قیمت مسکن | بافت فرسوده | ساخت مسکن

ساخت محله چینی ها در تهران / ورود دولت و شهرداری به بازار مسکن

ساخت محله چینی ها در تهران / ورود دولت و شهرداری به بازار مسکن

در حالی که تفاهمنامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با چینی ها برای انتقال فناوریی صورت گرفته است، عضو شورای شهر تهران نسبت به ساخت‌وساز چینی‌ها درپایتخت اعتراض دارد.

ساخت و ساز مسکن به عنوان یکی از صنایع اصلی و پررشد اقتصادی در بسیاری از کشورها تلقی می‌شود. این صنعت شامل ساخت و توسعه مسکونی‌ها و تجاری‌ها از جمله خانه‌ها، آپارتمان‌ها، مغازه‌ها و دفاتر است. فعالیت‌های این صنعت شامل طراحی، مهندسی، ساخت، بازسازی و نگهداری ساختمان‌ها می‌شود. ساخت و ساز مسکن نقش مهمی در توسعه شهری و بهبود کیفیت زندگی افراد دارد.

«محله‌سازی توسط شرکت‌های چین در مقیاس بالای ۱۰۰۰ واحد بر روی زمین‌های ذخیره در مناطق ۹ تا ۱۶ شهر تهران اجرا می‌شود، » این را معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران حمیدرضا صارمی می‌گوید.

مشکل کمبود مسکن، طولانی بود زمان ساخت و افزایش نرخ اجاره باعث شد که تفاهمنامه‌ای با چینی‌ها برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بسته شود تا تهرانی‌ها بتوانند در مدت زمان کوتاه صاحب‌خانه شوند.

سرعت ساختمان‌سازی در چین بالاست به طوری که در ایام کرونا ظرف چند روز یک بیمارستان ۱۰۰۰ تخته ساختند و همچنین یک پل ۱۲ لاینه در کمتر از ۲ روز ساخته شد.

دولت فعلی وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی را در سال داده و شهرداری هم با ایجاد قرارگاه مسکن به دنبال مانع زدایی در این زمینه است. شهردار تهران علیرضا زاکانی، ۲ سفر در چند ماه گذشته به چین داشت و تفاهمنامه‌ای در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با چینی‌ها بست البته این تفاهمنامه هنوز به مرحله قرارداد نرسیده است.

چینی‌ها قرار است ۵ میلیارد یورو منابع وارد کشور در حوزه مسکن، هتل‌سازی و گردشگری کنند. تعداد اندکی مهندس هم برای انتقال فناوری به ایران آمده و بعد از آموزش کار به پیمانکاران ایرانی واگذار می‌شود. یک سری تجهیزات هم وارد کشور می‌کنند که ایران آنها خریداری و برای ادامه کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ کل مصالح ساختمانی هم برای این واحدها از ایران تامین می‌شود.

چینی‌ها در محلات الگو در مناطق ۱۸، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ و همچنین در بافت فرسوده خانه‌سازی می‌کنند و مدت زمان ساخت به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران سید مهدی هدایت به نصف می‌رسد و این سازه‌ها در برابر زلزله مقاوم خواهند بود.

کمبود مسکن فقط مخصوص ایران نیست در کشورهای عربی، افریقایی و.... هم مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و درحال‌حاضر چینی‌ها که در کشور خود در بحث مسکن اشباع شده‌اند، برای آنها مسکن‌سازی می‌کنند.

در حالی که رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر مهدی عباسی می‌گوید «ایران در صنعت ساختمان‌سازی پیشرو است و در وزارت دفاع کارخانه‌ای وجود دارد که صنعتی‌سازی ساختمان انجام می‌دهد و باید از ظرفیت‌های ملی استفاده کرد. نائب رئیس شورای شهر تهران پرویز سروری می‌گوید« قبلاً ترک‌ها هم در ایران (مسکن مهر) ساختمان‌سازی کردند و «اگر بتوان از ظرفیت چینی‌ها در مسکن استفاده کرد باید دست شهرداری را هم بوسید.»

به گفته کارشناسان مسکن، اگر عرضه مسکن بیشتر شود تا حدودی قیمت متعادل می‌شود ولی اثر مطلق ندارد. باید مسکن از یک کالای سرمایه‌ای خارج شود. برای تعادل در قیمت اجاره‌داری باید دولت و شهرداری مانند امریکا و اروپا که شهرداری هایشان واحدهای ساخته و خودشان با قیمت پایین به شهروندان در جهت کنترل بازار واگذار می‌کنند، ورود کنند.

منبع: فارس
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر