ساخت مسکن | تسهیلات مسکن | قیمت مسکن

چشم مسکن ملی به دست بانک ها خشک شد / مانع تراشی در پرداخت تسهیلات مسکن

چشم مسکن  ملی به دست بانک ها خشک شد / مانع تراشی در پرداخت تسهیلات مسکن

با توجه به معرفی یک میلیون و ۷۱۳ هزار واحد مسکونی به بانک‌ها تا به امروز تنها ۷۵۸ هزار نفر تسهیلات دریافت کرده‌اند.

پروژه مسکن ملی در ایران یکی از بزرگترین پروژه‌های مسکن است که با هدف ارائه مسکن مناسب و با کیفیت به اقشار مختلف جامعه ایرانی آغاز شده است. این پروژه تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی اجرا می‌شود و با همکاری بخش خصوصی و دولتی، به منظور تامین مسکن برای خانواده‌های با درآمد پایین و متوسط، اقدام به ساخت و اجاره مسکن می‌کند. این پروژه با توجه به نیازهای روزافزون جامعه، به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های مسکن در ایران شناخته شده است.

دولت اعلام کرده است بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است اما همکاری بانک‌ها در این زمینه ضعیف بوده و با وجود آنکه دولت اعلام کرده همکاری بانک‌ها مناسب تر شده اما باز هم آمارها حاکی از ضعیف بودن این روند همکاری است.

طبق گفته خادمیان دبیر کل دفتر طرح ریزی و پایش طرح‌های نهضت ملی مسکن تا به امروز تنها قرارداد وام ۷۵۸ هزار واحد نهضت ملی مسکن با بانک‌ها منعقد شده است‌.

دبیرکل دفتر طرح‌ریزی و پایش طرح‌های نهضت ملی مسکن با تاکید بر تلاش‌های دولت برای تقویت همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن از انعقاد قرارداد ۷۵۸ هزار واحد این طرح توسط بانک‌های عامل خبر داد.

وی افزود: از ابتدای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تا پایان سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون و ۷۱۳ هزار واحد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند.

 براساس این گزارش ارائه این آمارها حاکی از آن است که روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن بسیار کند بوده و همچنان بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات اقدامات لازم را انجام نمی‌دهند و هنوز یک میلیون واحد مسکونی چشم انتظار پرداخت تسهیلات هستند.بررسی‌ها حاکی از کم رنگ تر شدن روند همکاری در این حوزه است.

گفتنی است تا زمانی که بانک‌ها در پرداخت تسهیلات همکاری لازم را نداشته باشند نمی‌توان امید داشت که سرعت اجرای پروژه‌ها افزایش یابد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر