مسکن | بازار مسکن | خرید مسکن | معاملات مسکن

بازگشت معاملات پرریسک فروش مسکن / توصیه جدی به متقاضیان خرید خانه

بازگشت معاملات پرریسک فروش مسکن / توصیه جدی به متقاضیان خرید خانه

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه عقب افتادن سرمایه مردم از رشد قیمت مسکن و نیاز سازندگان به سرمایه باعث افزایش معاملات پیش فروش مسکن شد، گفت: به مردم توصیه می‌‌کنیم وارد هر نوع از قراردادهای پیش‌فروش نشوند.

معاملات پیش‌ فروش، به‌ویژه در کلانشهرها، همواره با چالش‌ ها و ناکامی‌ هایی همراه بوده است. تجربه‌ های تلخ متعدد، از جمله فروش یک واحد به چند نفر، سبب شد تا برای مدتی شاهد توقف این نوع معاملات باشیم. در این میان، قانونگذار نیز به منظور ساماندهی این حوزه و جلوگیری از تخلفات، به بازنگری در قانون مربوطه پرداخت.

اما اخیرا دوباره شاهد رشد قارچ‌گونه تبلیغات پیش فروش مسکن به ویژه در منطقه ۲۲ و منطقه چیتگر شده‌ایم و به گفته مشاوران املاک معاملات پیش فروش هم افزایش یافته است.

داود بیگی‌نژاد، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره افزایش معاملات پیش‌ فروش مسکن در بازار اظهار داشت: واقعیت این است که وقتی سرمایه مردم از رشد قیمت مسکن عقب می‌ماند، مردم سعی می‌کنند در قالب قراردادهای پیش فروش وارد سرمایه‌گذاری در بخش مسکن شوند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش معاملات پیش‌فروش مسکن به این دلیل است که سازندگان نیاز به تامین مالی پروژه‌های ساخت و ساز دارند چراکه بانک‌ها در بخش ارایه تسهیلات همکاری نمی‌کنند و این تسهیلات را در موعد مقرر در اختیار سازندگان قرار نمی‌دهند. سازندگان هم مجبور به این هستند که به هر طریقی برای ادامه پروژه سرمایه جذب کند که یکی از راه‌های تامین مالی، پیش فروش است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ‌در پاسخ به این سوال که با توجه به سوابق و تجربه ناخوشایند و تخلفات در بحث پیش فروش‌ها در چند سال گذشته، به مردم توصیه می‌کنید که وارد قراردادهای پیش فروش شوند، گفت: به مردم توصیه نمی‌کنیم وارد هر نوع قرارداد پیش فروش شوند و تمام این معاملات باید توسط افراد متخصص حوزه مورد بررسی قرار بگیرند.

بیگی‌نژاد با اشاره به فراوانی‌های آگهی‌های پیش فروش در فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی تاکید کرد: مردم و متقاضیان خرید مسکن و سرمایه‌گذاری در این حوزه مراقب این نوع آگهی‌ها باشند و توصیه می‌کنم معاملات پیش فروش را در فضای واقعی انجام دهند.

منبع: ایلنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر