سلامت | آموزش | طب سنتی

چه کسانی نباید حلیم بخورند؟

چه کسانی نباید حلیم بخورند؟

حلیم یک غذای مغذی است. که طرفداران زیادی دارد . این غذای مقوی به علت داشتن گندم، خاصیت سیرکنندگی دارد. و حاوی ، روی، منیزیم، آهن و نیاسین است. ۱۰۰ گرم حلیم۱۹۰ کالری انرژی دارد. و حاوی ۶ گرم پروتئین، ۱۰ گرم چربی، ۲۰ گرم کربوهیدرات، ۱ میلی گرم آهن و ۹ میلی گرم کلسیم است. اما حلیم با خواصی که دارد برای برخی از افراد مناسب نیست و توصیه نمی شود . با مطالعه این مطلب می توانید دریابید آیا خوردن حلیم برای شما مفید است یا مضر؟

حلیم سرشار از روی، منیزیم، آهن ، نیاسین ، چربی ، پروتئین ، کربوهیدرات و کلسیم است .

مصرف حلیم سبب سلامت بهتر قلب و کاهش بیماری های قلبی می شود. زیرا فیبر موجود در گندم سبوس دار کلسترول خون را کاهش داده. و سبب کاهش فشارخون، کنترل قندخون و کاهش احتمال لخته شدن خون می شود.

حلیم تهیه شده از گندم سبوس دار دارای فیبر زیادی است. و سبب درمان بیماری های دستگاه گوارش، سرطان روده و سینه می شود. مصرف حلیم برای پیشگیری از یبوست و سرطان مثل سرطان روده بزرگ مفیداست.

گندم سبوس دار خاصیت ضدانگلی دارد. و موجب جلوگیری از بروز حساسیت ها و عدم تحمل غذایی مثل سندرم روده تحریک پذیر، التهاب مفاصل و بیماری های عصبی می شود.

خوردن حلیم برای چه کسانی مفید است ؟

خوردن حلیم برای افراد دارای مزاج سرد مناسب و مفید است. شما می تو.انید این غذای خوشمزه را با مقداری روغن حیوانی و دارچین مصرف کنید.

خوردن حلیم برای زنان، دختران جوان و افرادی که در معرض کم خونی هستند مفید است. زیرا حلیم به علت داشتن گندم و گوشت منبع خوب آهن می باشد.

حلیم سرشار از پروتئین بوده و از غذاهایی است که دیر هضم می شود. بنابراین خوردن حلیم در سحر ماه مبارک رمضان برای افرادی که به سرعت احساس گرسنگی می کنند ، مفید است.

برخی در پخت حلیم از جوانه گندم استفاده می کنند. جوانه گندم حاوی انواع ویتامین ها و املاح است. میزان کالری جوانه گندم کمتر از گندم است بنابراین در تهیه حلیم از جوانه گندم استفاده کنید.

خوردن حلیم برای چه کسانی مضر است؟

حلیم به دلیل طبع گرمی که دارد برای همه توصیه نمی شود. و برای افراد گرم مزاج مناسب نیست.از سوپ جو و آش های خنک که از ماش، جو و عدس در آنها استفاده شده است, بیشتر استفاده کنند.

مصرف حلیم برای افراد دارای اضافه وزن مناسب نیست. زیرا حلیم کالری فراوانی دارد .تقریبا یک پیاله حلیم ۱۵۰ کالری انرژی دارد. که اگر با یک قاشق شکر، یک کف دست نان و روغن مصرف شود. ۳۵۰ تا ۳۰۰ کالری انرژی دارد. افراد چاق بهتر است حلیم را کم و بدون افزودنی میل کنند.

بهتر است در وعده افطار حلیم مصرف نکنید. و از غذاهای مقوی و کم حجم در این وعده غذایی استفاده شود. تا در زمان سحر از معده و روده کوچک عبور کرده باشد و حلیم را برای سحر مصرف کنید.

اگر افزایش قند یا چربی خون هستید. حلیم را با شکر و روغن مصرف نکنید یا در حداقل ممکن مصرف کنید.

مصرف حلیم در وعده افطار با شکر و روغن باعث تحریک معده، اضافه وزن و نیز عطش شدید می شود. خوردن آب زیاد به دنبال این تشنگی باعث رقیق شدن شیره معده و تاخیر هضم غذا می شود. و این رفتار نفخ شکم و سایر ناراحتی های گوارشی را در پی دارد.

پس از خوردن حلیم بلافاصله دراز نکشید. زیرا این غذا دیر هضم است و باعث می شود دچار سوزش و ناراحتی معده شوید.

اگر می خواهید پس از خوردن حلیم دچار سوزش و ناراحتی معده نشوید. بلافاصله بعد از خوردن این غذا دراز نکشید، زیرا این غذا دیر هضم است .

حلیم مانده را مصرف نکنید، زیرا موجب ناراحتی های گوارشی می شود . اگر حلیم بماند مواد نشاسته ای آن غیرقابل هضم می شود و نشاسته آن به نشاسته مقاوم تبدیل می شود.

بهتر است افراد افطار خود را با خوردن غذاهای گرم مانند حلیم باز نکنند. و از نوشیدنی های خنک نه خیلی سرد به صورت جرعه جرعه استفاده کنند.

هشدارهایی که باید جدی بگیرید

اگر فشارخون بالا دارید، در مصرف پودرهای آماده محتاط باشید. چون سدیم طعم دهنده و نمک این محصول که به این پودرها اضافه می کنند، می تواند مضر باشد.

حلیم را فقط از واحدهای صنفی مجاز به عرضه حلیم خریداری کنید. و از محل های غیربهداشتی تهیه نکنید . بهتر است خود در خانه حلیم بپزید و مصرف کنید. حلیم را به مقدار کم بخرید و حتما بلافاصله پس از خرید آن را در ظروف چینی یا شیشه ای بریزید. تا واکنش های شیمیایی بین غذا و ظرف را کاهش دهید.

حلیم به علت اینکه دمای بالایی دارد نباید در ظروف یک بار مصرف ریخته شود و فقط موادغذایی با دمای پایین تر از ۴۰، ۴۵ درجه را می توان در این ظرف ها ریخت پس بهتر است. برای خرید حلیم با خودتان ظرف یا قابلمه ببرید. اگر در ظروف یکبار مصرف غذای داغ ریخته شود. این مواد در ماده غذایی حل شده و وارد بدن می شوند. این ترکیب ها خطرناک هستند و ممکن است باعث بروز انواع سرطان شوند.

اگر از پودرهای آماده برای تهیه حلیم استفاده می کنید، پس از بازکردن بسته، پودر را کاملا مصرف کنید و نیمی از آن را برای وعده دیگر نگه ندارید زیرا با جذب رطوبت محیط، زمینه را برای رشد میکروب ها فراهم می کند.

پودر آماده حلیم، حالت کلوخ و به هم چسبیده دارد، نباید آن را مصرف کرد زیرا ممکن است این حالت به دلیل کپک زدگی باشد پس زمانی که تاریخ انقضای محصول می گذرد،آن را مصرف نکنید.

اگر عادت به مصرف شکر همراه حلیم دارید، بهتر است عسل را جایگزین شکر کنید.

در وعده صبحانه، از حلیم استفاده می کنید، از مصرف ناهار چرب و سرخ کرده پرهیز و غذایی ساده و کم کالری میل کنید.

این غذا را می توانید در یخچال تا دو روز بعد از پخت نگهداری کنید. ممکن است بر اثر ماندن، آب موجود در این غذای نشاسته ای از سایر محتویات جدا شود. این تغییر فیزیکی است و نشانه ای از

فساد در غذا محسوب نمی شود. پس قبل از مصرف هر بار آن را هم زده و آب موجود را مخلوط سایر ترکیبات کنید و آنگاه به میزان مصرف، مقداری را گرم کرده و میل کنید.

چرا همراه با حلیم دارچین می خورند؟

دارچین نیز پای ثابت حلیم است که بسیار آن را خوش طعم می کند. دارچین با عطر خوشایندش به هر چه دلچسب تر شدن حلیم و هضم آن کمک می کند.

از دارچین به عنوان تسهیل کننده هضم استفاده می کنند زیرا حلیم غذایی خمیری شکل است و در معده توقف زیادی دارد و روند هضم و جذب آن بسیار کند انجام می شود. اضافه کردن ادویه ای مانند دارچین می تواند به بهبود سرعت هضم و جذب این غذا کمک کند.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها