شکایت بیماران دیابتی از کمبود انسولین

معاون وزیر بهداشت و درمان و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تامین انسولین داخلی به میزان کافی، گفت: علت کمبود انسولین قلمی وارداتی( نوومیکس) در بازار کاهش سهمیه به یک چهارم از سوی شرکت تولیدکننده خارجی است.

شکایت بیماران دیابتی از کمبود انسولین

مصرف داروی انسولین به منظور کنترل قند خون اهمیت بسیاری دارد. عدم مصرف به موقع این دارو می تواند سبب بروز آسیب های جدی و جبران ناپذیری در بیماران دیابتی شود.

سیدحیدر محمدی معاون وزیر بهداشت و درمان در رابطه با کمبود انسولین وارداتی گفت: انسولین قلمی نومیکس یک برند خارجی و وارداتی است. شرکت خارجی تولیدکننده این دارو در برزیل و دانمارک با کمبود مواجه هستند و بر این اساس، سهمیه ایران نسبت به گذشته به یک چهارم کاهش یافته است و این موضوع عامل کاهش عرضه در بازار است.

وی ادامه داد: نمونه داخلی انسولین قلمی وارداتی نوومیکس وجود دارد، اما برخی بیماران برایشان سخت است که به سمت داروی ایرانی بیایند و در این زمینه مقاومت وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تلاش می‌شود تمامی نیازهای دارویی کشور از طریق تولیدکنندگان داخلی تامین شود و در زمان حاضر، کمبود خاصی در داروهای مورد نیاز کشور وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در گذشته داروی انسولین به صورت ویال بود، اکنون چند سالی است که شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با فناوری بالای بومی‌سازی شده، انسولین را تولید می‌کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ۵۰ درصد انسولین‌های قلمی موجود در بازار انسولین‌های خارجی و وارداتی و ۵۰ درصد داخلی است و بسته به نیاز بیماران توزیع می‌شود.

محمدی تصریح کرد: امکان تامین ۱۰۰ درصد نیاز انسولین کشور به صورت واردات میسر نیست و نمونه داخلی انسولین به میزان کافی موجود است.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: طبق آمارها، سال ۱۴۰۲ بیش از ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخلی و فقط یک درصد وارداتی بود.

چند وقتی است که بیماران دیابتی در نقاط مختلف کشور از جمله سمنان از زحمت برای تامین انسولین خارجی از نوع نوومیکس گلایه‌مند هستند.

افراد در صف انتظار تحویل سهیمه انسولین اذعان کردند که انسولین را برای والدین دیابتی و کهنسال خود خرید می‌کنند و خود والدین به دلیل کهولت سن امکان مراجعه برای خرید دارو ندارند.

اکنون سهمیه بیماران به ازای هر ۱۴ روز عرضه می‌شود که این موضوع رفت و آمدها را دشوار کرده و موجب نگرانی خانواده‌ها شده است.

منبع: ایرنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    اخبار
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد