامه هایش در حوزه بهبود وضعیت معیشتی مردم گفت: سرانه درمان بین ۸ تا ۹ میلیون تومان است که می توان با مدیریت وضعیت درمان را ارتقا داد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع مسکن گفت: خیلی از مردم قسط وام شان سر رسیده و خانه به ان ها تحویل داده نشده و درگیر مشکلات وام هستند؛ برنامه ام این است که به هر فرد بدون خانه، در محیطی با کاربری مسکونی ۲۰۰ متر زمین داده شده تا آن را بسازند؛ این کار براساس تجربه ام در شهرداری تهران، در تمام روستاها و بیش از ۸۰ درصد شهرها شدنی است.

قالیباف با اشاره به موضوع خودرو گفت: جوانان در حوزه خودرو مشکل دارند؛ صنعت خودرو رانت می گیرد و نتواسته ما را خودروساز کند؛ لذا باید واردات خودرو سنگین و سبک و شخصی صورت گیرد؛ امروز سهم قابل توجهی از خودروها اسقاطی است که با توجه به مصوبه مجلس می توان به سمت واردات خودرو رفت.

قالیباف: ستاد آقای پزشکیان همان ستاد آقای روحانی است

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش جمع‌بندی گفت: برای همه ما مشخص شد ستاد آقای پزشکیان همان ستاد آقای روحانی است؛ این یعنی به یک دهه قبل، رشد زیر یک درصد، نقدینگی ۲۶ برابر، تنش های بین قوا، اختلافات بین مردم، تنش هایی با رهبری و برخی موضوعات برگردیم که نتیجه آن شکاف بین مردم و دولت و اخلال در حکمرانی کشور است اما آیا واقعا سزوار حرکت در این مسیر هستیم؟

وی افزود: حداقل نمونه ای که در دو سه روز اخیر دیدیم، گواهی بر این موضوع است که گذشته تلخ آن را در کشور تجربه کردیم؛ مطمئنم مردم عزیزمان اینگونه تصمیم می‌گیرند که رو به جلو رفته و رویای ایران بزرگ را ساخته و همان طور که همه حسرت حوزه دفاعی ما را می خورند، در حوزه اقتصادی نیز اینگونه باشیم؛ لذا اگر مسیری جز این برویم بدان معناست که دغدغه مردم را نداشتیم.

قالیباف اظهار کرد: نمی توان مسیری را طی کرد که کشور دچار تنش و مشکلات شود، امروز باید همه کنار هم بوده و دست به دست هم دهیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به عملکردش در شهرداری تهران گفت: با تلاش و کار و تکیه به مردم و کارآفرینان جامعه و جوانان خلاق و پای کار مشکلات را حل می کنیم، همانطور که این روند را در دوران ۱۲ ساله شهرداری تهران طی کردم؛ آن زمان مردم را به گروه چپ و راست تقسیم نکرده و نگفتیم این افراد شیعه یا سنی و یا متعلق به کدام قوم هستند بلکه هر کسی که قوی و امین بود، بر اساس شایسته گزینی و احترام به نخبگان پیش بردیم.

قالیباف گفت: ما در شهرداری بهانه نیاوردیم که پول نداند و نداریم چون مدیر قوی به معنای داشتن قدرت اجماع و کسی که پیش شرط نداشته و درخواست اختیار نکرده و نگوید به من پول دهید؛ این روزها دیدید که گفتند نگذاشتند کار کنیم.

وی در جمع بندی اظهار کرد: اگر به حول و قوه الهی مردم من را انتخاب کردند، بدون هیچ بهانه ای آرزوهای کشور را در رشد اقتصادی برآورده و مشکلات جاری را رفع می‌کنم، همچنین آینده فعلی را مناسب کرده و پریشانی را از مردم دور می کنم و افقی روشن و رویا برای آینده با رشد اقتصادی خواهم داشت، آن هم به گونه ای که به گذشته افتخار کرده و راه شهدا و امام شهدا را رفته و کار را برای رفع دغدغه مردم و براساس سیاست های کلان مقام معظم رهبری پیش ببرم.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • کیمیا

  سلام
  من یک دختر هشت ساله هستم .
  از آقای قالی باف کمک می خوم
  بابام مریضه ،لطفآ کمکمون کنید
  ممنون میشم،

سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  پیشنهاد سردبیر